własna przydomowa stajnia

Potrzebuję inspiracji . Będę adaptować starą stodołę na stajnie a raczej jej 1/3 ,cel 3 boksy + korytarz .Ma ktoś może stajnie w starej stodole i wstawi zdjęcia ,coś podpowie ? Są już jakieś plany nawet coś już sie dzieje ale z racji tego że plan był kompletnie inny, miała stanąć stajnia angielska, drewniana z troche inna lokalizacją to kurcze nie mam teraz pomysłu .
Ja mam dwa boksy w starej stodole - ale niestety tylko takie fotki znalazłam. Ogólnie środkiem jest wylewka/korytarz po prawej stronie 2 boksy, po lewej miejsce na siano/słomę.
1301633.jpg 1301633.jpg
108834043_10158350341119788_6922329587089452251_n.jpg 108834043_10158350341119788_6922329587089452251_n.jpg
134347109_10158759168329788_5134896079265387637_n.jpg 134347109_10158759168329788_5134896079265387637_n.jpg
Hej, podzielicie się zdjęciami lub opisami Waszych składowisk obornika? Potrzebuję inspiracji co zrobić u siebie
ranczoszarbia   Glowapelnapytań
11 marca 2023 17:06
Fatalita, o też się dowiem chętnie, i ja jeszcze potrzebuje rady, mamy 5 boksów, przed którymi mamy ogrodzony jesienno zimowy wybieg, póki co ogrodzony pastuchem na zwykłych plastikowych słupkach, chcemy to wymienić na bardziej stabilne ogrodzenie, będzie źrebak i trochę się boję że będzie ten pastuch demolował i uciekał ( a może nie będzie tak źle? Jak to się u Was sprawdza?)

Ogrodzenie plan jest taki. Betonowe słupy i deska. I pytanie do deski, jaka macie u siebie szerokość deski, jaka długość? Co ile słupek? 3 m będą ok? Najlepiej dajcie jakieś fotki. Z góry dzięki🙏
w moich okolicach raczej desek nie stosuje się. Czasem widzę i wygląda to źle. Deski są powyginane, wiszące. Pewnie z lichego materiału. Ale nawet tanie drewno jest drogie.
Miałem ogrodzenie z żerdzi sosnowych i olchowych. Po 5 latach zaczęło się sypać. Po 8 latach Nie było już żadnej dobrej żerdzi.
teraz mam wierzby i drut. Najtańsze. I tani materiał i robocizna. Chociaż jest trochę pracy przy wkopywaniu wierzb. I póżniej trzeba pilnować i wycinać odrastające gałązki. I wykaszać trawę pod dolnym drutem i co 2-3 lata golić trzeba do zera.

