Jazda na kucach, negatywne skutki zbyt dużego obciążenia.

cos mi sie wierzyć nie chce bo za długo to trwało i z wielkim przejęciem to było pisane
a mi się wierzyc nie chce, na jaki poziom schodzi to forum
ewabe hehe, dobre 🤣 oplułam monitor.
Nie chodziło mi o jazdę na koniu już zrobionym tylko o ujeżdżanie młodego konia. Oczywiście że arab albo folblut może chodzić na szkółce! Ale musi być najpierw odpowiednio przygotowany, ujeżdżony! A w pracy z młodym koniem są jednak pewne różnice między grubasem a arabem. Tak myślę.
Głównie chodzi mi o to że są to konie gorące, dużego temperamentu, inteligentne i silne. Są to konie z którymi trzeba się dogadać, nawiązać porozumienie a nie pałować na siłę!
Nie da się ZMUSIĆ folbluta albo araba żeby coś zrobił. Trzeba go przekonać żeby on to zrobić chciał!
I wtedy będzie idealnym koniem do jazdy również do nauki-ale tylko wtedy kiedy taki uczeń nie będzie robił mu krzywdy!


Co znaczy w tym kontekście „zmusić” i „przekonać’? 

Naprawdę uważasz, że to co piszesz charakteryzuje wyłącznie araby?  (folbluty pomijam, bo to wątek o arabach). Innych ras to nie dotyczy? Przypisanie tych cech rasie ma oznaczać, że każdy arab je posiada? Każdy arab jest inteligentny i dużego temperamentu? Nie ma mniej inteligentnych i mniej temperamentnych? 

Konie innych ras nie muszą być najpierw odpowiednio przygotowane i ujeżdżone? Na te inne tak po prostu hop i jazda? Te inne akceptują pałowanie na siłę? Nie ma dla nich znaczenia, czy uczeń robi im krzywdę, bo po nich to spływa jak po przysłowiowej gęsi? 

Jakoś dziwnie się czuję czytając takie wypowiedzi. 




ewabe hehe, dobre 🤣 oplułam monitor.


Wartusia, to Ty nie wiesz? my zawsze wymyslamy nie pardwe po godzinach  😉

ewabe  😅

przepraszam, bije mi - glupawka  😜
Averis   Czarny charakter
09 lutego 2010 16:41
Kaprioleczka, ja wiem, że to nic personalnego - tylko wolałam wyjaśnić, bo jeszcze ktoś pomyśli, że przez PW stosuję jakieś niedozwolone praktyki przymuszające 😁


Wartusia, to Ty nie wiesz? my zawsze wymyslamy nie pardwe po godzinach  😉

ewabe  😅


Ja wymiękłam  🤣 Przyznam, że Takiej odpowiedzi
cos mi sie wierzyć nie chce bo za długo to trwało i z wielkim przejęciem to było pisane



się nie spodziewałam  😁
[

Co znaczy w tym kontekście „zmusić” i „przekonać’?   

Naprawdę uważasz, że to co piszesz charakteryzuje wyłącznie araby?  (folbluty pomijam, bo to wątek o arabach). Innych ras to nie dotyczy? Przypisanie tych cech rasie ma oznaczać, że każdy arab je posiada? Każdy arab jest inteligentny i dużego temperamentu? Nie ma mniej inteligentnych i mniej temperamentnych? 

Konie innych ras nie muszą być najpierw odpowiednio przygotowane i ujeżdżone? Na te inne tak po prostu hop i jazda? Te inne akceptują pałowanie na siłę? Nie ma dla nich znaczenia, czy uczeń robi im krzywdę, bo po nich to spływa jak po przysłowiowej gęsi? 

Jakoś dziwnie się czuję czytając takie wypowiedzi.   








Hej uprasza się czytać ze zrozumieniem!
Czy ja napisałam że praca na siłę z innymi końmi jest dobra?
Ja napisałam że taka praca z arabem albo folblutem jest z reguly niemożliwa.
Inne konie są po prostu ... bardziej cierpliwe.
I np ślązak ujeżdżony na siłę będzie chodził choć będzie to robił "za karę" i oczywiście nie będzie z jego strony współpracy. Ale da się go zrobić na siłę-tak jak większość koni półkrwi!
Natomiast koń naprawdę gorący potraktowany fizycznie po prostu się zbuntuje!
Czemu konie z dużym dolewem xx są uważane za trudne do jazdy?
Bo większość ludzi niestety tak właśnie usiłuje ze swoimi końmi pracować: zmuszać je do różnych rzeczy pod przymusem, z wykorzystaniem różnego rodzaju patentów chociażby. I potem wystarczy pojechać na jakiekolwiek regionalki by obejrzeć efekty: konie zabierające się w parkurze, wspinające się na czworoboku itp.
A może się mylę co? Może większość jeźdźców jakich widzimy patrząc wokół jeździ w harmonii z koniem?
W takim razie faktycznie chyba ja wydziwiam...
Magdo musisz więc przyjechać do mnie! Spróbuj zmusić do czegoś moje 3 dorosłe, stateczne sp-ki  🤣 Za to sprawy konfliktowe z folblucicą załatwia się "krótko i po męsku". Baaardzo łatwo się poddaje mimo że jest młoda i rozbrykana.Życie potoczyło się tak że miałam do czynienia wiele i z oo a jeszcze więcej z xx. Były osobniki po torach,i takie które to ominęło,młodsze i starsze...konie jak inne.Większość po odpowiednim treningu nadawała się do rekreacji. Wszystko zależy od charakteru konia, bynajmniej nie od rasy!

