Badanie krwi - analiza wyników

BUCK   buttermilk buckskin
20 marca 2024 09:20
Mollynusia tak szczerze to 3 łyżki stołowe jednorazowo na dobę bo ja daję jeden posiłek 'leczniczy' osobiście i zawsze jest to kolacja 😉
BUCK, dziękuję!!!
Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć na temat tych wyników ? Kon 10 lat, w ciągłym dość lekkim treningu, ma lekka astmę i Hss wywoływany głównie owadami i deszczem, poza tym raczej nic mu nie dolega, No może czasami przydałoby mu się trochę więcej energii:-)
76DCCCB7-478F-48DE-AFE5-E56CFE02C6A8.jpeg 76DCCCB7-478F-48DE-AFE5-E56CFE02C6A8.jpeg
87FAE45D-18E6-4C99-A166-AC148E98AFD7.jpeg 87FAE45D-18E6-4C99-A166-AC148E98AFD7.jpeg
7818414B-3E33-4BC3-8FC8-C825CA8D2D0D.jpeg 7818414B-3E33-4BC3-8FC8-C825CA8D2D0D.jpeg
O czym może świadczyć i z czym się wiązać lekko podwyższone MCHC?
Bo obniżone to wiem, ale podwyższone?
Może odwodnienie?
Hmm, może, bo badanie było robione w te ciepłe dni ostatnio - może akurat mniej pił 🤔
Jest to wynik minimalnie ponad normę, więc chyba nic bardzo alarmującego.
To ja znowu z pytaniem. Miał ktoś konia z ciągle podwyższonym y-gt? Ciągle okolice 100. Był "wstępnie" przeleczony pentoxyfilyne i laktulozą ale nie przyniosło poprawy. W telefonicznej krótkiej rozmowie z dr Biazik powiedziała, że pięciokrotnie przekroczona norma to jeszcze nie dramat, ale to była krótka rozmowa bez szczegółów. Teraz czekam na maila już po wysłaniu historii i badań. Doktor, która nas "wątrobowo" prowadzi proponuje szpital i płynowanie. Dostałam wstępny plan i to będzie tydzień (a może dłużej ) na intensywnej terapii. Może być też w stajni ale zwiększa koszty bo lekarz musi być codziennie i podać kroplówki. Ale bardziej skłaniam się ku temu,bo mam jeszcze drugiego konia (wrzodowego) i tamten się zapłacze jak nie będzie Krutynia. I dla samego Krutynia byłby stres związany z transportem i tygodniem w szpitalnym boksie. Chyba że to już są tak złe wyniki, że to jedyne rozwiązanie ratujące życie??
Dodam że po kucu nie widać złego samopoczucia. Dwa lata temu też miał podobne wyniki lekarz (inny bo się przeprowadziliśmy) nie mówił że jest dramat. Po ekyneral wolno ale wróciło do normy. Teraz znowu powtórka.
IMG_20240414_222817.jpg IMG_20240414_222817.jpg
Kiko22, masz nisko czerwone krwinki i masz stan zapalny wątroby. Nie ma w zasadzie biochemii zrobionej więc ciężko coś więcej zauważyć.
Masz imho mocny stan zapalny i mało krwinek - raczej to by było dla mnie przyczyną "niskiej energii" i być może hss nasilającego się od owadów - ale nie ma detali w badaniu.

Imho- badanie diagnostyka do poszerzenia i spojrzenie w to, co jest na pastwisku i w żłobie.
Mogą być robale.
kotbury, wet będzie w przyszłym tyg będziemy podawać selen bo wyszedł tez niedobór i zaraz będę zamawiać selen z hesty. To co polecasz na start mogę odrazu zamawiać np ekyrenal? O co rozszerzyć badania?
kotbury, wet będzie w przyszłym tyg będziemy podawać selen bo wyszedł tez niedobór i zaraz będę zamawiać selen z hesty. To co polecasz na start mogę odrazu zamawiać np ekyrenal? O co rozszerzyć badania?
Kiko22,
Nie polecam niczego co ty wymieniłaś.
Najpierw polecam całą biochemię. Równolegle selen z lizyną i vitaminą - e- jak dla klaczy hodowlanych.
