kącik porad prawnych

Okej, dzięki za pomoc, zobaczę jak się to dalej potoczy  :kwiatek:
famka   hrabia Monte Kopytko
13 lutego 2014 13:51
Czy ktoś może pomóc podpowiedzieć , jak się ma art. 117 118 kc. przedawnień do pożyczek z firm typu provident a przejętych wierzytelności przez ich następców prawnych "kupujących długi" za lata 2000 - 2005 ?
Witam, nie wiem czy moje pytanie jest takie typowo " prawne", ale mam nadzieję, że ktoś będzie mógł mi pomóc.
Chodzi mi o podatek od zakupu nieruchomości, a konkretnie domu.
Podatek wynosi teoretycznie 2% od wartości nieruchomości- i teraz się pojawia pytanie, czy wartość nieruchomości na umowie kupna jest dla US wystarczającym potwierdzeniem jej wartości?
Czy US ma jakiś swój własny przelicznik?
Czy może się zdarzyć taka sytuacja, że zapłaci się podatek od zakupu nieruchomości od wartości z umowy kupna, a po jakimś czasie US uzna, że wartość była zaniżona i zażąda dopłaty?
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje  :kwiatek:
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
13 lutego 2014 14:58
pati12318, zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa. Co do zasady przyjmuje się, że umowa sprzedaży odzwierciedla wartość rynkową. Jeśli jednak wartość określona przed podatnika (według organu podatkowego) odbiega od wartości rynkowej, to organ na prawo wezwać podatnika do skorygowania tej wartości (podwyższenia lub obniżenia).
Jeśli podatnik zignoruje takie wezwanie lub poda wartość odbiegającą od wartości rynkowej (jaką sobie wydumał organ), to organ podatkowy weryfikuje wartość na podstawie opinii biegłego lub wyceny przedstawionej przez podatnika.
Jeśli organ powołał biegłego, a biegły inaczej ocenił wartość rynkową i różnica pomiędzy wyceną podatnika, a wyceną biegłego wynosi więcej niż 33% to 1) następuje zmiana podstawy opodatkowania, a tym samym wielkość należnego podatku i 2) podatnik pokrywa koszt przygotowania opinii biegłego.
Bardzo Ci dziękuje Edytka za odpowiedź  :kwiatek:
Znalazłam w internecie informacje, że w przypadku kiedy nieruchomość "jest w gorszym stanie" więc jej wartość odbiega od cen uśrednionych na danym obszarze, to warto dokonać dokumentacji fotograficznej i adnotacji (potwierdzonych fakturami) na temat wszelkich prac włożonych w nieruchomość.
I rozumiem, że wtedy ewentualnie jeśli US wezwie nas na kontrole (gdy uzna, że zaniżyliśmy wartość nieruchomości) to wtedy możemy przedstawić tę całą dokumentację?
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
13 lutego 2014 15:16
pati12318 tak, jak najbardziej. W trakcie ewentualnych kontroli możesz bronić się wszystkim co masz  😉
Jasne, warto wszystko trzymać, ale na własnej skórze wiem, że walka z US to walka z wiatrakami. Niestety musieliśmy dopłacić różnicę, urzędasów nic nie obchodziło, że rynek trudny, a nam kasa była potrzebna na moje leczenie na już. Trafił się klient, to sprzedaliśmy, a trafił się, bo cena atrakcyjna. US ssie.
Edytka   era Turbo-Seniora | Musicalowa Mafia
13 lutego 2014 15:59
US ssie, bo taka ich rola (sorry Jara  :kwiatek🙂.

