Nasza twórczość fotograficzna cz. II

Jak już jesteśmy przy tej jasności, to powiedzcie mi czy to zdjęcie:

jest też za ciemne? Bo walczyłam ze sobą strasznie, żeby jeszcze trochę nie przyciemnić i za każdym razem jak je widzę lub inne z tamtego dnia to w pierwszym odruchu mam ochotę je przyciemnić.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
29 czerwca 2011 13:45
xxflygirlxx, ale krzywe masz na pewno. Zacznij się nimi bawić.
Facella   Dawna re-volto wróć!
29 czerwca 2011 13:47
xxflygirlxx, dobrze, że nie przyciemniałaś. teraz jest okay.
skalibrowałaś sobie ten monitor?
To jak już będę miała tego CS i lightrooma to pokombinuję. Tylko boję się eksperymentować i nigdy nie wiem kiedy przestać, kiedy przesadziłam a kiedy za mało.
Facella nie. Nie mogłam go ustawić tak, żeby te białe pola były widoczne, nie dało się. Jeszcze raz spróbuję.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
29 czerwca 2011 13:59
xxflygirlxx, to lepiej nic nie robić? To nie operacja mózgu. Jak inaczej masz się nauczyć?
Powiedziałam przecież, że spróbuję.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
29 czerwca 2011 14:05
xxflygirlxx, jeszcze więcej tego wyrzutu >___> przepraszam, że się odzywam, więcej nie popełnię tego błędu.
trzynastka   In love with the ordinary
29 czerwca 2011 14:05
A ja gdzieś słyszałam, że to, że zdjęcia masz ciemne, chłodne i bez kontrastu to jest efekt zamierzony  😁
ninevet napisałam tak gdzieś? W sumie możliwe, bo lubię zdjęcia ciemniejsze, ale z drugiej strony brak umiaru też jest zły. I jak patrzę na czyjeś zdjęcia, w fajnych kolorach, jasne to też mam na takie ochotę. 😁
a jak tu.? co myślicie.?
same portreciki.
Montana C



montezuma
Drugei mi się podoba 🙂 . Pierwsze nieostre, trzecie - dziwna poza + neinajfajniejszy kadr.
właśnie nie wiem czemu to pierwsze jest nie ostre. na komputerze mam ostre nawet prze ostrzone a wstawiam do internetu i jest nie ostre....  🤔
Kastorkowa   Szałas na hałas
30 czerwca 2011 21:03
U mnie jest ostre.
Po raz drugi postanowiłam zebrać się na odwagę i pokazać w tym wątku jedno z moich zdjęć... 😉
Jako raczkujący foto-amator czekam na wszelkie pomocne uwagi
montezuma mały OT - czy to nie jest Montata, która stała w Chobienicach? 😀
MsCarmen tak to właśnie ta Montana. jest nasza od chyba półtora roku. teraz stoi w Gdańsku Owczarni 🍴
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 lipca 2011 21:17
czyje to, czyje? było tu, w dwóch wersjach - kolor i b&w. i nie mogę skojarzyć z autorem. a jest główna na demotach.
http://demotywatory.pl/3213597/Ten-widok-w-oczach-kobiety
szemranej  🙂
Stiepan   can i ask you for something?
03 lipca 2011 22:08
Stiepan po nierównej walce z sesją wrócił do studia po długiej przerwie. Pomóżcie wybrać 2 najlepsze, bo sam nie mogę się zdecydować.

I.


II.


