kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Gaga dzięki!
Służą do tego by koń nie rozglądał się na boki w parkurze, crossie itp.
Półokulary tego typu nie ograniczają widoczności na boki, a jedynie do tyłu. Dlatego np. sporo koni wyścigowych biega w okularach - żeby nie dostawały korby od innych koni pojawiających się z tyłu w polu widzenia. Sama się nad takimi zastanawiałam dla Łosia, bo jej się mózg gotuje w terenie jak inny koń do niej dojeżdża w galopie 🙄 więc jak ktoś znajdzie takie we w miarę rozsądnej cenie to będę wdzięczna za cynk :kwiatek:
I jak jest z gumami? To prawda, że z gumami koń może się schylac i nie zapoprezy się?
Wolałabym nie sprawdzać w praktyce. Napewno gumy są ułatwieniem przy dociaganiu.

Z tego co wiem to ten mit na temat zapoprężenia konia przy schylaniu się został obalony. Koń zapopręża się jak np gwałtownie szarpnie glową/szyją i schyli się po trawe. Chodzi o ten gwałtowny ruch, a nie sam fakt schylenia się. Równie dobrze może być to ruch w górę czy w bok.
Co to za ogrodzenie  ?
Moim laickim okiem wygląda to jak linka z paszociągu koralikowego dla drobiu  😀  ale równie dobrze może być to jakiś nowy trend w ogrodzeniach pastwisk  😲
Mam pytanie odnośnie końskich alergii (szukajka nie znalazła mi nic konkretnego). Chodzi mi głównie o to, jakie badania należy wykonać w razie podejrzenia alergii u konia? Gdzieś rzuciło mi się w oczy, że biały gil może sugerować alergię, moja kobyła ma takie od zawsze i chyba pora to sprawdzić 🙂
Odnośnie alergii-> najlepiej zrobić najpierw zwykłe badanie krwi - morfologia (nie jestem pewna, ale biochemia chyba juz nie koniecznie). To da obraz czy cokolwiek się w organizmie dzieje.

Badanie w kierunku alergii to osobne badanie krwi, można je etapować - czy koń jest w ogóle uczulony? Czy to alergia środowiskowa czy pokarmowa? I w końcu badanie na co konkretnie jest uczulony.
Każdy etap kosztuje krocie niestety:/ Przynajmniej ja płaciłam dość sporo. Pewnie zależy to też skad dokąd wet badania wysyła. Moje ostatecznie były robione gdzieś w Niemczech.

Wiem, że sa też badania robione na skórze - mój wet twierdzi, że są mało miarodajne.
k2arola, dzięki wielkie 🙂

Jeszcze odnośnie białych glutów, słyszałam, że mogą też zwiastować COPD? A jeśli nie alergia i nie COPD to co one właściwie mogą znaczyć?
warta2009, może konai przewiało po prsotu
Albo wtarzał się i "nawdychał" piachu?
COPD i RAO to to samo?
_Gaga, w takim razie musiałby być wiecznie przewiany, albo nałogowo wciąga piach... 😀 Zawsze, odkąd ją mam, czyli od dzieciaka, miała białe gluty i w sumie nigdy się tym nie interesowałam, dopiero teraz mnie natchnęło.
Jeśli to ma jakieś znaczenie, to po wysiłku fizycznym leci ich znacznie więcej, a już w ogóle jeśli po takim wysiłku koń opuści głowę na dół. Wtedy wygląda to tak, jakby ktoś wyciągnął jej korki z nosa, gluty lecą strumieniem...
to znów oznacza, ze warto konia przebadać - szczególnie jeśli ma to "od zawsze"...
TheWunia tak, to samo.
Gaga, właśnie dlatego tutaj napisałam - żeby dowiedzieć się jakie mniej więcej badania należy wykonać. Wykluczone jest przeziębienie, zatoki ma zdrowe, a jeden z wetów, który ją oglądał, powiedział, że to nic złego jeśli gluty są białe. No nic, dziękuję za pomoc, jak najszybciej zrobię morfologię :kwiatek:
warta2009, opisałabym objawy i zapytała lek weta które z badań rozwieją moje wątpliwosci co do stanu zdrowia konia.
Ok, tak zrobię, jeszcze raz dzięki 🙂
mils   ig: milen.ju
17 marca 2015 16:37
Jak działa czarna wodza przypięta do kółek, do których przypina się napierśnik i potem idąca przez wędzidło do ręki?
mils, pomaga w kontroli szyi na boki, ale ogólnie lepiej/skuteczniej działa przypięta z boków do popręgu.
mils, spotkałam się też z takim podpinaniem czarnej w roli hamulca bezpieczeństwa i ograniczenia ściągania łba między nogi na nadmiernie wesołych rekonwalescentach. Acz w takiej sytuacji jednak bardziej przemawia do mnie wypięcie do popręgu do boków.
BASZNIA   mleczna i deserowa
17 marca 2015 20:24
fotka

Ja wiem, że po jednym zdjeciu, bla bla. Ale czy to jest dobry obrazek?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
17 marca 2015 20:35
BASZNIA,
no nie jest całkiem ale to tylko jakiś momencik.
Jeżdżę takiego rolkurolubnego zwierzaka i to jest dość żmudna praca i
tych momencików jak na fotce mam tysiąc w ciągu jazdy.
Ale wiesz że coś-tam jest z tym foto nie tak. Czy wiedząc to wysyłałabyś je na ogólnopolski fanpage? Też mnie zdziwiło zdeczka to foto w aktualnościach 😉
BASZNIA, nie jest dobry, ale bywa, że konie w stój tak robią, i co zrobisz? Priorytetem jest zachowanie kontaktu na wodzy.
Na czworoboku nie powinno się tak stać, ale poza nim idea unoszenia głowy "ręcznie", nie w ruchu, jest taka se.
Pierwszy raz spotykam się z takim zwrotek - wcięcie siekiery. Gdzie to się znajduje u konia? Chodzi o ten rowek pomiędzy piersiami????
Basznia, nie znam Waszej historii, ale nie podoba mi się obrazek - koń schowany, złamany w 3 kręgu, grzbiet schowany 🙁
BASZNIA   mleczna i deserowa
17 marca 2015 20:48
Oki, kumam, dzięki. 
kozdanda wcięcie siekiery to miejsce na szyi tuż przed kłębe. Kiedy brakuje mięśni, to wtedy jest to wcięcie  😉
Zora90 możesz mi to jakoś zobrazować? Bo jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić..

nr 3
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się