Hej uprasza się czytać ze zrozumieniem!
Czy ja napisałam że praca na siłę z innymi końmi jest dobra?
Ja napisałam że taka praca z arabem albo folblutem jest z reguly niemożliwa.



Hej, uprasza się czytać ze zrozumieniem!
Czy ja napisałam, że napisałaś, że praca na siłę z innymi końmi jest dobra?
Ja napisałam, że to, co przypisujesz arabom i folblutom nie jest cechą wyłącznie tych ras. 
Racja! to zależy od charakteru danego konia, a nie od rasy, moja ma w swoim rodowodzie araba, anglo-araba, rasę małopolską oraz fiordinga 😜  i nie ma takiej siły żeby ją zmusić do czegoś czego ona nie chce. 🙂
Averis   Czarny charakter
09 lutego 2010 23:56
Mój ślązak nie będzie chodził przymuszony- on po prostu zlikwiduje natręta 😎 Na tyle, na ile go znam.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
10 lutego 2010 00:08
O losie. A wszyscy Afroamerykanie to złodzieje i nalezą do gangów. A Francuzi jedzą żabie udka. A Polacy to pijacy i złodzieje. Araby nie są wyjątkowe, to konie jak każde inne.

Ale ja to rozumiem, że ktoś się czuje wyjątkowy, bo ma zwierzaka takiej, a nie innej rasy. Ja też tak mam jak patrzę na mojego syjama. Chociaż to kot, jak każdy inny.
a ja mam konia ktory rollkuruje sie sam, bez ingerencji czlowieka  😎
i kto mnie pobije, no kto? miejcie sobie te swoje araby  😂 😂 😂

😜 😜 😜 😜 😜 😁 😁 😁
Rollkuruje się się sam? Eeeee tam, nuda 😀iabeł: Ja znam konie, co wyprowadzają się na padok same, ba! Zamykają za sobą bramki! Ale przecież to są IRLANDCZYKI! Wszystkie irlandczyki to umią  😁
oj zgodzę sie arab jest jak każdy inny koń 🙂
co z tego że są piękna jak liczy sie ich charakter inne konie tez są piękne nawet nie które są piękniejsze od arabów :/
ja tak uważam a jak wy uważacie??
Averis   Czarny charakter
10 lutego 2010 08:31
aga9411, akurat o piękno tu chodzi najmniej 😉
co komu w duszy gra- araby są rasa najinteligentniejszą i wasze poglądy tego nie zmienią 😀iabeł: i piękne są  co każdy wie 😉
A czy ktoś wie coś o arabkowatym koniku szpakowatym,jaki spędza ferie w Furioso?
U Alexa Jarmuły. Mijam często tego konika i podziwiam-piękny zwierzak.
E, mi strona nie wchodzi...
skasowała bloga  🤬 🤬

wielka dziewczyna skakala chyba na falabelli , bo mniejsze od szetlanda
branka Napisałam: "wg mnie" - bo takie są moje doświadczenia. Ty masz inne - też wierzę. A prawidła ogólne trudno ustalić. Bo jak ma wyglądać grupa badana? a jak - kontrolna? Może na klonach badać?  😁 No i musiałby się znaleźć ubezpieczyciel (koni!), który przez lata takie badania by finansował. A bardziej się opłaca walnąć stawki ubezpieczeniowe po byku - wszystkim koniom. Przecież nawet "ludzkie" jeździectwo nie jest zróżnicowane - czy się jeździ rajdy, czy uj. czy WKKW, czy parkury 160 - jedna stawka. Jak wyglądają wypadki wśród ludzi? Z tego co wiem, to badania wypadków właśnie są bardzo trudne matematycznie - nie ma mowy o funkcjach.
Natomiast jestem głęboko przekonana (przekonanie - nie "wiedza naukowa"😉, że urazowość i wypadkowość w treningu zależy od jakości tego treningu. Jeżeli pod opieką jakiegoś trenera konie doznają urazów niemal wyłącznie wtedy, gdy pod tą opieką nie są - to dobrze świadczy o trenerze. Jeśli jest odwrotnie - ogromna urazowość w treningu - to świadczy jak najgorzej. Czy takie twierdzenie też trzeba udowodnić "naukowo"?
No jakoś treningu to na pewno ma wpływ - ja tu w Polsce coś nie mam szczęścia trafiac na ludzi świadomych tego co robią - albo takich co się przejmują zdrowiem konia. I pewnie to też ma duży wpływ na moje poglądy 😉
Ale Przewoźny mówił o badaniach nad końmi padokowanymi i nie - tylko co to za badanie to już nie zdradził, więc nie powiem czy jakieś wiarygodne...jak go kiedyś zobaczę to podpytam.
Mam zdjecie tej panny jak skacze na tym kucyczku 😀iabeł: na poczcie tylko ze sie nie da dodac na re-volte... ❓  jak ktos chce to niech poda e-maila to przesle 🙂
Przygadał kocioł garnkowi 😀iabeł:
nooo, dokladnie

Pradisismylife- moja arabka byla zajezdzana w wieku 4 lat 😉 Dlugo trzeba czekac, nie? 🤬
Prosze
Użytkowniczka Paradisismylife ma schizofrenię albo inną chorobę psychiczną czy co...? 🤔wirek:

Przygadał kocioł garnkowi 😀iabeł:

Dokładnie
arabiansaneta   Konie mamy zapisane w gwiazdach
20 lutego 2010 18:58
To może być szetland odmiany mini - one osiągaja ok. 86 cm w kłębie. A o Pradisie ucichło - ciekawe, czy ktos pomyslał, żeby dać mu lepiej jeść i żeby go zbadał lekarz wet.? Sądząc po jego kondycji podczas "uzytkowania" - bardzo by mu się to przydało!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się