Kącik Ujeżdżenia

kotbury, nie wiem. Ocena artystyczna dotyczy głównie programów dowolnych, wiadomo, każdemu się co innego podoba, podobnie jak w sztuce czy literaturze. Ale przy programach obowiązkowych?

A co do szczęśliwego atlety, dość ciekawie jest patrzeć jak zmienia się sposób poruszania konia luzem w miarę treningu. Oczywiście nie mam na myśli tego, że nagle dobrowolnie na łące pasazuje i robi zmiany co tempo, ale wyraźnie poprawia się równowaga, lekkość przodu, też taka świadomość gdzie koń ma nogi. Między mocno spokrewnionym 4 i 2 latkiem jest spora różnica, między 6 latkiem a roczniakiem jest rów mariański, a to te młodsze były lepszymi zrebietami
Facella   Dawna re-volto wróć!
25 lipca 2024 13:58
karolina_, ujedzenie na wysokim poziomie nie ma być "skilem" tylko sztuką. Aby sędziować sztukę trzeba się na niej znać...
kotbury, wiesz, mój facet trochę się zna na sztuce, a nie potrafi nazwać trzech podstawowych chodów, więc chyba nie to jest potrzebne w sędziowaniu.
Facella, marne porównanie

Ja bym to widziała właśnie w bardziej ustrukturyzowanej formie. Im mniej „sztuki” w ocenie tym bardziej jest ona obiektywna. Jasne wytyczne, dokładny opis ustawienia głowy, szyi, zadu, skątowania nóg w danym elemencie, kiedy łopatka ma być wysunięta i o ile a kiedy koń ma być bezwzględnie prosty. Dokładny opis jakie odchylenie od ideału i ile obcina punkt.

Ale nadal jest to sport w którym ocena sędziego jest subiektywna, nie wiem czy jakkolwiek dokładnie opisane wytyczne zniwelują wpływ preferencji sędziowskich na oceny. Musiałby istnieć system oceny trafności osądu sędziów - i tu znowu problem, jak to oceniać sprawiedliwie
Zuzu., ciężko opisać wytyczne tak precyzyjnie, jak piszesz, bo konie jednak różnią się budową i motoryką ruchu.
_Gaga, no różnią się, ale koń który jest słabo zbudowany/nie ma predyspozycji/siły (wstaw dowolne) nie zrobi elementu na 10 bo nie zmieści się w wytycznych na 10. Czysto technicznie dałoby się to opisać, gorzej z egzekwowaniem
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 lipca 2024 15:04
Arimona, troszkę śmieszek, że Isabell wertuje tam jest 😀
Strzyga, no troszeczkę 🙃
Wiecie może gdzie będą transmitowane przejazdy z IO 2024? Nie widzę ujeżdżenia w żadnym programie telewizyjnym/ streamingowym.
IMG_4272.jpeg IMG_4272.jpeg
alcatraz, ponoć HBO
Na Max i to bez dodatkowej opłaty 😍
Moon   #kulistyzajebisty
25 lipca 2024 17:33
alcatraz, na MAX będzie można oglądać chyba cały czas, a relacje wykupione ma Eurosport, ale tu nie liczyłabym na wiele relacji live z jeździectwa...

kotbury, wiesz, mój facet trochę się zna na sztuce, a nie potrafi nazwać trzech podstawowych chodów, więc chyba nie to jest potrzebne w sędziowaniu.

Facella, bo zna się tylko na sztuce.
Poczytaj o programach nauczania w danych szkołach mistrzów. ciekawa to lektura.
Arimona, troszkę śmieszek, że Isabell wertuje tam jest 😀
Strzyga, a dlaczego?
Ja się mogę domyśleć dlaczego tak sądzicie, tylko, że z drugiej strony ta zawodniczka ma dwa razy więcej medali olimpijskich niż startów olimpiskich.
Nikt na świecie nigdy w historii tego sportu tyle nie miał!
Wwięc skoro (waszym zdaniem) z tą osobą coś jest nie tak, a ona jest kwintesencją tej dyscypliny jako sportu (bo w końcu ma najwięcej tytułów na świecie ever), to tak, rzeczywiście, z takim podejściem należałoby zlikwidować rywalizację sportową w tej dyscyplinie.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 lipca 2024 17:56
kotbury, a chociażby dlatego, że się miziała z Helgstrandtem już po tym, jak wyszła afera. I tłumaczył to dokładnie „bo ja mam dużo medali i kupiłam od niego dużo koni i jestem zadowolona, a że jeździłam na jednym koniu zwiniętym w rulonik, to wcale nie był rollkur i w ogóle bardzo ważna konwersacja o abuse, ale no hajs jest hajs”

