Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Jak będę mieć czas to zrobię, sama wysiewałam te łąki specjalnymi trawami pastwiskowymi dla koni więc tak patrząc to wyrosło z grubsza to co było planowane
kotbury, mam taki problem chwilowo, że nie mogę cofnąć się do pozostałych stron, dlatego napisałam raz jeszcze, być może wina mojego internetu, bo strasznie działa 🙁
katarina, ja mam taką proporcję mieszanki:
6 objętości jęczmienia gniecionego
5 objętości kukurydzy mikronizowanej
3 objętości otrębów pszennych
3 objętości soi mikronizoanej
2 objętości łuski owsa
sól paszowa,węglan wapnia, premix witaminowy.

To jest pasza z dużą ilością skrobii - dość energetyczna troszkę tucząca. ja takiej potrzebuję.
Ale teraz np.już potrzebuję do tego dodać lizyny a najlepiej kompeletu aminowkasów.
Churros, raczej na odwrót 😅 mój koń niezbyt lubi zapach EMów na sianie.
Czy do Omega Fiber z Liry można wrzucać suplementy? Zastanawiam się ile tam jest gluta, przez którego mogą się nie wchłaniać. Mam suple, które zjada tylko w tym ale może to przez konia przelatuje?
Proszę o przekierowanie jeśli jest lepszy wątek.
Szukam rozwiązania na podawanie suchej paszy 2 razy dziennie, jakiegoś automatycznego podajnika który można zamontować w stajni pensjonatowej czyli nie może być to konstrukcja stała. Niestety nagle okazało się, że stajenni nie mogą podawać już musli z pudełek, a jedynie owies dostarczany przez pensjonat. Więc szukam rozwiązania, w formie automatycznego podajnika. Może ma ktoś coś do polecenia?
Możesz kupić lub wydzierżawić
https://www.facebook.com/
LSW, ale co - "fejsbuka"?
mindgame, może gratyfikacja finansowa pozwoliłaby na karmienie z pudełek?
kivik, moj koń codziennie dostawał 1kg omegi na kolację. W czasie kiedy to dostawał zauważyłam znaczne zahamowanie wzrostu kopyt, podejrzewam, że to właśnie przez siemię lniane z tej paszy podawane codziennie. Ale może to tylko zbieg okoliczności🙂 obecnie ograniczyłam do 3x w tygodniu i będę obserwować, bo ogólnie to super pasza.
_Gaga, do tej pory stajenni karmili i nie było z tym problemu, ale od dziś właścicielka stajni powiedział, że karmienie z pudełek odpada i nawet nie chcę prywatnie pytać stajennych bo jest ich kilku, pracują różnie, a jak właścicielka by się dowiedziała, ze coś kombinuję na boku to raczej narobiłabym sobie kłopotów. Domyślam się, że coś się wydarzyło, że nagle taka zmiana nastąpiła. Powiedziała, że teraz trzeba sobie we własnym zakresie organizować karmienie czym innym niż ich owies, np prosić koleżanki ze stajni, ale ja nie chcę się nikogo prosić i zastanawiać czy ktoś dał czy nie dał i robić sobie jakieś długi wdzięczności. Najwyżej koń będzie jadł paszę raz dziennie, jak mu sama dam, ale póki co szukam jakiegoś automatycznego rozwiązania.