Żadnych preparatów "na watrobę", tylko najpierw odrobaczyć i to solidnie (tzw. schematem), a potem dooobre siano i sianokiszonkę (tak, taką pakowaną po 20kg w worki jak się jest w stajni, w której nie ma sianokiszony).
Tak jak pisałam wcześniej witaminy z grupy B (choć sianokiszona może to załatwić).
Do tego odpowiednie probiotyki, które pomogą wesprzeeć produkcję lotnych kwasów tłuszczowych. Omegi w odpowiedniej proporcji potem i kwas masłowy można tez podać.
I po 1,5- 2miesiącach takiej zmiany robimy ponownie badania.

ale.... zawsze trzeba zacząć od: obejrzenia, czy aby na pewno mamy dobre, niespleśniałe siano i czy aby na pewno nie ma mykotoksyn w owsie.
florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
05 sierpnia 2024 09:12
Spotkał się ktoś z Was z obniżonym poziomem insuliny u konia?
Badany był profil metaboliczny ze względu na to że koń ma tendencję do zbyt dobrego przyswajania paszy oraz problemy kopytowe od dłuższego czasu (retracted sole, kiepska linia biała i łamliwe ściany).
Koń lat 9, utrzymany w prawidłowej kondycji, BSC 5, lśniąca sierść i chęci do ruchu, ze stałym dostępem do siana i niewielkimi dawkami paszy niskoskrobiowej 2x dziennie (Przed badaniem miał dostęp do siana, nie dostał posiłku treściwego, więc okres od ostatniego posiłku wynosił ponad 12h).
Spodziewałam się podwyższonej insuliny, a wyszło na to że jest znacznie obniżona (<2), pozostałe parametry (glukoza, T4, ACTH, Trójglicerydy, γ-GT) w normie. Literatura fachowa zdaje się milczeć na ten temat...
Zrzut ekranu 2024-08-05 085059.png Zrzut ekranu 2024-08-05 085059.png
florcia9, po jakim czasie od pobrania krew trafiła do labu? To może mieć wpływ na wynik.
florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
05 sierpnia 2024 10:25
Tego nie wiem i się raczej nie dowiem, wysyłane było vetlabowskim kurierem z Poznania do Wrocławia.
Przy czym wydaje mi się że transport większy wpływ miał by jednak na glukozę niż insulinę.
Poncioch, jeśli badany był profil metaboliczny, to zapewne hormon jak i glukoza zostały zabezpieczone na czas transportu do laboratorium. Wtedy stosuje się inne odczynniki niż przy zwykłej morfologii, wiruje się, mrozi się osocze, etc. Kortyzol w normie (podwyższony może obniżać poziom insuliny). Co na to weterynarz?
florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
05 sierpnia 2024 12:28
Póki co czekam na opis wyników.
Gillian   four letter word
06 sierpnia 2024 08:23
Insulina jest bardzo wrażliwa na hemolizę, temperaturę i jak najbardziej długi transport albo intensywne mieszanie próbki na przykład mogło mieć wpływ na wynik. Pojechała probówka czy odwirowana surowica?
florcia9   "Amicus optima vitae possessio"
06 sierpnia 2024 09:18
Schłodzona surowica i osocze.
Pomijając potencjalny wpływ czasu i warunków przechowywania, generalnie w laboratoriach jest dużo błędów (nieprawidłowych oznaczeń), także jak wychodzi coś dziwnego warto zbadać drugi raz, najlepiej w innym (sprawdzonym, polecanym) labie.
Post został usunięty przez autora
Dobra ręce mi juz opadaja z tym moim koniem. Jakies 3 miesiace temu zrobilam rutynowe badanie krwi i wyszlo cos takiego jak ponizej (na screenie drugie badanie, troche gorsze niz te pierwsze ktorych tu nie wkleilam). Dostawala jakies zastrzyki na regeneracje watroby, miala usg i nie znaleziono nic niepokojacego. Kon wyglada dobrze, normalnie sie zachowuje. Dzis przyszly 3 z kolei wyniki po 3 miesiacacg po pierwszym. Zmienilam stajnie, dobrej jakosci siano, tresciwego dostaje symbolicznie kubeczek owsa, garsc sieczki i suple, wieczorem pol kubeczka owsa (takiego kubka 300ml wiec serio symboliczna ilosc). Dzis weterynarz mowi ze nie ma dobrych wiesci. Czekam na wyslanie wynikow z zeszlego tygodnia ale spodziewam sie ze moze byc podobnie. Co to moze byc?
