Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Właśnie, ja nie słyszałam o żadnej innej zasadzie karmienia granulatami niż to, o czym mówi Espana.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
08 marca 2024 11:40
Tak ale co w sytuacji kiedy mamy granulat co do zasady do zdawania na sucho a puchnie równie mocno jak wysłodki. Więc przy podawaniu powiedzmy miarki na odpas po namoczeniu robi się tego 12l wiadro. I to się dzieje w żołądkach koni..
lacuna, ale który granulat (do podawania na sucho) puchnie tak mocno? Często różne granulaty moczę bo robiąc czwarty posiłek robię go na mokro, żeby mi koń proszkowych dodatków nie odseparował. Przez całe lata żadna z pasz w formie granulatu - mówimy o zwykłych granulatach do podawania na sucho - nie spuchła po moczeniu - rozpadają się tylko na papkę. Miałam różne granulaty Hippolyta, Spillersa, Eggersmanna, otręby ryżowe itp.
lacuna, Nie mam pojęcia. A co to za granulat?
Dosyć mocno puchnie granulat Agro vital calm. Przez przypadek kiedyś zalałam i się zdziwiłam.
anetakajper   Dolata i spółka
08 marca 2024 12:09
bardzo mocno puchnie besterly basic-teraz to chyba energys czy jakoś tak.
Na miarkę paszy 3 miarki wody i było zawsze wyrośnięte bez wody
siwaaa, trudno, żeby nie puchł, skoro to same wysłodki z makuchem i lucerną.
Ja bym się bała podawać coś takiego na sucho.
anetakajper to też wysłodki, zobacz skład.

Kiedyś w tych granulatach było to co w musli, głównie zboża, trochę zieleniny i olejów. Teraz wszędzie walą wysłodki i w zależności od ich ilości w mieszance taka będzie higroskopijność paszy.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
08 marca 2024 12:32
Nutri Balance Zlotowitala puchnie dosłownie tak że na miarkę paszy po zalaniu robi się wiaderko 12-litrowe. Bardzo mocno tez Brandon mi spuchl, ten pomarańczowy i podstawowy granulat eggersmanna. To takie które są u nas w stajni i miałam okazję sprawdzić. Musli w ogóle nie puchną i takie drobne granulaty się raczej rozpadają po prostu.
Ale jak jest rynkowe parcie na pasze "bezzbożowe" i "beskrobiowe" to co tam ma w tej paszy innego być? No jedyne co to błonnik z różnych rzeczy i w różnych formach i jeszcze makuchy z oleistych, to wiadomo, że to będzie puchło.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 marca 2024 12:48
większość granulatów puchnie i znacząco zwiększa swoją objętość po namoczeniu
z 1 miarki suchego np mebio pelletu albo krauterpellet wychodzą mi solidne 2 miarki namoczonego
a z 2 miarek suchego no lekko 3/4 wiaderka

Ja moczę, ponieważ z nieznanych przyczyn mój koń potrafił sie zakrztusić rozmoczonymi wysłodkami czy suchym pelletem z sieczką... 😉 a wcale nie żre szybko jak jakiś tucznik
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
08 marca 2024 12:49
Tu nie ma pretensji o to że puchną,bo tez każdy wybiera pasze jaka uważa. Jest pytanie czy w takim razie takie pasze nie są szkodliwe dla konia podawane na sucho,czy należy je zatem moczyć i jeśli tak,to dlaczego producent o tym nie wspomina?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
08 marca 2024 12:52
lacuna, myślę, że podając pasze małopuchnące w objętości ok. 1 miarki klasycznej na raz nie trzeba sie przejmomwać namoczeniem
lacuna, Zapytaj Złotowitala. Serio.
Mnie zmroziło, kiedy przy jednych trawokulkach widziałam opis "dawka dzienna: jakaśtamjakaś, do skarmiania na sucho albo na mokro"(!). Jakby producent nie miał pojęcia o karmieniu koni, bo te trawokulki, jak to trawokulki, normalnie i dokumentnie, zwiększały swoją objętość przynajmniej o 100%....
BUCK, tak, tak widziałam tą jedną opinie o mar-rolu, po prostu skróciłam myśl.
Niemniej dziękuję wszystkim za odpowiedzi, teraz już powinno być prościej z wyborem😅🙂
Podawał ktoś z was sieczkę z lucerny żółty worek z Dengie na masę? Jakie efekty i ile dawaliście?
Wracając jeszcze do smaczków w wersji ekonomicznej 😉
Jeszcze kiedyś były dostępne Barley Rings z Doddsona. Teraz widzę, że coś niedostępne u nas to. Ale pewnie można ściągnać.
https://www.dodsonandhorrell.com/product/barley-rings
Sankaritarina, Beeren mash jest, a przynajmniej był dostępny w optifeed, ale niestety o ile mesz przesmaczny i pachnie pięknie, to niestety takiej sraczki jak po nim, to mój koń nigdy nie miał, nie wiem właściwie od czego konkretnie, ale odstawiłam i przeszło.
Dziewczyny. Czym "doprawić" trawokulki, aby kobyła chętnie je jadła?
Na razie testuje drugą firmę, efekt ten sam. Na sucho zje (choć grymasi), na mokro muszę dodać wysłodki i owies, bo inaczej nie rusza.
Kobyła 30 lat, chudziutka, mimo, że siano zjada (ale siano musi być drobne, miękkie) dostaje też wysłodki, witaminy, warzywa i owoce. Na padoku głównie śpi, więc mało żre w ciągu dnia 🙁
Wynoszę jej na padok wysłodki, ale wolałabym trawokulki 🙁