edit: już nie mówiąc, że właścicielka sama przy koniach też pracuje i czasem też karmi i wszystkiego pilnuje. Praca jest dokładnie zorganizowana kto kiedy ma co robić itd itp, i jest ogólny zakaz proszenia ich o jakieś rzeczy ekstra w godzinach pracy bo wtedy mają problem z wyrobieniem się ze swoją robotą 😉
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
14 maja 2024 11:19
Churros, jak siemię lniane wpływa na zahamowanie wzrostu kopyt?
mindgame, pogadałabym mimo wszystko z właścicielką stajni w tej kwestii, proponując dopłatę. Każdy automat raczej wymaga doprowadzenia prądu, a to już specjalnie proste nie będzie...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2024 11:36
Pati2012, przypuszczam, że Churros ma na myśli zmniejszenie wchłaniania supli mineralnych podanych w jednym posiłku z dużą ilością siemienia.
_Gaga, mam prąd na boksie 😉 może jej się odmieni i wróci opcja diety pudełkowej, ale póki co wydaje mi się że ktoś ją wkurzył i miarka się przebrała i na razie ma fazę na ustawianie wszystkich dookoła. Ogólnie jest sporo koni do ogarnięcia i sporo nowych pensjonariuszek, więc domyślam się że ktoś z czymś przegiął i stąd takie zmiany. Normalnie to bardzo miła i pomocna osoba, ale w tym momencie nie bardzo chcę z nią ciągnąć ten temat bo czuję, że nic dobrego to nie da 😉 choć pewnie o montaż dozownika i tak nie wcześniej zapytam.
Ja to bym chyba poszukała innej stajni w takim wypadku... A jak któryś koń bezowsowy to co, o suchej gębie stoi? Czy dają owies mimo zakazu, lol? No przedziwna sytuacja, żeby był problem z daniem naszykowanego pudełka.
budyń, to byla moja pierwsza mysl 😂 bardzo dziwna akcja.
Moze zapytaj co w takim razie maja zrobic osoby, ktore musza podawac suplementy/leki? Przygotowane pudelka to jest najlepsza opcja dla wszystkich.
Mnie trochę mierzi podejście "pensjonariuszy trzeba ustawić". No nie wiem, mi się tam wydawało, że te czasy minęły. Pensjonariusz to klient zostawiajacy co miesiąc całkiem sporo pieniędzy za opiekę nad koniem, a nie jakiś gówniarz do wytresowania. O ile ogarniam, że niektórzy mają nierealne wymagania z d*py, tak karanie koni wszystkich (bo tak, na tym ucierpią głównie konie) w ramach tego, że ktoś przegiął, jest zwyczajnie słabe.
Pozwalanie na takie zagrywki prowadzi do pensjonatowych patologi z reguły 😕
też moja pierwsza myśl to była, żeby zmienić stajnię, ale jednak nie ma za bardzo na co i na prawdę jest tu całkiem spoko. Jeśli chodzi o leki to będą podawać, ale tylko w takim przypadku. Powiedziała, że muszę się sobie jakoś to zorganizować, może dogadać z innymi pensjonariuszami, ale ja nie chcę się musieć dogadywać ;P
Jak jakiś koń nie je owsa to nie dostanie nic i tyle.Mam nadzieję, że to się niedługo zmieni i będzie jak dawniej 🙂

No musi ustawić, bo są pewne zasady i nie wszyscy się ich trzymają, zwłaszcza ci nowi, a widzę, że przypomina ostatnio na grupie, czego nie wolno 😉 (np. korzystać z jakiejś tam ścieżki, albo być w stajni po 21 itd itp) To nie są jakieś nie wiadomo jak dziwne i trudne zasady, ale jak wszyscy się ich trzymają to przynajmniej jest jakiś porządek.
Gillian   four letter word
14 maja 2024 16:18
O losie, dziwna stajnia 🙈🙉🙊
Tymczasem ja, w pensjonacie, w którym nie robię pudełek, a koń dostaje sporo różnych dodatków - właścicielka stajni każdemu przygotowuje jedzenie zgodnie z wytycznymi i tyle.
IMG_5075.jpeg IMG_5075.jpeg
mindgame, - nie, nie musi, a na pewno nie karając wszystkich w ramach jakiejś chorej, zbiorowej odpowiedzialności. Zwykle obowiązuje coś takiego jak umowa, regulamin i kary umowne. Wtedy można egzekwować - albo nakładając karę finansową na osobę nie przestrzegającą regulaminu/zapisów umowy, albo zrywając współpracę.
Karanie wszystkich koni, bo Pani Iksińska była po 21 w stajni jest dla mnie nie bardzo do ogarnięcia. Zapewne bardziej po tyłku dostali teraz tacy ludzie jak Ty, a nie Ci, którzy faktycznie mają coś na sumieniu. Natomiast rozumiem brak sensownych alternatyw.
Gillian   four letter word
14 maja 2024 17:57
O 21 to ja ostatnio dopiero przyjeżdżam 😒
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
14 maja 2024 18:11
mnie tam ciekawi co się musiało odwinąć 😀 zgadzam się z keirashara za nietrzymanie regulaminu sie jak człowiek rozmawia z człowiekiem a jak nie dociera to dolicza do ceny pensjonatu i ewentualnie umowe pensjo sie wymawia i żegna z taką osobą. I takie akcje też widziałam.

