Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
19 sierpnia 2009 08:08
[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg318842#msg318842 date=1250660815]
[quote author=Sankarita]ja znam stajnię, gdzie coś 25 koni łazi sobie dzień i noc po pastwisku chyba 5 hektarowym, jeśli nie większym, ale to na pewno nie jest 1ha na 1 konia i... w zupełności im to wystarcza. [/quote]

I mimo takiego wypasu trawa tam rośnie po pachy. A w trawie świstak siedzi i zawija w te sreberka. 😀
[/quote]

U nas na 10 ha chodzi prawie 20 koni (dodam, że od rana do wieczora a nie całodobowo) i wszystko wykoszone niemal do samej ziemi.
25 koni na 5-iu ha to raczej bym to nazwała padokiem, bo trawy to tam jest na lekarstwo...
Oj, przydało by się nam jeszcze 10 ha łąki....
a u nas od rana do wieczora, czasem od wieczora do rana, a czasem całodobowo 3 konie chodzą po 2 ha i nie ma opcji żeby wszystko wyjadały! kosimy całość ze dwa razy.

dzięki dziewczyny za rady co do tej stodoły, ale już jest prawie pewne że stodoła zostanie po prostu stodołą😉 a powiedzcie mi jakie jest Wasze zdanie nt boksy przyklejone do hali czy stajnia sobie, hala sobie??

abre, dzięki! wszystko spisałam😉

nowy pomysł na nazwę Stajnia Zalesianka 🙂 (Zalesianka to potok przy terenie😉 )
Ale boksy angielskie czy stajnia z korytarzem przylegająca do hali?
Breva miejsce piękne! Jak będziesz mieć ochotę to możemy się umówić na obejrzenie obiektów i mogłabym Ci coś doradzić 😉
Co do boksów z halą to w naszym klimacie jest to super sprawa, bo wiadomo błocko, deszcz i inne atrakcje wkrótce się zaczną i będziemy się z nimi borykać przez kolejne 4-6 miesięcy. Co ja mogę Ci jeszcze doradzić to na pewno myjkę w stajni dosyć dużą i ew. w przyszłości miejsce na solarium, bo zaczyna być coraz bardziej powszechne w stajniach z wiadomych względów. Aha i koniecznie duża siodlarnia najlepiej ogrzewana, a co jak szaleć to szaleć 😉  
.
abre, stajnia z korytarzem! jednak jakoś wolę korytarz gdzie jest sucho i można konia ubrać a nie stajnie angielska gdzie przez większość roku na głowę leje😉 wiem, wiem, angielskie są zdrowe itp. może kiedyś taka stanie, ale póki co nic angielskiego nie planujemy😉

anja, no myjka będzie na pewno🙂 solarium na razie nie, ale chce wydzielić miejsce do czyszczenia/siodłania konia w stajni żeby nie musieć tego robić na korytarzu, więc kto wie, może kiedyś to miejsce będzie solarium🙂

w ogóle mam zapisanych na dysku jakieś ponad 1000 zdjęć wszelkich elementów stajennych🙂 dzisiaj lub jutro siadamy z rodzinką i będziemy wybierać🙂😉) kurcze, muszę Wam powiedziec że jestem tak naspidowana energią i optymizmem że dzisiaj wysprzątałam całe mieszkanie siostrze żeby dać upust tej energii, bo mnie roznosi😀 jak ja bym chciała żeby już ruszyłą budowa! a tu jeszcze pewnie z pół roku zejdzie zanim zaczniemy budować stajnie🙁
"gdzie jest sucho i można konia ubrać a nie stajnie angielska gdzie przez większość roku na głowę leje😉"

