własna przydomowa stajnia

TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
20 marca 2023 11:36
kotbury, tylko trzeba typów znać, żeby Policji podać dane to wtedy znajdą i ukarają. W innym przypadku nie liczyłabym na zbyt wiele. Już nie mówiąc, że takie gwiazdy spod sklepu z zemsty mogą narobić kłopotów. Aczkolwiek same kamery powinny pomóc + znaki "teren monitorowany"
zrobić zdjęcie ,,w trakcie,, i powiesić w widocznym miejscu 🤣 innych powinno zniechęcić
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 marca 2023 11:44
Takie tabliczki sobie powieś 😉
Naklejka-informacyjna-ZAKAZ-SIKANIA-YouTube-30-cm.jpg Naklejka-informacyjna-ZAKAZ-SIKANIA-YouTube-30-cm.jpg
Czy też się martwicie na zapas? Rozmawiałam sobie z klientami rolnikami od których czasem kupię słomę, że z tych żniw nic dla mnie nie będą mieć, bo wg nowych ekoschematów do dopłat muszą pociąć i przyorać...
Small Bridge, Teoretycznie jest takie zagrozenie, ale wymagane punkty może zebrać na innych działaniach . Wyjaśnienie tu:
https://wmodr.pl/informacje-ekonomiczne/platnosci-bezposrednie/4690
Zapewne trzeba będzie się dogadać. Najlepiej z takim rolnikiem, który ma zwierzęta.
Jeśli jeszcze nie wiecie dlaczego na zachodzie konie stoją na słomie, to teraz już chyba wszystko jasne (+biogazownie)?!
A najlepsza w tym wszystkim będzie aplikacja do robienia i wysyłania im zdjęć gnoju na polu 🙈 to będą jajca 🤦
Ale ja chciałam się o dobrostan zapytać,czy jesteście gotowi na zmiany w wymiarach boksów ? Czy spełniacie od razu? Bo ja np mam stajnie przerobioną ze starej chlewni i boksy z murowanych ścianek,dostawiane w miarę jak się stado powiększało ,dostosowywane rozmiarami żeby sobie trochę ułatwić do ścianek które już istniały i tak mam boksy 10,6 m2 ,9 ,8 itp . W tym największym klacz ze źrebakiem i jakoś mi się nie widzi od tak rozwalać ścianek murowanych i wszystko przerabiać nagle . Pan w agencji mi powiedział,że jak nie będę brała z dobrostanu pieniędzy to oni nie będą na to patrzec ale gdyby przyszła kontrola z weterynarii to już posypią się mandaty 🤦🤷
kasia2107rafal, ja spełniam od razu, u mnie są boksy 3x4 a dla klaczy 4x4 i inspekcja chwalila. Natomiast ta akcja ze słoma to lipa, już są kłopoty bo kombajn co od razu słomę zmieli kosztuje podobnie a nie trzeba zbierać. U nas głównie pseudorolnictwo pod dopłaty i niby powinno być po korek, ale okazuje się że słomę zaorali a siano ściągają w krzaki jak wylatuje dron ARiMR, tak to sobie leży i gnije na łące - koni nikt tym nie nakarmi, więc w teorii mam siano lokalnie na przejazd traktorem, w praktyce wozimy do 50km
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
21 marca 2023 10:07
nie znam się w temacie, ale zapytam - czy ekonomicznie bardziej opłacalne będzie dla takiego rolnika wzięcie dopłat niż ewentualna sprzedaż słomy?
Czyli wg tych nowych zasad wymiana słoma za obornik koński nie równa się zero?
Tak, dokładnie tak ma być. Mamy zacząć udowadniać do dokładnie robimy z obornikiem i za to będą dopłacali. Mówię o rolnikach którzy uprawają pola i rozrzucają obornik po czym bebrają go z ziemią. To samo ma tyczyć się się słomy, tylko nie wiem czy to już weszło w życie.
Ja mam swoje łąki ,trawy na gruntach ornych dla koni no i zawsze sieje jakieś zboże owies żyto żeby mieć słomę dla nich i na pewno nie będę zaorywać słomy tylko po to żeby musieć później kupować za astronomiczne ceny bo będzie mało słomy 🤦 to się robi coraz głupsze ,tym bardziej że czeka mnie przebudowa stajni przez te nowe dobrostany nie po to żeby dostać pieniądze tylko po to żeby weterynaria mnie nie zabiła mandatami 🙄
anetakajper   Dolata i spółka
21 marca 2023 12:08
kasia2107rafal, za marne 400 zł na rok chcesz się naginać w przebudowę stajni ? 😲
te dopłaty są na 5 lat i nie wiadomo co będzie dalej.