“In the meantime my students and I have bought quite a few horses from Andreas, that are all healthy and some are already successful in sport. We are very happy with all of them.”




kotbury,
Nie trzeba likwidować, tylko zmodernizować tak żeby mozna było dojść do tych tytułów drogą bardziej zgodną z dobrem konia. Plan FEI jak najbardziej jest super pierwszym krokiem do przodu w moim odczuciu.
Nevermind   Tertium non datur
25 lipca 2024 18:08
Nevermind, jak FEI ma ogarniać zasady i na czym się wykłada? Nie piszę o sędziowaniu uneżdżenia._Gaga, przed sekundą była dyskusja o tym, że jak się weźmie jednego konia z dwoma paszportami, to komisarz/sędzia nie ma co zrobić - nawet mimo tego, że istnieją pewne zasady. Takich rzeczy jest masa. Fei i pzj wykładają się na bardzo wielu rzeczach.

Również przed chwilą twierdziłaś, że podobno nie bronisz fei?

kotbury, karolina_, Zuzu., niestety, fajnie by było jakby każdy sędzia miał doświadczenie, ale to raczej awykonalne. Dokładne wytyczne też moim zdaniem się nie sprawdzą niestety, dwa konie mogą spełniać podobne parametry, ustawienie etc., a faktycznie iść zupełnie inaczej.
Moim zdaniem fajnie by było zmienić system szkolenia sędziów, dołożyć co nieco wiedzy od doświadczonych jeźdźców i więcej ćwiczenia oka. Tak, żeby sędziowie faktycznie widzieli o co chodzi i żeby jeźdźcy nie mieli oczy jak pięć złotych przy czytaniu niektórych ocen 😉


A odnośnie Werth też uważam, że jednak jest mocno kontrowersyjnym nazwiskiem. Z jednej strony ładne przejazdy i medale, z drugiej… Podobnie jak Helgstrand była zapalnikiem afer rollkurowych, a do dziś są dostępne filmy treningowe z Bellą jadącą w LDR. Kontrowersyjna to delikatnie powiedziane 😉
alcatraz,
HBO obecnie MAX. Jest już rozpiska na kanale która dyscyplina jeździecka i kiedy.
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
25 lipca 2024 19:50
szemrana, gdzie?
Edit: już mam
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 lipca 2024 20:00
Natashka, może i też dlatego że te kursy są uczone przez osoby które w sumie też nie wiedzą? Nie wiem kto je prowadzi, w sumie tak podglądam na stronie PZJ sporadycznie bo się chciałam przejść i zobaczyć czego ma tutaj sędzia szukać. I mało co widzę, może szukam w złym miejscu.

I taka ciekawostka jeszcze co do CD - w odróżnieniu od Helgstranda, Werth i kogo tam jeszcze, sponsorzy CD się wycofali. Nie tylko wycofano sponsorowanie przez ich totalizator (to ciachneli z miejsca), ale też firmy jak Charles Owen, Lemieux, Fairfax saddles itd. się odcięły (prawidłowo, mają ramię prawo). Ciekawi mnie dlaczego w poprzednich aferach tak się nie stało. Jakby nie było brak sponsorów to lipa w tym sporcie na takim poziomie, chyba że się weszło do niego z kupką kasy
donkeyboy, - też popieram wycofanie się sponsorów.
Co do kursów, to strona PZJ to żart 😂 niestety szukanie czegokolwiek w tym temacie to koszmar.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
25 lipca 2024 20:10
donkeyboy, może dlatego, że nie zostały wypuszczone tuż przez igrzyskami, gdzie atmosfera jest najbardziej rozgrzana.
donkeyboy, a w przypadku jakich innych afer się nie wycofali?
Bo szczerze nie śledzę innych afer, o żadnej prócz tej nie słyszałam nic.

Co do CD to weszłam z ciekawości na fb Charles Owen i rzeczywiście wycofali się, ale co ciekawe jest mnóstwo komentarzy od ludzi, że Owen dba tylko o siebie wycofując się , a powinien promować w teamie CD dobrą pracę z końmi.
Mówiąc szczerze trochę mają rację w tych komentarzach, bo to wiadomo, że znowu o pieniądze chodzi 🤣 a nie że się wycofali bo CD zlała konia 4 lata temu i jest im przykro z tego powodu.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 lipca 2024 20:26
Perlica, nic takiego co by mi się rzuciło w oczy, a aferę Helgstranda to tak mocno śledziłam że moja przeglądarka zgłupiała i gadała do mnie po duńsku.