Jak zrobisz duże zadaszenie przed stajnią angielską to nie będzie bardzo mokro 🙂.
Pomyśl nad tym, bo są też tacy klienci jak ja, że albo do angielskiej, albo pod wiatę konia.
Aquarius, heh wiedziałam że ktoś to napisze, ale nie miałam weny jak napisać że wiem, ale i tak póki co wolę zwykłą stajnie:P no więc piszę teraz - ja rozumiem że ciągnie się dach, robi kostkę np. koniowiąz i jest cacy🙂 jednakże zakładając że zacina deszczem, a ktoś chce ubrać konia i pojeździć na hali, to jednak jest w czarnej pupie gdyż zanim tego konia ubierze to i tak może go nieźle zmoczyć😉 a nie każdy chce ubierać konia w boksie. Z drugiej strony wiadomo że byłoby to do zrobienia.. zresztą nawet dla mojego Bandziora lepszy by był boks angielski ze względu na problemy z ukł. odd. Tym bardziej przemyślę sprawę, ale póki co w pierwszej kolejności musi powstać zwykła duża stajnia. Może jak stanie to się zrobi np. ze 4 boksy angielskie.. ale narazie to gdybanie😉
W stajni, w której stoi moje zwierzę, są boksy angielskie. Zadaszenie jest tylko na tyle szerokie, żeby w razie zacinającego deszczu czy śniegu koniom na głowy nie padało, kiedy wyglądają na zewnątrz. Jednak przy stajni znajduje się też zadaszone, szerokie stanowisko, na które podczas deszczu można spokojnie przyprowadzić konia, wyczyścić go i osiodłać nie narażając się na zmoknięcie. Myślę, że to też jest niezły pomysł😉 Tyle, że stajnia jest mała, kameralna, koni jest niewiele, więc o miejsce na tymże stanowisku nikt się nie kłóci. Gorzej gdyby koni była większa ilość, a zadaszone stanowisko tylko jedno.
no właśnie.. a zalóżmy na jazdę szykuje się 4-5 koni - i wtedy kiszka.. dlatego "podstawą" będzie zwykła stajnia! a czy powstanie angielska - to w sumie możliwe🙂
zresztą nawet dla mojego Bandziora lepszy by był boks angielski ze względu na problemy z ukł. odd.

Breva to rob koniecznie boks mu angielski, przynajmniej jeden!
Napisze jeszcze o betonowych podłogach w boksach

Ja mam beton i chwale sobie. Nie wiem jak wam sie odsuwa słoma przy wstawaniu koni  😲 jak mało musi jej byc!!
Wybieramy do czysta raz w tygodniu, a codziennie sie wybiera z grubsza i dościela.
Stoją na tym zarówno klacze ze źrebiętami jak i młodzież, konie emeryci...

Beton brzydko wygląda ale łatwo go naprawde do czysta wysprzątac. Kostka jest sliska, beton tez jest śliski, wskazcie mi nie śliską powierzchnię / np. jak jest mokra/ .
W przyczepie mam słynną gumową matę.. nie połozyłabym jej w boksie napewno 🤔
Gillian   four letter word
20 sierpnia 2009 09:29
Wylałam w końcu betonem, aczkolwiek nadal mam mieszane uczucia. Teraz w sumie też moje konie stoją na betonie i nie jest źle, bo bardzo grubo mają ścielone (plus codziennie sprzątane). U siebie chcę postawic je na trocinach. Dodatkowo na zimę myślałam o gumowej macie. Jodzi, dlaczego nie położyłabyś jej w boksie? nie wiem jak one się sprawdzają, raz tylko widziałam takie maty ale były stosowane zamiast ściółki więc domyślam się, że to nie było dobrze.
In.   tęczowy kucyk <3
20 sierpnia 2009 09:33
W czterech stajniach na 6 w jakich stałyśmy z koniem był beton. Nie narzekamy. I nie widziałam różnicy.
W mojej ex stajni był beton, mało tego system ścielenia był bardzo dziwny, otóż codziennie podwalało się cały gnój na środek a dookoła grabiło grabkami tak że był pusty beton, następnie na tą kupkę gnoju sypało się słomę i nigdy żaden koń nie przewrócił się ani nawet nie był obdarty. System obrządku dziwaczny ale z czasem zobaczyłam pozytywne strony.
Gillian- widze ze jak jest mokra to jest sliska.. a konie często kupają w przyczepie i automatycznie wychodząc tyłem ślizgają sie jak na łyzwach..

W boksach bym jej nie kładła, chyba ze w pooperacyjnych ... do tego bardzo grubo wysciełanych zwykle wiórami... a poza tym jest droga...
Gumowe maty są cholernie drogie, to jest wygoda jak się trzyma krowy w systemie bezściółkowym, bo krowa ma miękko (nawet oglądałam kiedyś takie maty z powietrzem w srodku, to już mega wygodne było ). Konie to jakos tak przykro bez niczego pościelonego trzymać. Ale możnaby wyścielić matą i na to normalnie słoma lub trociny w standardowej ilości. Ale beton wcale się jakoś specjalnie nie ślizga (mam w jednym boskie wylany). Ja mam w 4 boksach taką posadzkę z cegły robioną, jeszcze poniemiecką i też fajnie funkcjonuje i podobnie jak beton, nie zauważyłam, żeby koniom ślisko było.
Gillian- widze ze jak jest mokra to jest sliska.. a konie często kupają w przyczepie i automatycznie wychodząc tyłem ślizgają sie jak na łyzwach..
.