IMG_8567.jpeg IMG_8567.jpeg
IMG_8246.jpeg IMG_8246.jpeg
Kolor no coś niedobrego się dzieje z wątrobą, ale co to już musicie diagnozować z wetem, przez forum raczej ciężko będzie uzyskać odpowiedzieć. Po zdjęciach wygląda na konia metabolicznego. Mogę polecić weta, który realnie zna się też na dietetyce, może warto będzie skonsultować: Matylda Mańkowska (Ig:mvetkonie)
charlieeee, o dziękuję, skonsultuję. No niestety tu nie ma punktu zaczepienia- watroba badans i nie jest powiekszona, objawow zadnych nie ma a wyniki są jakie sa.
Poza oczywistymi nieprawidłowościami (przekroczeniami norm), masz tam też nisko hemoglobinę, mało czerwonych krwinek, relatywnie mało płytek krwi... może ma gdzieś przewlekłe krwawienie? do przewodu pokarmowego? może warto zbadać kał na obecność krwi utajonej i oznaczyć poziom żelaza (jeśli to się robi u koni, ale w sumie czemu miałoby się nie robić, to rutynowe badania). W każdym razie sprawdziłabym te tropy u ludzkiego pacjenta.
Kolor, - a wet coś rozwijał, czy sprawdził wątrobę i wzruszył ramionami? Może komuś innemu warto podesłać wyniki do konsultacji? Masz już wyniki nowe?
keirashara, wczesniej bylo podejrzenie ze winne sa wyslodki, wyrzucilismy z diety, za chwile przenioslam sie do innej stajni bo w poprzedniej cyrki byly. Teraz minely 2 miesiace od przeniesienia, na dobrym sianku i innym zywieniu ale dalej ma wywalone AST I CK. Jeszcze nie dostalam na maila, jutro sie upomne. Dla pewnosci jutro sprawdze te parametry u takiego weta na miejscu ktory robi to badanie u siebie w gabinecie, moze cos w transporcie jest nie tak. No powoli rozklada rece, zasugerowal ze to jeszcse moze wskazywac na problemy z sercem ale ten kon ma kondycje jak zaden inny i zmeczyc ja to wyczyn. Wiec to nam odpadlo. Wiem ze drazy temat, konsultuje z innymi ale trzeba znalezc przyczyne. Reszta parametrow podobno sie poprawila, ale te dwa to zagadka, tym bardziej ze kon nie ma zadnych objawow a badanie bylo rutynowe, minely ponad 3 miesiace od pierwszego badania no i kon zyje i ma sie dobrze, wiec nie wiem w czym tu moze lezec problem.
Lhp zwroce na to uwage, dziekii.
Skonsultuje tez z wet ktora podala charlieeee.
Ale jutro jeszcze dla pewnosci zrobie szybkie badanie u mojej miejscowej wet.
Hmmm, u zwierząt towarzyszących na pewno się robi badanie na krew utajoną w kale, więc może.... Z tym sercem to aż ciężko byłoby uwierzyć, bo to podobno meeega rzadkie przypadki - no ale też nie wiadomo. Holtera musialabyś mu założyć chyba :P
no jeszcze można sprawdzić pod kątem wrzodow.

Wrzody, zarobaczenie.
espana, tylko czy kon przy wrzodach czy zarobaczeniu wygladalby tak jak na zdjeciu?
Kolor, - tak 😉 Mojemu kiedyś wyszło bogate życie wewnętrzne w badaniach kontrolnych. Wyglądał top, zrobiłam, bo "dawno nie miał", a tu niespodzianka, zarobalony po uszy... lecieliśmy schematem klinicznym. Znam też konie wrzodowe wyglądające okrąglutko.
Choć u Twojej skłaniałabym się do czegoś metabolicznego, ale to już ktoś mądrzejszy musi zlecić odpowiednie badania.
Kolor, znam całkiem sporo koni, które przy wrzodach wyglądają rewelacyjnie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się