III


IV


V


VI


VII

Stiepan ja kompletny laik, ale mi się najbardziej podoba I, III i IV
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 lipca 2011 22:49
Dlaczego wszystkie są tak koszmarnie ciemne? Chyba miałeś lampy w studiu? Jak dla mnie żadne nie jest zaświecone poprawnie, jedynie z III i IV można by kombinować, ale łatwiej byłoby zrobić jeszcze raz i dobrze zaświecić.
Stiepan   can i ask you for something?
03 lipca 2011 23:04
Wybacz Strzyga, nie masz nawet elementarnej wiedzy o świeceniu w studio(jeśli się mylę to mnie popraw ew pokaż zdjęcia). Założeniem tych fotek jest gra cienia i mają być ciemne. Lampy ustawione delikatnie za modelką z obu stron, świecone na wysokości ramion przez parasolki, z tyłu mała lampa przez żel - to jest jeden z bardzo częstych i chętnie używanych setów oświetleniowych. Zamiast głos zabierać w dziedzinie, na której się kompletnie nie znasz(przeglądanie forum nikona nie czyni z Ciebie strobisty) mogłaś powiedzieć, że II zdjęcie jest źle skadrowane - ciachnąłem modelce łapkę.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 lipca 2011 23:07
Stiepan, byłam na paru szkoleniach z fotografii studyjnej. W dodatku nie trzeba być "strobistą", żeby widzieć, że nie masz informacji w cieniach .To nie gra. To niedoświetlenie.
Idź na forum nikona, powiedzą Ci, że zamast gry cieni masz modelkę z czarną plamą zamiast włosów/sukienki/twarzy, na 5 nawet nie ma oka, tylko ziejącą czerń.

Po co mówić o kadrowaniu jak są źle świecone?

Edit:
kliknięcie w histogram zajmuje ułamek sekundy. A pokazuje jak zdjęcie ma się jeśli chodzi o naświetlenie. To ma się naprawdę kiepsko.
Pobaw się pipetką w fotoszopie. Zajrzyj na włosy, sukienkę, twarz.


Swoją drogą fajnie, że tak szybko ferujesz wyroki. Przecież nie znasz mnie ani trochę. Ale właściwie masz rację, bo ja nie udaję, że znam się na fotografii. Mówię to, co widzę. Nie jestem zadufana w sobie, uczę się, każdego dnia. Nie jest dla mnie wstydem to, że przeglądam forum nikona i się z niego uczę. Nie mogę się zatrudnić jako trzymacz blendy ani u McCurry'ego, ani Arthusa-Bertranda, ani Erwitta, ani nawet u najlepszych polskich fotografików. Dlatego uczę się fotografii jak mogę. I nie jest mi wstyd, że się uczę. Miałabym powody do wstydu, gdybym stwierdziła, że już nie muszę się uczyć.
Stiepan   can i ask you for something?
03 lipca 2011 23:32
A od kiedy to utrata informacji w cieniach jest karana czy w jakikolwiek sposób piętnowana jeśli coś z założenia ma być ciemne? Ja wiem, że zdjęcia są niedoświetlone, bo takie miały być. Zdecydowanie chciałbym przejść się na Twoje szkolenia i dowiedzieć się czegoś więcej o poprawnym świeceniu. Jakiś czas temu zrobiłem takie zdjęcie:


w tym przypadku też będziesz coś mówiła o utracie danych? Litości...

Jeśli robię np zdjęcia dzieci do tablo, to świecę oczywiście bezpiecznym 45(wiesz co to jest, prawda? na szkoleniach Cię nauczyli?) i patrzę na histogramy, przykładowo:


Jeśli jedynym co masz tutaj do powiedzenia jest to, że fotki są źle świecone to zaprawdę płytka jest Twa wiedza 😉 Chętnie obejrzę Twoje zdjęcia które wykonałaś na warsztatach na owych szkoleniach jeśli na prawdę masz czym poprzeć swoją wypowiedź.

P.S. na forum nikoniarzy masz taki sam avatar, prawda?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
03 lipca 2011 23:41

Widać nie znam się na sztuce, bo dziewczyna nie ma włosów, ma za to pięknie uwypuklony nos, który dzięki cieniom po bokach wygląda na wielki. Serio zdjęcia artystyczne zakładają cienie na całej twarzy tak, żeby było doświetlone tylko jej obramowanie? Żeby modelka wyglądała karykaturalnie? W takim razie, super foty. Modelka jest na pewno zachwycona, że ma ciemne plamy na środku czoła i policzkach. I że czasem nie ma oka.