Najgorsze w tych ekoschematach jest to, ze to już dzisiaj musisz wiedzieć gdzie i ile masz/chcesz zebrać tej słomy. A skąd ja mam wiedzieć czy w tym roku będzie słoma? w tamtym roku z 1ha miałam 30 bali słomy, a 3 lata temu 14 bali.
Zaoranie obornika w 12h....niech se sami przyjadą zaorać za te 200 zł. Zawłaszcza że to nic się nie łączy ze sobą.
Nat87   Pytasz gdzie moje miejsce? Między grzywą a ogonem...
21 marca 2023 12:41
ranczoszarbia, u mnie wygląda to tak, jeden padok mam cały drewniany, inne mam kantówki wkopane i do tego gruba 40mm taśma, zdaje egzamin, jest widoczna i ogrodzenie jest mocne. Na dalszych padokach poszłam po taniości, żerdzie z wyciętych drzew + tasma
WYS1_live_1652253912488.jpg WYS1_live_1652253912488.jpg
anetakajper, no właśnie napisałam że nie dla pieniędzy tylko po to żeby nie płacić mandatów z weterynarii,bo tak mi powiedział facet z agencji że jak nie będę brała dopłat od nich to agencja nic do mnie nie ma i ich to nie interesuje i już się cieszyłam że nie muszę tego robić ale za chwilę powiedzial że jak będę miała kontrolę weterynaryjna to dostanę mandat .
Słuchajcie, o co właściwie chodzi z tymi nowymi regulacjami dot. dobrostanu? Gdzie można znaleźć więcej informacji? Wkrótce ruszam z budową małej stajni angielskiej i nie wiem o co chodzi.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
21 marca 2023 14:47
anetakajper   Dolata i spółka
21 marca 2023 14:53
kasia2107rafal, to w starych ośrodkach też mają walić całe boksy i na nowo stawiać? Coś mi się tu wierzyć nie chce. Masz boksy jakie masz. możesz je nawet tam na uwięzi trzymać i nic IW nie powinna mieć do tego.

Malena, https://agronews.com.pl/artykul/dobrostan-owiec-koz-oraz-koni-w-kps-wymogi-i-kwoty-wsparcia/
Malena, W skrócie : dostaniesz dodatkową kasę za zwiększenie - uwaga! : zwiększenie powierzchni boków do wielkości minimum + 20%. Jak masz już większe to nie dostaniesz ani grosza. Minima pozostają bez zmian : 9 i 12 m2.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
21 marca 2023 17:35
Jak masz już większe to nie dostaniesz ani grosza. .
melehowicz,

poważnie ?
Znaczy ten wymóg : "rolnik posiada plan poprawy dobrostanu zwierząt" jest równoznaczny z tym, że wszystko musisz przebudować, a jak masz większe już i o dobrostan, a raczej jego polepszenie dbasz od lat to się bodnij ? Świetnie ....
melehowicz, serio jak ktos juz spelnia wymogi to nie dostanie nic? Ale zal
To nie do końca tak, z tego co się orientujemy. Mamy bydło i będziemy to próbować wdrożyć. Czyli luz i plus 50%. Część mamy na luzie i to nie oznacza, że do nich nie będzie płatności za zwiększony dobrostan. Tam są konkretne wymiary minimalne, jakie mają być na sztukę i dodatkowo podzielone na przedziały wagowe. Warunek podstawowy to wszystkie zwierzęta danego gatunku, do którego się staramy o dopłaty, mają być na luzie..jeszcze szkolenie o stosowaniu antybiotyków i kilka innych "szczegółów".
Co do ekoschematu związanego z wymieszaniem słomy, nie pamiętam który to gaec, ale raczej jest to nie opłacalne jak i większość pomysłów z ekoschematów dla aktywnych rolników, zwłaszcza hodowców. Słoma jest więcej warta od tych pkt, w tym roku pewnie dodatkowo zyska na wartości przez te dopłaty. Plus w naszej okolicy w zeszłym roku było sucho i słomy mniej, więc zapasy znikają, jak w tym roku będzie podobnie to z dostępnością będzie delikatnie mówiąc źle.