My mamy masę postępowań w US, większość kończy się negatywnie dla nas i dopiero na poziomie Izby lub WSA udaje się wygrać.
No niestety, US dobiera się tylko do tych, co uczciwie składają do nich kwity. Taki chociażby Plichta nic nie składał.
Co można zrobić jeśli ktoś w poprzednim miejscu zamieszkania złośliwie odbiera korespondencje i ją sobie czyta? Adresat nie jest tam zameldowany i nie mieszka od 6 lat. Po wyprowadzce złożył informacje na poczcie o zmianie adresu i wszelka korespondencja przychodziła na aktualny adres. Czy można zgłosić na policję kradzież korespondencji? albo kierownika poczty zapytać o to co tajemnicą korespondencji i dlaczego wręczają listy postronnym osobom?
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
19 lutego 2014 09:04
Orientuje się ktoś może jak wygląda sprawa od strony prawnej w sytuacji, gdy osoba wprawdzie pełnoletnia, ale ucząca się w szkole średniej i niepracująca, nie mająca żadnych dochodów, ani żadnego majątku ma zaległe płatności z tytułu mandatów za np przekroczenia prędkości itp i komornik wymaga zapłaty zadłużenia to czy ma prawo zarekwirować jakieś rzeczy z domu takiej osoby jeżeli jest w nim wyłącznie zameldowana?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
19 lutego 2014 20:18
Komornik Sadowy czy Skarbowy?
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
20 lutego 2014 07:21
Skarbowy
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
21 lutego 2014 05:58
Czyli to urzad skarbowy wszczal postepowani egzekucyjne (komornik skarbowy to kierownik dzialu egzekucji w us) i zapewne do domu niedługo zawita poborca skarbowy skasować pieniazki za mandaty 🙂
Urzad nie bawi sie w zajmowanie mienia w domu, zajma konto bankowe, wynagrodzenie, zwrot podatku itp.
Jesli zobowiazany nie ma zadnego majatku to umorza postepowanie ze względu na nieskuteczna egzekucje. No chyba ze mandatow jest na 100 tys to zajma auto i opchna 😉

Edit
Chociaz biorą pod uwage, ze chodzi to bo o Twojego chlopaka albo brata to znaczy, ze podlegacie pod PUS to moze sie wydarzyc wszystko 😁

Edit2
Poza tym mandaty przedawniaja sie po 3 latach od dnia wystawienia mandatu a mandaty za  nieoplacone parkowanie po 5 latach (na koniec roku)
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
21 lutego 2014 08:05
O mojego chłopaka, auto jest na ojca, zwrotu podatku nie ma, bo pracuje "na czarno" u ojca albo jego znajomego, więc generalnie nie mają z czego wziąć, konta bankowego nawet nie ma 😁 tyle, że ten komornik powiedział mu właśnie coś takiego, że przyjdzie do domu i zabierze mu telewizor albo rodzicom samochody-które stricte nie są ich, a firm leasingowych, bo oba są nowe w leasingu.  I K się zastanawia nad tą płatnościa, bo jednak nie chce robić rodzicom problemów.
Tych mandatów nie jest dużo tzn nie są nawet łącznie na dużą kwotę i K powiedział mu, że zapłaci mu w ratach adekwatnych do posiadanej na dany moment gotówki i z tego co się zorientowałam to jeżeli płaci na poczet mandatów nawet minimalne kwoty to nie powinno się nic więcej dziać w tym kierunku, ale od nie do końca kompetentnej osoby mam takie info, więc nie wiem na ile przekłada się to na realia.

I chyba prawo wszędzie obowiązuje takie samo w naszym kraju-mam na myśli PUS czy jest coś co warto mieć na uwadze😀?



opolanka   psychologiem przez przeszkody
21 lutego 2014 08:10
incognito, ja płaciłam w ratach 😉 A mogli mnie straszyć, co to nie zabiorą, a ja niczego na siebie nie miałam.
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
21 lutego 2014 08:21
opolanka-  a powiedz mi wpłacałaś pieniądze do kasy w US czy podali Ci jakiś nr konta, na który wpłacałaś kaske na poczet mandatów czy na poczet każdego z osobna? Bo K ten komornik powiedział, że nr konta nie da i że pieniądze ma mu do ręki dawać i oczywiście prócz kwot na poczet mandatów to jeszcze kasa dla niego. 🙄
Mandaty się przedawniają po 3 latach, pod warunkiem, że do końca upływu 3 roku nie zostało to "ruszone" czyli żadnego wezwania do zapłaty, skierowania sprawy do sądu, komornika itp. Bieg przedawnienia przerywa się, jeśli coś takiego miało miejsce.

Tak, kasa na niego - a co myślałaś, że będzie za darmo pracował żeby ściągnąć należne pieniądze? Koszty komornicze, sądowe, odsetek karnych są podane ustawowo. Wystarczy płacić mandaty w terminie - problemu nie będzie.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
21 lutego 2014 20:04
Bieg przedawnienia przerwany jest tylko w przypadku skutecznego zajecia np rachunku bankowego. Wezwanie do zaplaty tego nie przerywa.

