Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zamówiłam to: http://www.galopada.pl/sklep/product_info.php?cPath=292&products_id=8097

I powiem że pachnie tak ziołowo jak chyba zadna inna pasza do tej pory.


Mam również na próbę worek http://www.galopada.pl/sklep/product_info.php?cPath=292&products_id=7006
I jestem ciekawa jak będzie. Szkoda tylko ze 15 kg, bo gdyby tyle kosztowało 20, to zdecydowanie bym zmieniła Hartoga Balanca na tego eggersmana.
My poniekąd przez sytuację najpierw zostaliśmy zmuszeni do całkowitego odstawienia paszy, potem do całkowitego odstawienia owsa. Niestety sytuacja wymaga, aby koniowi dawać czegokolwiek dużą garść aby móc domieszać mu do tego elektrolity, witaminy i suplementy.

Żałuje, bo niestety wymusiło to na mnie zmianę marki. Szkoda, bo z bardzo przez siebie cenionego Dodsona&Horella zostałam płynnie - przez sytuację - przestawiona na St.Hippolyta. Na szczęście, ta zmiana chwilowo rozwiązała wszystkie mojego problemy żywieniowe, a koń jest więcej niż zadowolony. Jednak mimo wszystko żal, zwłaszcza że po dłuższych konsultacjach ze specjalistami z Dodsona, miałam nakreśloną całkiem przyzwoitą dietę na cały sezon (i letni i zimowy).

Tymczasem Czardasz dostaje paszę EquiGard St.Hippolyta (KLIK) oraz witaminy w formie muesli SemperMin (KLIK) i na razie ten układ sprawdza się nam rewelacyjnie. Koń nie tyje (wręcz zaczął tracić masę), wyjada wszystko bez marudzenia, żłób wylizany, nogi nie puchną mimo że tej paszy dostaje trochę więcej na posiłek niż dostawał owsa (mimo iż dostawał symboliczną garść to nogi puchły, teraz paszy dostaje dużą garść - ~1/2 małej miarki - a nogi suchutkie, mimo wydłużenia padokowania na łące do 4-5h).

Bardzo polecam takie rozwiązanie problematycznym grubasom, które przy symbolicznej ilości treściwych (nawet przy garści) "nie idą" elektrolity, czy inne suplementy. Ta pasza tak pachnie, ma taką konsystencję i taką formę, że koń je długo, długo przeżuwa i przeżywa, bo patrząc po minie Czardasza: musi być wyjątkowo smaczna  😀


A my odwrotnie, z przyczyn rożnych z powrotem na Dodsona z kaszlakiem zamiast Hippolyta  🏇

Icelandic power mix i S&S sieczka, dieta na razie na próbę, ale myślę ze powinno być ok.
Drugi koń dalej na build upie, wyglada i czuje sie wow  😲  +)






caroline   siwek złotogrzywek :)
30 czerwca 2010 23:32
Żałuje, bo niestety wymusiło to na mnie zmianę marki. Szkoda, bo z bardzo przez siebie cenionego Dodsona&Horella zostałam płynnie - przez sytuację - przestawiona na St.Hippolyta. Na szczęście, ta zmiana chwilowo rozwiązała wszystkie mojego problemy żywieniowe, a koń jest więcej niż zadowolony. Jednak mimo wszystko żal, zwłaszcza że po dłuższych konsultacjach ze specjalistami z Dodsona, miałam nakreśloną całkiem przyzwoitą dietę na cały sezon (i letni i zimowy).

Tymczasem Czardasz dostaje paszę EquiGard St.Hippolyta (KLIK) oraz witaminy w formie muesli SemperMin (KLIK)

hmmm... odnoszę przykre wrażenie, że jesteś kolejną osobą, której (niestety muszę użyć tego określenia) wmówiono, ze dana pasza jest "niezastąpiona" lub której wmuszono dane pasze.

tymczasem nie ma pasz "niezastąpionych". Equigard może być z powodzeniem zastąpiony happy hoofem spillersa czy safe&soundem dodsona. i zapewne jeszcze pare innych substytutów dla tej paszy się znajdzie (nie wymieniam, bo nie szukałam specjalnie. ale jak będzie trzeba to poszukam).
to samo z koncentratem witaminowym. nie jest to jedyny tego rodzaju preparat na rynku.

żeby nie było wątpliwości - cieszę się, ze zaproponowana dieta sprawdza sie u twojego konia i nie namawiam do zmieniania jej. zareagowałam, ponieważ mierzi mnie stosowana od niedawna przez niektórych dystrybutorów strategia wmuszania klientom pasz pod przykrywką rzekomo niepowtarzalnych właściwości pasz, którymi oni handlują. fajnie, ze są tak przekonani o doskonałości produktu, który oferują. nie oznacza to jednak, ze fajne jest to, ze wmawiają ludziom nieprawdziwe informacje.