Ile trawokulek na sucho, na jedno karmienie można podać?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 marca 2024 10:52
Megane, a otrębami pszennymi? Większość koni lubi. Co do ilości, to zależy jakie to trawokulki, jeśli takie luźno uformowane siano, takie lekkko "ażurowe" te kulki to w zasadzie do woli możesz dawać. Jak mocniej granulowane, ubite i twardsze, to będą zwiększały objętość więc tu bym nie przekraczała 2-3 kg na odpas.
Otręby bym chciała troszkę zmniejszyć, kobyła stara, ciężko mi teraz zbilansować stosunek wapnia do fosforu 🙁 żre otręby z wysłodkami.
boję się o nerki jak przesadze 🙁


Muszę poprosić kogoś mądrego o przeliczenie i zbilansowanie diety , bo szczerze, to nawet nie wiem czy jej teraz nie szkodzę 🙁
Od wiosny pójdzie na trawę, więc mniejszy będzie problem.

Też myślałam o jakichś 2 kg na odpas,
dziękuję 😍
Megane, otręby pszenne lub ryżowe sypkie i węglan wapnia. Nawet taki mega tani z Jarpaszu. Pięknie tym obniżyłam fosfor (i mocznik) wywalone poza normę.
espana, o, dziękuję za podpowiedź o węglanie wapnia. Nawet nie wiedziałam, że da się go kupić w wersji oddzielnego końskiego dodatku do pasz🤦 chociaż dziwić nie powinno 😉
Szukam paszy wysokoenergetycznej o dużej zawartości energii MJ, czy są w ogóle pasze powyżej 15MJ? Jeśli tak to podajcie proszę 🙂
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
10 marca 2024 21:31
To ja też spróbuję. Szukam paszy dla 5 latka , w treningu. Energii ma tak akurat , wygląda super i sierść ,kopyta itd ale no jest tłusty jak prosię . Od urodzenia na owsie i zlotowital hodowla. Jednak chyba jak przestał rosnąć w górę to poszedł w masę i już tak białkowa pasza mu nie potrzebna.
Sieczka , olej i jakieś dodatki wiadomo dostaje.
Szukam chętnie czegoś budżetowego ( zlotowital mam w super cenie)
Aktualnie dostaje 2 miarki Pavo owsa na 3 posiłki i 1 miarkę musli na dwa posiłki . Wygląda jak trzydrzwiowa szafa.
domiwa, a nie wystarczy tego obciąć? Strasznie dużo dajesz.. Moje kobyly w robocie dostawały po 0,5 miarki musli na posiłek i tyle samo sieczki 😅
Kurcze, Dzionek dostaje teraz po 1,5 miarki owsa na śniadanie i kolacje (do tego sieczka) i miarkę wysłodków na obiad. Plus chevinala. Energii ma zero i jest chudy. Je tak dopiero od tygodnia. Nie za dużo tego? Ma siano dostępne cały czas (ale na padoku z jakiegoś powodu nie je).
Ja chyba czegoś nie rozumiem?
Czyli dziennie 6 miarek owsa i 2 miarki muesli ?
domiwa, po co olej?

Dzionka, Robiłaś gastro?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
10 marca 2024 22:41
Hm dużo ? To jest pół miarki na posiłek nie licząc śniadania gdzie ma o pół więcej. Mówimy o owsie. Musli też ma po pół ale tylko w dwóch posiłkach.
Dostaje olej z zalecenia wet i dietetyka . Ma problemy z nadmiernym piaskiem w pęcherzu i tworzeniem się kryształków.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się