Poborca skarbowy (bo komornik skarbowy nie rusza sie poza urzad) nie moze zajac majatku nie nalezacego do zobowiazanego.
incognito   W życiu należy postępować w zgodzie ze sobą.
21 lutego 2014 20:38
epk Ty masz swoje zdanie ja/on mamy swoje i jeżeli masz jakiś problem to nie odpowiadaj, ja prosiłam o odpowiedź na konkretne pytanie i je uzyskałam, a to czy uważasz, że ktoś powinien płacić w terminie to mnie jednak średnio obchodzi 😉

JARA,opolanka dzięki :kwiatek:
Okej, dzięki za pomoc, zobaczę jak się to dalej potoczy  :kwiatek:


LUSSI, jak sprawa tej paczki?
Bieg przedawnienia przerwany jest tylko w przypadku skutecznego zajecia np rachunku bankowego. Wezwanie do zaplaty tego nie przerywa.


Wezwanie do zapłaty nie przerywa biegu przedawnienia, ale juz skierowanie do sądu TAK.
Trzeba uważać, ponieważ tu mogą być duże roznice czasowe pomiedzy skierowaniem do sądu a zajęciem rachunku bankowego. O sierowaniu do sadu możemy nawet nie wiedzieć....
JARA, Fakt, rozpędziłam się z tym wezwaniem do zapłaty 😉 - skróciłam sobie tok myślenia, ale chodziło mi o wezwanie do zapłaty, w wyniku którego dłużnik przyzna się do długu - bo to skutkuje uznaniem długu i już przerywa bieg, ale fakt, że z racji formy uznania długu a nie samego wezwania 😉.
:kwiatek: za uwagę Twoją

Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
01 marca 2014 18:28
Pytanie nr 1: do sprawy spadkowej potrzebny jest odpis aktu urodzenia. W USC w mieście zameldowania podano nam nr aktu i właściwy urząd (związany z miejscem urodzenia), do którego należy się kierować w mieście B. Niestety, urząd w mieście B oświadczył, że nie posiada w zbiorach archiwalnych księgi urodzeń z danego roku.
Gdzie pisać w takim wypadku?

I pytanie nr 2, ta sama sprawa spadkowa, niestety :/  Czy będąc pełnomocnikiem jednego ze spadkobierców, ale nie będąc stroną składającą w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, mogę podczas pierwszej rozprawy wnioskować o jednoczesny dział spadku? Wiem, że można wyjść z procedurą odwrotną, czyli sprawa o dział spadku i wtedy jednoczesne stwierdzenie nabycia spadku (jeżeli nie było wcześniej zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia), ale tutaj to nie przejdzie.
Co można zrobić jeśli ktoś w poprzednim miejscu zamieszkania złośliwie odbiera korespondencje i ją sobie czyta? Adresat nie jest tam zameldowany i nie mieszka od 6 lat. Po wyprowadzce złożył informacje na poczcie o zmianie adresu i wszelka korespondencja przychodziła na aktualny adres. Czy można zgłosić na policję kradzież korespondencji? albo kierownika poczty zapytać o to co tajemnicą korespondencji i dlaczego wręczają listy postronnym osobom?


A ja bym chciała wiedzieć co zrobić żeby nie przychodziła do mnie poczta kierowana na poprzedniego lokatora ???
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
02 marca 2014 07:18
Lubuszanka, na kopercie przekreślić imię, nazwisko i adres. Napisać "zwrot do nadawcy" a na odwrocie napisać, że nie mieszka/nie żyje od jakiegoś tam czasu itp. I wrzucić do skrzynki zwrotnej lub do skrzynki nadawczej (czerwona skrzynka).
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
03 marca 2014 12:00
Pytanie nr 1 już nieaktualne, Urzędy załatwiły sprawę między sobą i odpis już się robi.
Zostaje tylko drugie:
Czy będąc pełnomocnikiem jednego ze spadkobierców, ale nie będąc stroną składającą w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, mogę podczas pierwszej rozprawy wnioskować o jednoczesny dział spadku? Wiem, że można wyjść z procedurą odwrotną, czyli sprawa o dział spadku i wtedy jednoczesne stwierdzenie nabycia spadku (jeżeli nie było wcześniej zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia), ale tutaj to nie przejdzie.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
03 marca 2014 12:06
Gdzie mogę znaleźć przepisy jasno mówiące, jakie są prawa konsumenta w sklepach stacjonarnych  dotyczące wymian i zwrotów?  :kwiatek: Chodzi mi konkretnie o przepisy wyjaśniające, że sklep sam ustala czy chce zwrócić gotówkę czy nie.
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
03 marca 2014 20:32
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
04 marca 2014 09:26
Szafirowa dzięki, to znam, tylko potrzebuję konkretnych przepisów, żeby można było je wydrukować 🙁 Aczkolwiek spróbuję z tym, bo w sumie podają ustawy :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się