P.S. Sierra, nie wnikając w szczegóły - co miałas zasugerowane z Anglii? dobrze pamiętam, ze to miała być sieczka plus koncentrat witaminowy?
[quote author=Sierra link=topic=25.msg623116#msg623116 date=1276708753]
Żałuje, bo niestety wymusiło to na mnie zmianę marki. Szkoda, bo z bardzo przez siebie cenionego Dodsona&Horella zostałam płynnie - przez sytuację - przestawiona na St.Hippolyta. Na szczęście, ta zmiana chwilowo rozwiązała wszystkie mojego problemy żywieniowe, a koń jest więcej niż zadowolony. Jednak mimo wszystko żal, zwłaszcza że po dłuższych konsultacjach ze specjalistami z Dodsona, miałam nakreśloną całkiem przyzwoitą dietę na cały sezon (i letni i zimowy).

Tymczasem Czardasz dostaje paszę EquiGard St.Hippolyta (KLIK) oraz witaminy w formie muesli SemperMin (KLIK)

hmmm... odnoszę przykre wrażenie, że jesteś kolejną osobą, której (niestety muszę użyć tego określenia) wmówiono, ze dana pasza jest "niezastąpiona" lub której wmuszono dane pasze.

tymczasem nie ma pasz "niezastąpionych". Equigard może być z powodzeniem zastąpiony happy hoofem spillersa czy safe&soundem dodsona. i zapewne jeszcze pare innych substytutów dla tej paszy się znajdzie (nie wymieniam, bo nie szukałam specjalnie. ale jak będzie trzeba to poszukam).
to samo z koncentratem witaminowym. nie jest to jedyny tego rodzaju preparat na rynku.

żeby nie było wątpliwości - cieszę się, ze zaproponowana dieta sprawdza sie u twojego konia i nie namawiam do zmieniania jej. zareagowałam, ponieważ mierzi mnie stosowana od niedawna przez niektórych dystrybutorów strategia wmuszania klientom pasz pod przykrywką rzekomo niepowtarzalnych właściwości pasz, którymi oni handlują. fajnie, ze są tak przekonani o doskonałości produktu, który oferują. nie oznacza to jednak, ze fajne jest to, ze wmawiają ludziom nieprawdziwe informacje.


P.S. Sierra, nie wnikając w szczegóły - co miałas zasugerowane z Anglii? dobrze pamiętam, ze to miała być sieczka plus koncentrat witaminowy?
[/quote]

Caroline, jak wiesz, mi się nie wiele da wmówić 😉 I wiem, że ta pasza nie jest niezastąpiona, bo właśnie (po worku) ją całkiem udanie, myślę, zastąpiłam.

Oczywiście, że zanim zamówiłam worek EquiGarda to spróbowałam mieszać suplementy i elektrolity z sieczką (Spillersa mieliśmy w stajni tylko Conditioning, Dodsona mieliśmy zarówno Safe&Sound jak i Fibergy) ale koń skubnął, podmuchał i część wchrzanił do poidła, połowę pierdzielnął w siano. Reszta została w żłobie. A na to niestety pozwolić sobie nie mogłam.

Teraz koń został "na próbę" przestawiony na Marstalla Vito. Dlaczego? Bo jest równo o połowę tańszy, bo ma ciekawszą formę (mniej tofru, więcej płatków takich jak marchew czy czosnek, chrupki, sieczkę i granulat), bo koń pobiera go równie chętnie i dalej nie wybrzydza na suplementy. Czyli Czardasz na razie nie widzi różnicy, jeżeli ja nie zobaczę, to... po co przepłacać? 😉

Żałuje, że D&H nie ma czegoś takiego w formie muesli (a może ma?), ale jak dałam mu próbkę (tą dużą) Ultimate Balancera z suplementami, to jadł na sześć rat, z czego cztery to było kombinowanie. Wiem, że ciągle eksperymentowanie z jedzeniem w końcu się zemści, i sama jestem już tym szczerze zmęczona.
Na razie bilans jest prosty:
-od owsa (ilości jakiejkolwiek powyżej 1/2 miarki) puchną nogi, koń "nabiera"
-od paszy typu EquiGard, VITO nie puchnie
-nie chce pobierać jedzenia doprawionego dodatkami, jeżeli jest to sieczka, mikrogranulat, owies (biorąc pod uwagę, że to ilości w okolicach: mała garść/duża garść)
-wyjada chętnie, jeśli dodatkami jest doprawione muesli, choćby to była mała garść/duża garść

Od D&H dostałam rozpiskę, ale mam ją zapisaną w pracy na lapie. Jak dojadę do pracy, to napiszę ją w telegraficznym skrócie.