Oczywiście że chodzi o kasę, to jest obustronna umowa - zawodnik to chodząca reklama przecież. Mało tego kontynuowanie współpracy z osobą rozpoznawaną jako przemocowiec tylko może zaszkodzić wizerunkowi firmy. Business is business

keirashara od paru miesięcy sprawdzam regularnie kalendarz szkoleń. Poza jakimś pitu pitu dla instruktorów, strukturze nauczania i tam animacji (co mnie g... obchodzi bo nie nauczam i nie chce) nie ma nic oznaczone w kategorii ujeżdżenia. Ale tak jak mówię może w złym miejscu szukam.
donkeyboy, - na zimę mają być 😉 też szukam, tj. chce zrobić podstawowy.
Nevermind, nie bronię - zadaję pytania o FEI. Na zawodach międzynarodowych wszystkie konie są minimum 2x identyfikowane przez weta FEI na podstawie nr chipa, więc nie ma mowy o podmiankach...
donkeyboy, ja niestety nie znam tej afery z Helgstrand . Słyszałam tylko z forum, że jakiś miał film być, ale go nie było chyba i tyle.

Jasne że business jest business, ale więcej by Owen zarobił przekuwjąc to w sukces, CD by posypała głowę popiołem , a Owen przeznaczyłby kasę na cykl szkoleń z dobrostanu koni i treningu "kind" dla teamu CD i jej samej🙃 Miliony ludzi by przychodziło na takie kliniki😋
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
25 lipca 2024 22:16
Perlica, było było, był reportaż cały, oburzenie, dyskwalifikacja AH z teamu, konie oddał innym partnerom biznesowym i ... przyschło 😉

Nie zgadzam się - twarz to twarz. Jest mnóstwo innych jeźdźców którzy nie mają tyłu artykułów i szumu medialnego w ostatnich dniach. Teraz już każdy szary człowiek słyszał o niej w takim świetle. Czasem nawet po raz pierwszy i ostatni. Gdzieś mi mignelo że jakaś gazeta w UK zrobiła ankietę i zapytali czytelników czy sporty jeździeckie kojarzą się im z okrucieństwem... Jak dobrze kojarzę to liche 10-20% powiedziało że nie albo nie wiem. Po ilości artykułów i szumu w mediach wcale się nie dziwię.

Myślę że też na taką klinikę sami zainteresowani (nie oglądający a występujący) wcale by nie chcieli pojechać 😉
Nevermind   Tertium non datur
25 lipca 2024 22:41
donkeyboy, ja bym stawiała na kilka powodów. O Charlotte zawsze była sława, że taka jest etyczna - to potężny cios wizerunkowy. Poza tym na nagraniu wyraźnie widać jak nawala konia tym batem, ciężko o osobę, która się z tym nie zgodzi. Helgstrand już przedtem nie miał idealnej renomy przez afery rollkurowe, a o nagraniach były i tutaj zażarte dyskusje, że może nie działo się nic złego i zdaniem niektórych nic strasznego nie było widać. Do tego jego samego na nagraniach nie widać, (poprawcie mnie jeśli się mylę). Na dodatek nagrania Dujardin rozpowszechniły się po światowej sieci, reportaż o Helgstrandzie dostępny był jedynie w jednym kraju (w Danii chyba?) i wyciekły jedynie niewielkie fragmenty.
Problem z filmikiem z Charlotte jest bardzo wysoki próg wejścia w zrozumieniu dlaczego ona tego konia bije. Spytałam się ludzi nie jeżdżących co ma na celu jej zachowanie. Odpowiedź: bo na zawodach jest stres i ona uczy tego konia pracy w stresie. Spytałam się znajomej, która jest na poziomie P klasy w ujeżdżeniu: żeby wyżej galopował. Spytałam takiej C klasowej i już była odpowiedź: chyba nie odpowiada na łydkę. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest to bardzo nie ładne i nie chcą takich obrazków oglądać. Te jeżdżące znajome nie wiedziały w którym elemencie jest problem i nad czym pracują.
Nie rozumiem jednej rzeczy, dlaczego ona dała się nagrać i wierzyła, że to nie wypłynie?
Żebyście mnie nie pożarły, nie mówię, że tak się powinno tego konia skorygować. Nie wiem czy ten koń wcześniej wrócił do elementów, które przygotowują do piruetu. Filmik tego nie pokazuje więc trudno mi ocenić cały obraz. Może wróciły do trawersów, jakiś łopatek na kole i tam wszystko działało, a dopiero w wejściu w piruet pojawiał się problem i był tak głęboko zakorzeniony we wzrorcu ruchu, że Charlotte straciła cierpliwość i wjechała z potężnymi działami.
Szkoda, czuję podskórnie, że niestety za parę lat konie znikną z aren sportowych.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się