Cóż, znów wychodzi na to, że Ahytzm nie jest dla mnie =(
Stiepan   can i ask you for something?
04 lipca 2011 00:19
Nikt nigdzie nie mówił o sztuce, ahtyzmie i innych takich. Moje zdjęcia są od tego lata świetlne, nie mam duszy ani oka artysty. I nigdzie, powtarzam nigdzie nie napisałem, że zdjęcia są artystyczne lub coś w tym stylu. Mówiłem o zamyśle i poprawności. Rozumiem swoich zdjęć na potwierdzenie teorii dalej nie masz? Bo ja znajdę Ci fotki panów, których nazwiska wymieniłaś bez danych w cieniach. Z tym, że oni są, jak napisałaś, ahtystami, więc im wolno. Mówisz o błędach w zdjęciach - i dla odmiany mówienie o powiększaniu nosa cieniami nie jest nawet takie głupie, ale nie mówisz w której fotce zostały popełnione, a zdjęć jest 7. Mam zgadywać?

Co do ferowania wyroków: oceniam Cię na podstawie tego co piszesz i ew. pokazujesz jeśli chodzi o zdjęcia. A jeśli kryjesz się pod takim samym avatarem na forum nikoniarzy to zdanie zdążyłem już sobie wyrobić 🙂
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
04 lipca 2011 00:35
Ok, masz rację we wszystkim.
Co do nosa, I,II,VII.

Chciałeś osiągnąć klimat, osiągnąłeś nienaturalnie czerowną sukienkę, która zamiast cieni ma czerń, ciemnobrązową skórę dziewczyny, zupełny brak tęczówek, częściowy brak włosów. Naprawdę to oznacza klimat? Nie da się zrobić tego tak, aby twarz dziewczyny była widoczna, żeby nie było czarnych plam? Pytam się na serio, według Ciebie, nie mam elementarnej wiedzy na temat fotografii studyjnej. Więc to jest klimat? Zupełny brak naturalności? Niedoświetlenie całego zdjęcia?

Zdjęć poszukaj. Oglądanie mistrzów na pewno nie zaszkodzi.

Skoro tak dobrze znasz moją osobę z nikoniarzy i jak wnioskuję, nie masz o mnie  i moich zdjęciach dobrego zdania, dlaczego napisałeś o tym dopiero, gdy nie jestem zachwycona Twoimi?

Ale nic to, wycofuję się, masz zapewne rację, nie mam elementarnej wiedzy, fantastyczne foty, robię się za stara na jałowe dyskusje. Wybacz, jeśli uraziłam Ciebie, lub Twoje prace. Są super.

Stiepan   can i ask you for something?
04 lipca 2011 02:59
Na drugim i siódmym nos jest niekorzystnie powiększony przez cienie - tutaj masz rację i wcześniej tego nie zauważyłem, ani nie myślałem o tym mając aparat w ręku. I tu jest mój błąd, tu też kończy się Twoja konstruktywna krytyka. Te "nienaturalne kolory" to podciągnięte czernie przy jednoczesnym strzelaniu na ekspozycji +1EV. Teraz mówisz o klimacie, kiedy ja znowu wcześniej takiego słowa w ogóle nie użyłem, więc skoro nie potrafisz czytać to przypominam - mówiłem jedynie o poprawności i zamyśle.

Przytoczyłem Ciebie z nikoniarzy teraz właśnie dlatego, że rozmawiamy o fotografii studyjnej. Nie pamiętam, żebyś się w takich wątkach konstruktywnie wypowiadała, o ile w ogóle. Nie widziałem też ani jednego Twojego zdjęcia robionego w studio, czy choćby ze światłem, które nie jest światłem zastanym. Dlatego kwestionuję to, co mówisz - bo ani nie dajesz nic na poparcie swojej teorii, ani nie odpowiadasz na moje pytania(za to ja zaraz odpowiem na Twoje). To tak, jakby ktoś osoba nie jeżdżąca konno pouczała Cię z dołu, kiedy Ty akurat pracujesz z koniem.
Pamiętam wątek, w którym wstawiłaś swoje zdjęcia, a potem broniłaś się w podobnym tonie, w jakim teraz atakujesz mnie - odchodząc od sedna rozmowy i pieprząc głupoty. Ba, pamiętam nawet, że głos zabrał Stig - świetny portrecista(swoją drogą, zobacz jak w jego portretach czasami brakuje danych - i to w ogóle nie przeszkadza).
Teraz wycofujesz się z rozmowy jakimiś głupimi "ok, masz rację we wszystkim", "masz zapewne rację", ironicznymi "Twoje prace są super" etc. Zabrakło argumentów? Oczywiście wykręcisz się tym, że nie chcesz ze mną rozmawiać, bo jestem niereformowalny i nie słucham krytyki. Słucham! Nie chodzi mi o to, żeby moje prace się Tobie podobały, ale jeśli bierzesz się za ich krytykę, zrób to konstruktywnie i jakoś uargumentuj. Ja w tym momencie widzę w Tobie zwykłą pieniaczkę(zarówno tutaj, jak i na forum nikona) która próbuje mi coś udowodnić(swoją drogą nie wiem dlaczego - bo wcześniej wypowiedziałem się rozwlekle na temat prac innych i teraz trzeba mi dopiec, bo co ja będę pieprzył?).