ranczoszarbia   Glowapelnapytań
12 marca 2023 13:52
LSW, dzięki wielkie, tylko Ty na szalonego źrebaka drut wystarczy?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
12 marca 2023 14:06
ranczoszarbia, nie, drut dla źrebaka jest mało widoczny.
Taśma musi być, na początek dobra taka szersza a jak już skuma,
że się tego nie dotyka, to zwykła taśma czy linka jest ok.
U nas trochę źrebactwa było a całe 10 ha mam na pastuchu.
podstawa to mocny elektryzator. Kosztuje, ale oszczędzisz na mandatach.
A szalony źrebak raz się dotknie i zachowa dystans metrowy. Wystarczy.
Ja mam najtańszy Pomelac. I nie mam szalonych źrebaków. I czasami nie wystarcza. Następną inwestycją to będzie właśnie mocny elektryzator.
ranczoszarbia, Z desek zrezygnowałem na rzecz linek stalowych i linek nylonowych od pastucha. Liny stalowe nie są tanie , ale linki nylonowe do pastucha znakomicie się sprawdzają. Warto dać w trzech lub czterech rzędach - jeśli to ma być wybieg. Niezłym rozwiązaniem są też taśmy Equisafe. Elektryzator -pastych dobry nie musi drogi, ale musi być dobrze podłączony, dobrze uziemiony , a uziom nawilgocony. Częstym błędem jest podłączenie więcej niż jednego obwodu do jednego zacisku elektryzatora - to absolutna lipa. kolejne ogrodzenia muszą być podłączone jedno za drugim.Elektryzator ATVA jest tani i niezniszczalny a przy tym uniwersalny jeśli chodzi o zasilanie. Model ATVA 2 jest wystarczający -15 lat używam i jest ok. Polski produkt z serwisem.
Tak w temacie elektryzatora- swego czasu podłączałam jedną "klamrę" do jednego druta w taśmie, drugą do drugiego (oczywiscie w takim ukladzie tasma nie moze byc skręcona ani związana nigdzie)- efekt? Elektryzator kopał zdecydowanie mocniej 😆 w sam raz na niesfornego kucyka
Edit: koń dotykając obu drutów zamyka obwód- opory zmniejszone do minimum, pomysł podpowiesział mi ojciec- elektryk, nie trzeba pilnować uziemienia itd 😉
ranczoszarbia, my w zeszłym roku wymienialiśmy słupki świerkowe na betonowe i to jest super sprawa,już nie trzeba się martwić że za jakiś czas znowu jakiś będzie leżał bo przegnił itp.
Górna poprzeczka to łata pomalowana na biało a na dole gruba taśma 👌
Prezentuje się świetnie ,a źrebaki respektują i jest bezpiecznie .
IMG_20220902_145902_copy_2604x3480.jpg IMG_20220902_145902_copy_2604x3480.jpg
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
13 marca 2023 11:27
Potwierdzam, słupki betonowe są spoko, od prawie 2 lat zero zmartwień, że coś się wywróci. Drewniane co chwilę wymieniliśmy. Ostrzegali mnie tu na RV, że niby betonowe pękają ale nawet potrącony przez koparkę nie pękł.
ranczoszarbia   Glowapelnapytań
13 marca 2023 13:57
Dzięki za wszystkie rady, czyli mocny elektryzator przy maluchu to podstawa.. kasia2107rafal, wlansie o coś takiego mi chodziło, tylko dwie szerokie dechy, tylko trochę mnie przeraża właśnie to że to ja początku będzie ładnie a z czasem wiadomo drewno się zniszczy.. Pojawił się jeszcze pomysł czegoś takiego, to jest taka rurka, z dziwnego tworzywa, nie taki zwykły plastik, oczywiście taśma góra by szła, chyba zaryzykuje, i zobaczymy
IMG-20230313-WA0002.jpg IMG-20230313-WA0002.jpg
ranczoszarbia, słuchaj żaden pomysł nie jest zły jeśli działa 😀
Ja jak szukałam na pomysł sposobu na trwałe ogrodzenie to zapisałam sobie to zdjęcie ,bo to też jest jakieś wyjście i u właściciela zdawało egzamin więc jakiś pomysł też jest .
Screenshot_2021-09-19-22-04-05-905_com.facebook.katana.jpg Screenshot_2021-09-19-22-04-05-905_com.facebook.katana.jpg
ranczoszarbia, Na twojej fotce jest bardzo drogi system z recyklingu butelek PET. W zasadzie niezniszczalny przy przekrojach niewiele mniejszych niż drewno.
ranczoszarbia   Glowapelnapytań
13 marca 2023 19:43
melehowicz, wlasnie po przeliczeniu kosztów nie wychodzi źle, mamy "dojscie" do producenta a patrząc przyszłościowo, tak jak piszesz niezniszczalne
ranczoszarbia   Glowapelnapytań
13 marca 2023 19:50
kasia2107rafal, to wygląda też świetnie, u nas padoki mamy na pastuchu i co drugi zrobiliśmy drewniany, i ogólnie dla mnie to jest super, pod zimie wszystko ładnie wygląda, a nic mnie tak nie denerwuje jak wiszące i dyndajace na wietrze taśmy🤣 ale jeden taki solidniejszy wybieg by się jednak przydal
dzień dobry, przepraszam, że tak nie w temacie.
jestem w trakcie zakładania siedziby stada, ustałam przy wyborze działalności.
mam u siebie przydomówkę, trzymam hobbystycznie. musze w takim razie zaznacyć chów i hodowla czy gromadzenie zwierząt. z góry dziękuję za odpowiedź, jestem w tym strasznie zielona 😉
Voltaaa, jest wątek o rejestracji koni. Tam pewnie znajdziesz odpowiedź.
Voltaaa, Chów i Hodowla. Nic innego. jeszcze będzie pytanie o system chowy zamkniety (boksowy) lob otwarty.
siwaaa, melehowicz, dziekuje serdecznie za odpowiedz
stanełam przy dodawaniu budynków.
jaki zaznaczyć kierunek produkcji? oraz wielkość produkcji dla budynku?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 marca 2023 10:48
Voltaaa, tu https://ogloszenia.re-volta.pl/forum/topic/103481/10/ jest odpowiedni wątek, tam poczytaj i dopytaj w razie potrzeby.
Mam głupi problem 😅
Otwieram drugą stajnię i główny wjazd jest na przeciwko sklepu spożywczego. Do koni dostępu nie będzie, z tym nie ma problemu, ale problem mam z bywalcami sklepu którzy zawsze chodzili na stronę na naszą działkę.
Sikają mi na bramę 🙄
Macie jakiś pomysł jak ich tego skutecznie oduczyć?
Gadanie nic nie daje, bo jak się napiją to nie myślą. Potrzebuje terapii szokowej 😉
IskraADHD, jeśli szokowa to elektryzator 😁
Powiesić siatkę przewodząca prąd - jak na owce. Powinni szybko się oduczyć 😜
IskraADHD, jeśli szokowa to elektryzator 😁
Powiesić siatkę przewodząca prąd - jak na owce. Powinni szybko się oduczyć 😜

Iskra de Baleron, to samo mi przyszło do głowy 😅😂🤣
Popieram przedmówczynie! Tylko koniecznie wyraźne oznakowanie w odpowiednich odstępach trzeba umieścić.
Polecicie jakiś skuteczny i nie pożerający finansowo preparat do oprysku na muchy?
Ascyp.
IskraADHD, kamera wyraźna. I regularnie na policję i mandaciki...
Nic tak nie działa na "kwiat dzielnicy" jak finansowe wzmocnienie negatywne.
Mandaciki działają dobrze, bo też na otoczenie- bo wstyd, żona się dowie, budżet domowy wspólny, a jak mandatem uszczuplony to się staje wspólną sprawą.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się