melehowicz,

poważnie ?
Znaczy ten wymóg : "rolnik posiada plan poprawy dobrostanu zwierząt" jest równoznaczny z tym, że wszystko musisz przebudować, a jak masz większe już i o dobrostan, a raczej jego polepszenie dbasz od lat to się bodnij ? Świetnie ....

Aleks, to jest cicha próba zmniejszenia pogłowia. Budynki nie są z gumy. Raczej to dąży w kierunku: powierzchnia pozostaje tą samą, a redukujesz ilość zwierząt.

I przepraszam za post pod postem..
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
21 marca 2023 19:28
kasia2107rafal, a czemu ma Cię weterynaria kontrolować? Oni, podobnie jak większość inspekcji działają zazwyczaj dopiero jak dostaną donos.

Ja tam z żadnych dobrostanów nie mam zamiaru korzystać właśnie dlatego żeby mi sie nikt nie przypałętał. Tym bardziej, że za chów otwarty są nędzne pieniądze.
TRATATA, w mojej okolicy kontrolują nie tylko donosy. Mają rocznie przeprowadzić określoną liczbę kontroli w stajniach i starają się "zrealizować plan"
Ja ich sama zapraszam, wtedy nie ma ryzyka że przyjadą jak sąsiad stwierdzi że mu zapachy przeszkadzają 😉
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
21 marca 2023 19:56
tomia, no to pocieszające jest to o czym piszesz. Mamy kozy i pod tym kątem bardziej niż koni (choć też) o tym myślimy, żeby przystąpić. Tylko my warunki już od dawna spełniamy i kwestią jest teraz tylko czy uda się nam te pieniądze dostać na to co już jest stanem istniejącym. Zobaczymy, będziemy próbować.
U kóz o ile pamiętam to "powierzchnia plus" mnie przeraziła.
Fakt, że u nas tylko dwie kozy, więc nawet ilościowo za mało gdybyśmy o dobrostanie w ich temacie odważyli się pomyśleć. Z końmi jeszcze decyzja nie zapadła, bo szczerze nie mierzyłam ich boksów , zawsze było na oko..
Z kopytnymi i kozami jest też trochę inaczej, bo jest system wariantowy, u bydła punktowy co też daje inne możliwości. Ale trzymam kciuki u Was z kozami.
Zatrważająca jest ilość mitów, domysłów, niedomówień, absurdów i czego tam jeszcze w temacie ekoschematów. Ale to już raczej nie temat tutaj.
TRATATA, kontrolują wyrywkowo. U mnie byli dwa razy bo dostali TRACE i im pasowało kontrolę zrobić od razu podwójna (stajni i zgodności nasienia z papierami)
ranczoszarbia   Glowapelnapytań
21 marca 2023 22:21
Nat87, pięknie to wygląda! Dzięki wielkie! 😁
TRATATA, jak mnie wylosują czy tam wypadne im w puli ilości do skontrolowania to przyjdą i jak najbardziej mandaty wlepiają. Z donosu jeszcze kontroli nie miałam na szczęście przyjemności gościć ale z losowań i owszem 🤦
I nie wystarczy powiększyć wymiary o 20% tylko z tego co wiem są wymiary minimalne na konia czy klacz ze źrebakiem .
Screenshot_2023-03-15-11-54-06-897_com.android.chrome.jpg Screenshot_2023-03-15-11-54-06-897_com.android.chrome.jpg
Czy ktoś może mi wyjaśnić jak do betonowych słupków się wkręca izolatory lub doczepia deski?😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się