Wracając znów do utraty danych, ciemnych zdjęć i zadowolenia modelki.


po prawej jest zdjęcie bez obróbki - jak widzisz, modelka jest opalona i ma lekko brązową cerę. Poza tym, ma ciemnobrązowe oczy, których na zdjęciu nie sposób wyciągnąć. Po lewej widzimy zdjęcie z podciągniętymi celowo czerniami i utratą danych na poziomie 11-12%(specjalnie dla Ciebie nawet je zaznaczyłem). I teraz powiedz mi, prawe zdjęcie jest wg Ciebie poprawne? Czy tym razem znowu wymyślisz jakąś wymówkę, żeby bić pianę?
Co do Twoich zdjęć widziałem kilka wg mnie lepszych i gorszych, zdaje się że tutaj nawet jedno mi się spodobało i o tym napisałem. Kadry końskie masz często niezłe, jak na mój gust fotki są jednak zazwyczaj przeostrzone i zbytnio nasycone.
Modelka ze zdjęć jest bardzo zadowolona, o to niech Cię na prawdę głowa nie boli.

Powtórzę kluczowe punkty wypowiedzi, żebyś znowu nie napisała mi o jakichś artystach, klimatach i innych rzeczach o których w swoich wypowiedziach nie mówiłem.
Bardzo proszę nie wkładać mi żadnych słów w usta. Idź do studia na kolejne szkolenia/warsztaty i pobaw się światłem. Tym razem zrób zdjęcia i później pokaż je, żebyś mogła uargumentować swoje wywody. Przejrzyj dokładnie prace "mistrzów", którzy łamią zasady, które sami ustalili(i znów - broń Boże się do nich nie porównuję, daję tylko przykład) - niedoświetlają, mają w nosie mocne punkty, złote i trójpodziały - bo jak widzę ciągle jesteś na etapie "tak było napisane w książce, więc tak musi być". Brak danych w cieniach to zabieg celowy - właśnie tak miały te zdjęcia wyglądać(oprócz tych powiększonych nosów, na które wcześniej nie zwróciłem uwagi - tu masz rację). Jeśli wstawię zdjęcia z końmi to bardzo chętnie posłucham tak szczegółowej krytyki z Twoich ust, bo wiem, że tym się zajmujesz(ba, próbujesz się nawet w tej dziedzinie sprzedać i oferujesz profesjonalne zdjęcia!), ale jeśli chodzi o studio to gadasz po prostu straszne głupoty. Z mojej strony tyle w tej materii, bo muszę wracać do pracy.
Stiepan po nierównej walce z sesją wrócił do studia po długiej przerwie. Pomóżcie wybrać 2 najlepsze, bo sam nie mogę się zdecydować.



Jak to...? Przecież to ta sam pani 😉 Mi się podoba w każdej postaci 😀
Twórczość twórczością, ale jak już zrobimy zdjęcia, to czasem się przydają różnego rodzaju programy graficzne.
nie zjedzcie mnie, ale potrzebuje na już, na teraz, (a szukałam sporo w internecie...) programu/strony do przerobienia zdjęcia na karykaturę. Moglibyście coś polecić? Chciałam narysować coś takiego dla paru osób w ramach prezentu, ale tylko na mojej wyobraźni nie mogę się opierać. Wolę coś odwzorować z gotowego już zdjęcia.
proszę  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się