własna przydomowa stajnia

Iskra de Baleron, surowce + media poszły tak w górę, że wiele fabryk nawozowych się wręcz wyłącza 🙁
Malena, badania gleby trzeba zrobić aby dopasować nawożenie do niedoborów. "Na pałę" można wysiać saletrę wapniową. Z tym, że już czas na drugą dawkę nawożenia...
Tak ceny w tym roku koszmar. Ale jeśli chce się wypasać, to nie mamy wyjścia i sypać trzeba.
Czy na działce budowlanej mogę wypasac konie? Planuje przekształcić moje pastwisko w takowe działki ( rozważam przeprowadzkę).
anetakajper   Dolata i spółka
05 kwietnia 2023 07:02
shewolf, tak
Kochani, jaki elektryzator do pastucha ? Niecały hektar do ogrodzenia mam😁
marchewkowa, Chyba z 66 razy to było w tym wątku.
melehowicz, w lupce konkrety są z 2012r, reszta to temat mocy etc. A liczyłam na polecenie AKTUALNEGO konkretnego modelu/firmy co się u was sprawdza.
ja mam dwa
Kerbl ELEKTRYZATOR LACME JOULBOX
Elektryzator akumulatorowy Lacme Secur 500
i oba polecam, w drugim można regulować moc i można podłączyć akumulator

To trochę zależy jakie masz konie, czy kucyki (brałabym mocniejszy) i czy to będzie tylko ogrodzenie elektryczne, wtedy brałabym mocniejszy, czy prąd jako dodatek, to może być słabszy.

Ale wątek elektryzatorów pojawia sie rzeczywiście często, poszukaj jeszcze, ja swój kupiłam z polecenia tutaj i to było 2 lata temu, więc ten temat ciągle wraca.
Ja z polecenia, i polecam dalej. Corral N 3500 5,5J
Dziękuje
marchewkowa, Podobnie jak dwie strony wcześniej polecam elektryzator ATVA sieciowy i na zasilanie z akumulatora samochodowego (może być nowy lub zdemontowany z auta byle bez zwarcia) polska produkcja i serwis, niewielki, w kilku wersjach mocowych . polecam ATVA - 2. Używam już ponad 15 lat jeden z egzemplarzy. Cena jest bezkonkurencyjna, zważywszy na jakość.
Ja mam atva 4, i to trzepie jak należy. Chociaż się zastanawiam nad mocniejszym, bo mam jedną, która jak jej coś w głowie nie zatrybi to idzie z płotem z różnymi konsekwencjami😕