Gilian ale pewnie jakby ci ktoś na dzień dobry powiedział że takie są zasady to byś pewnie zrezygnowała. IMHO każdy właściciel pensjonatu ma prawo wymyślać co se chce, ale trzeba mieć jasne zasady i koniecznie na papierze - wtedy na samym wstępie dana osoba wie czego się od niej oczekuje więc jak się nie podoba to nie musi przecież stać w tym pensjonacie. Tyle że no hmmm ja sama widziałam jak ludzie podpisują umowy, wiedzą na co się piszą a potem zasady łamią. I to już nawet nie takiego poziomu że kupki ktoś nie sprzątnął tylko np. ubezpieczenie stajni nie obejmuje dzieci poniżej 18rż bez opieki dorosłych.
LSW, ale co - "fejsbuka"?
mindgame, może gratyfikacja finansowa pozwoliłaby na karmienie z pudełek?

_Gaga,
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064160041700
LSW, Da się ustawić mniejszą częstotliwość? np. kilka razy na dzień?

donkeyboy, Czasem chyba nic się nie musi odwinąć - chociaż obstawiam, ze pensjonat może nie chce brać odpowiedzialności za to co ludzie dają swoim koniom...?

Co jest takie, no, trochę dla mnie głupie, ale znowu z drugiej strony, znam historię, gdzie jedna pensjonariuszka waliła swojemu koniowi takie "smakołyki" jak np. jakaś kapusta, resztki z obiadu..... Już nie mówię o niektórych, co wszystkiego dają "po miarce" - nieważne co tam pisze na opakowaniu 😉 i koń dostaje 20 różnych suplementów "po miarce"... albo znam jedną panią, co dawała koniom wysłodki bez namoczenia.... że tam się nic nie wydarzyło, to jakiś cud.... Chociaż te ilości były chyba jakieś mikre, ale, no, mimo wszystko...
Co nie zmienia faktu, że w dzisiejszych czasach właściciel konia raczej jest dość uświadomiony.... a i producenci pasz nie zrobią czegoś "ewidentnie szkodliwego", no nie wierzę.... obstawiam, że gdzieś w toku produkcji jest przewidziany jakiś wyjątkowo oporny na wiedzę typ klienta.... albo sobie to tak tylko tłumaczę.

keirashara, No nie minęło, nadal są stajnie, które traktują pensjonariuszy jak idiotów, a pensjonat jak prywatny folwark. I potem masz np. sytuacje, gdzie nie jesteś pewna czy Twój koń faktycznie dostaje paszę, którą dla niego zakupiłaś. Albo musisz się zwijać ze stajni o 19😲0, bo taki przykaz, hala jest po 19 zamykana i sru, wypad.
No ale z trzeciej strony, też bym się wściekała jak mi ktoś przesiaduje na stajni do godzin nocnych kiedy konie już są po kolacji... albo że mi ktoś nie odkłada rzeczy na miejsce, nie sprząta za sobą, nie zamiata - że już o gównach na ujeżdżalni nie wspomnę.... I to ciągle nie jest oczywiste.
LSW, Da się ustawić mniejszą częstotliwość? np. kilka razy na dzień?
.

Sankaritarina,

można ustawiać co godzinę. Jak kto chce. Ja mam ustawione co 3 godziny. 8 razy na dobę.
Doniaa, kupuje u lokalnego producenta olejów ekologicznych, przy okazji kupujemy olej dla siebie. Daje mix ostropestu, konopii, czarnuszki, lnu. Ostatnio dostaliśmy z dodatkiem dyni i to jest ok, ale też rzepaku i wiesiołka. Rzepak jest ok jako niewielki dodatek (1/10 u mnie) bo jest gorzki. Wiesiołek zostawiają, za twardy. Daje namoczone ciepła wodą i regularnie mieszam, żeby mieć z tego taką gładka, ciastowata masę.
możecie polecić coś sprawdzonego bez owsa, kukurydzy, soi, jęczmienia, pszenicy? Mamy wyeliminować te składniki z diety.
grey, green power, revital, Nuvena
grey, Pasze dla wrzodowcow / koni z problemami metabolicznymi, np. Hoveler pur.itan lub pur.sport w zaleznosci od tego ile energii potrzebujesz. Magic tez ma taka pasze. Mysle ze jest jeszcze kilka innych wartych uwagi
dziękuję
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się