wysyp w przyczepie trociny - wszystko mokre wchłoną a i posprzętać łatwiej
Jaka firma buduje te boksy?  😉

a ja jeszcze co do betonu: nie chodzi mi o to że jest śliski czy coś tam, ale o zdowie konia. Stanie na betonie może prowiadzić do reumatyznów i chorób stawów (szczegóonie zimą). Na betonie powinno być zatem więcej sciółki żeby nie ciągnęło zimnem. Wiem ze to najprostsze rozwiązanie ale ja na dłuższą metę bym na betonie konia nie postawiła. Aktualnie stoi ale tylko kilka miesięcy,gdyż czekamy na otwarcie nowej stajni , gdzie będą już maty gumowe.
Breva - ja Ci radzę jedno - szeroki korytarz 🙂 Nie "oszczędzać" na tym 😉
Mówisz, że planujesz miejsce do ubierania konia - w praktyce i tak każdy będzie siodłał/czyścił na korytarzu przy boksie raczej...
Korytarz minimum 3m, a 4 to już naprawdę luksus 🙂 I maksymalna wygoda, nie ma przepychania, podgryzania przez konie wystające z boksów, można spokojnie przejść, minąć się z dwoma końmi...
no właśnie w planie są 4 m jak na razie🙂😉) a miejsce i tak chce zrobic - choćby po to żeby i kowal mógł wygodnie pracować🙂
Bazoo te boksy robi firma KTS z Drogomyśla. Mam te same w mojej stajni tyle, że nie malowane tylko w wersji ocynk. Sprawdzają się extra. Z czystym sumieniem polecam !
.
sory ale cztałam artykuł na ten temat, wiec nie pisze głupot wyssanych z palca.
no ale sory przecież wszechwiedzący tomaszek musi zawsze mieć rację  🤔wirek:
In.   tęczowy kucyk <3
21 sierpnia 2009 22:44
Wiesz devila, za artykułami bywa różnie. Dla porównania są artykuły chociażby w gazetach takich jak Polityka/Wprost/Newsweek/Wyborcza (co kto lubi) a w takim fakcie. Nie wszystko, co ludzie piszą w gazetach jest 100%ową prawdą i tylko prawdą, święta prawdą etc. Trzeba wszystko dzielić przez 6 i mieć swój rozum, ot co.

[i taki mału offtop - przeczytaj swój podpis kilka razy i zastanów się, co z nim jest nie tak...]
.


A potem zbuduj i poprowadź parę lat własną stajnię. Wtedy będziesz (może) dla mnie partnerem w tej dyskusji.
[/quote]
Skąd wiesz ze nie mam?
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
23 sierpnia 2009 09:11
Co do podloza ja uwazam,ze beton sprawdza sie swietnie w stajni mam wylany beton jest nieco wyzej w boksie niz w przejsciu ,dodatkowo ma lekkie pochylenie zeby byl lepszy splyw.Jak kon ma poscielone wystarczajaco i jest odplyw to nie wiem w jaki sposob ma sie tam slizgac?Moj kladzie sie niemalze kazdej nocy i nie widzialam zeby mial jakies problemy ze wstawaniem.Do tego z betonu latwo sie czysci i mozna splukac woda dla jeszcze lepszej czystosci.
Witam wszystkich na forum, mam na imię Wojtek, mieszkam k/Krk
Mam w planach budowę stajni 4 boksowej, a jako że posiadam trochę własnego materiału postanowiłem postawić na obiekt murowany, jednakże dokładnie jeszcze nie wiem jaką formę obierze budynek. Przeglądając strony internetowe znalazłem taki gotowy projekt, co o tym sądzicie, czy ta stajnia nie będzie za zimna ? Chciałbym zrobić to z głową w oparciu o aktualne standardy. Może ktoś ma ma jakieś doświadczenia w tym temacie lub ciekawy pomysł takiego budynku, jakieś prospekty ? Chciałbym oczywiście zrobić to jak najlepiej ale tak jak każdy mam ograniczone fundusze.

http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=5&IdProjektu=1188&IdKolekcji=50&nr=4
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się