Ale ten na dziki jest fajny przy dłuższych ogrodzeniach i wypala trawę, liście i każde zielsko, które dotyka pastucha.
marchewkowa, Kosztowne urządzenie na 120 km ogrodzenia i bardzo silny impuls, dorosłemu koniowi raczej krzywdy nie zrobi ale źrebakowi ??? Zasilanie że sprawnego akumulatora samochodowego jest przewidziane, ale ładować go trzeba będzie częściej niż na słabszym elektryzatorze lub kupić droższy aku.
Potrzebuję zrobić żywopłot, z którym niestety konie będą miały styczność...
Więc szukam czegoś co po pierwsze szybko i gęsto rośnie, po drugie jest nietrujące dla koni, a po trzecie jest dla nich słabo interesujące w kwestiach smakowych🤔
Wstępnie myślałam o Buku purpurowym albo grabie pospolitym. Co myślicie? Ma ktoś?
Wolałabym uniknąć iglastych odmian, nie jestem fanką tui i tym podobnych standardowych płotów😝
Piaffallo, grab obżerają Świerk też lubią skubnąć.
Piaffallo, Buk i grab jest dobrym pomysłem, ale grab szczególnie dobrym, gdyż ewentualne przygryzanie może mu tylko pomóc. Trzeba jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie: taki żywopłot rośnie bardzo wolno i musi być odgrodzony od koni płotem gdyż ma bardzo twarde, sztywne gałęzie , wraz z wiekiem coraz grubsze co w razie wpadnięcia konia na taki żywopłot może być bardzo niebezpieczne. Proponowałbym derenia białego, który ma bardzo ładne czerwone pędy, szybko przyrasta wiele lat zachowuje elastyczne pędy, można go odmładzać bez radykalnych cięć i dobrze znosi przygryzanie. Bardzo efektowna jest tawuła norweska. Założyłem taki żywopłot przy swoim wybiegu i jakoś konie go nie biorą - prawda że stoją w nim 2-3 miesiące w ciągu roku. Na koniec nie ma tak że jak konie sie uprą to jakikolwiek gatunek przeżyje - trzeba żywopłot kontrolować i w razie nadmiernej presji próbować go ratować. Odradzam wszelakie iglaki , szczególnie żywotniki i cyprysiki - patogeny grzybowe dopadną go prędzej czy później. świerk niestety obecnego klimatu nie toleruje i też będą z nim kłopoty, ponadto od pewnego wieku bywa niebezpieczny i od dołu i środka odrzuca pędy (nie będę zanudzał fachowym opisywaniem zjawiska wiec nieco uprościłem).
Chce powiększyć padok ale będzie on wtedy graniczył z ogrodzeniem od sąsiada. Jest jakoś prawnie to regulowane? Moge tak zrobić czy muszę zachować jakiś odstęp od ogrodzenia?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
15 kwietnia 2023 10:05
melehowicz, napisz mi na pw o co chodzi z tymi świerkami. Interesuje mnie kwestia tego odrzucania pędów i stawania się niebezpiecznym od pewnego wieku.
melehowicz żywopłot będzie odgrodzony od koni płotem więc niebezpieczeństwo zranienia ograniczone 🙂
Dziękuję za wszelkie uwagi, wiem czym się kierować i na co spojrzeć 🙂 Chce odgrodzić trochę konie od "rączek sąsiadów z przysmakami", a niestety nie mam miejsca na podwójne ogrodzenie i gęsi biegające w korytarzu pomiędzy 🤣 Jakby ktoś pytał, to tak, to było moje marzenie idealnych ochroniarzy 😅
Aleks, Co do świerkowego żywopłotu: 5-8 latjest fajny jeśli jest cięty lekko po skosie, tak żeby boczne ściany były choć trochę naświetlone. Z czasem dolne gałęzie zaczynają obumierać, gęste pędy boczne powodują, że pędy wewnątrz tracą igly stają się twarde i ostro się łamią. Z czasem proces postępuje. Często można oglądać np 3 metrowy żywopłot "pusty" czyli baz zielonego na 1 m od podłoża. Obecnie problem się pogłębia bo świerk źle znosi wahania poziomu wód gruntowych - po prostu zamiera cały.
Piaffallo, hahahaha, ale się uśmiałam, pomysł na gęsi-ochroniarzy super 😂
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
15 kwietnia 2023 19:41
RobaczekM, stawiasz ogrodzenie normalnie po granicy swojej działki.
TRATATA czyli nie mam czym sie przejmować tak? Tak od strony prawnej...
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
16 kwietnia 2023 10:24
Fokusowa, akurat z gęsiami, ale i niektórymi indykami, nie ma żartów. Gęsi są głośne, jak ktoś obcy wejdzie na teren, a i zdarzyło mi się, że była otwarta brama i chciałam wejść na podwórko - stadko od razu wystartowało w moim kierunku hałasując, jakby ktoś je chciał zabić 😂 Uspokoiły się dopiero, gdy wycofałam się poza linię ogrodzenia.
Prestiz   Stajnia Prestiż
16 kwietnia 2023 10:41
Dementek, mam jednego indora, wyciągnięty z fermy, generalnie jest na swoim wybiegu ale zdarza mu się uciec i bardzo nie lubi obcych. Trzaska skrzydłami jak popadnie 😅 za mną chodzi na spacerki razem z psami 🙈 muszę na bramce powiesić tabliczkę ze psy są łagodne ale na indora radzę uważać 😂
gęsi uratowały Rzym. A psy które zasnęły, zostały za to powieszone.
ciekawe to były czasy
Sąsiad mojej kobyły się zmienił. No i się zaczęło. Stoję w pensjonacie, więc szukam czegoś, co łatwo założyć jak i zdemontować. Potrzebuję zainstalować coś na kraty, by nie widziała sąsiada.
Co polecacie? Jeżeli macie jakieś fotki, też nie pogardzę. Dziękuję z góry.
maluda, kotara na boks na przykład..
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
19 kwietnia 2023 20:54
maluda, ktoś juz gdzieś pytał o to, polecam z Allegro "osłona oczkowana z technorattanu na wymiar" Jest mocna, łatwa w montażu i nic przez nią nie widać.

RobaczekM Z prawnego punktu widzenia to jedynie nie może przekroczyć jakiejś wysokości (nie pamiętam ale chyba 2.5m). Ogradzasz swój teren i tyle. Odległości od granicy dotyczą budynków ale też np. drzew i krzewów ale ogrodzenia to nie dotyczy.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się