Caroline, a masz pomysła na paszę dla konia, któremu od jakiejkolwiek paszy puchną tyły? Absurdalne to jest, ale ostatnio absolutnie suche nogi widziałam u tego konia tylko raz - jak się lekko przytkał i dostawał samo siano przez dwa dni. Ale jeść tak nie może, ponieważ dość ciężko pracuje (codzienny dość mocny trening) i na samym sianie przy takiej pracy mega chudnie i nie ma sił. Natomiast jakakolwiek pasza powoduje, że nogi są nabrane praktycznie natychmiast. Pasze niskobiałkowe wypróbowane.
A do mnie przyszło musli  💃 eggersmanna equichamp. Zobaczymy co to będzie  🙂
Muszę w tym miejscu pochwalić pasze Dodsona. Mój Chudzielec po ZNACZNEJ utracie wagi, której myślałam, że nie uda nam się odrobić, zaczyna TYĆ! Trzeci tydzień dostaje Fibre Performance do owsa i Barley Ringsy na dodatkowy posiłek i efekty widoczne są gołym okiem: wypełnia mu się zad, wystający kręgusłup się powoli chowa, przybiera na szyji, wystające żebra już nie te same. I ma chłopak bardzo dużo fajnej energii, ale nie jest "gorący". Na pewno jeszcze przez dłuższy czas zostaniemy na D&H 😉
Jaka pasza może być podawana dla konia wrzodowego? Znam tylko pasze z St. Hypollyta Equigard...
dziękuje🙂
nyelle   buntownik z wyboru
08 lipca 2010 15:11
My w związku z kontuzją zwiększyliśmy udział Besterly BASIC w naszej diecie (zmniejszyliśmy owies).
I coraz bardziej podoba mi się ten granulat! Mogę go z czystym sumieniem polecić.  🏇
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
11 lipca 2010 21:35
My przeszliśmy z D&H Build Up na Staypower. Siedzieliśmy na Build Upie dość długo, koń dobrze na tym działał, ale nie pasowała mi ta pasza ze względu na tendencję Groma do tycia. Doradzono mi, żeby spróbować właśnie Staypowera, bo daje on podobne rezultaty w kwestii energi, a jest zdecydowanie bardziej lekkostrawny. I jak na razie nam się sprawdza - zmian podczas pracy nie widzę (a o to nam chodziło), a koń kapkę schudł. Marzy mi się jeszcze, żeby przejść na karmienie musli w większym stopniu, ale niestety na razie mnie na to nie stać...
Mam pytanie do znawców tematu  :kwiatek:
mojemu koniowi przydałoby się kilka dodatkowych kilogramów, zawsze mocno spada z masy na jesieni i wiosną.
Jest w dość intensywnym treningu. Jest przy tym bardzo duży(ponad 165cm w kłębie)

aktualnie dostaje dziennie 7 kg owsa pełnego dobrej jakości, siano w zasadzie do woli, otręby co drugi dzień około kilograma, 2 kg musli spillers conditioning mix, mesz st.hippolyt dwa razy w tygodniu.
+ sporo trawy. Poza sezonem pastwiskowym podaję mu sieczkę
Przyda mu się również dodatkowa dawka energii.

Chciałabym zacząć podawać mu kukurydzę(bo słyszałam że nie dość że tucząca jest, to również energetyczna co byłoby pożądane) oraz ziarna słonecznika. Myślę też nad olejem

W jakiej ilości można podawać dziennie otręby, ziarna słonecznika i kukurydzę (rzecz jasna pomijając fakt że trzeba je wprowadzać do jadłospsu powoli)

Skąd można dostać dobry i tani olej nadający się dla konia i i dający dobre rezultaty? Patrząc po ofercie sklepów jeździeckich ceny są różne, czy nie można podawać jakiegoś "ludzkiego" oleju?
Koleżanki w stajni podawały koniom przez kilka lat zwykły "kujawski" z pierwszego tłoczenia i nigdy się nic nie działo, konie wyglądały bardzo dobrze, czy to bezpieczne?

będę wdzięczna za wszystkie rady  :kwiatek:
Twój koń je 9 kg codziennie? To wychodzi 10-11 miarek tak na oko  🤔 + otręby + mash? I spada z wagi? To albo macie zbyt forsowne jazdy albo zacznij od badań...
Epk  masz rację chyba źle policzyłam z owsem  😡. Dostaje po dwie niepełne miarki pavo owsa trzy razy dziennie. Miarka pavo pełnego owsa ma niepełny  kilogram chyba?  więc jest to 5,5- 6kg owsa dziennie.
plus ok.2 kg spillersa to dużo? Mi weterynarz ustalał tą dawkę żywieniową i mówił że jest ok na konia uczciwie pracującego (nie forsownie  🙄 ) 6 razy w tygodniu.

on ma zrobione chyba wszystkie możliwe badania. Włączając pełne badania krwi. I zapewniam cię że jazdy nie są forsowne.
On wygląda  całkiem dobrze ale  chciałabym żeby jeszcze trochę ciałka nabrał. Szczególnie ważny jest okres jesienno-zimowy wtedy spada z masy wyraźnie.

Meszu nie dostaje dodatkowo tylko zamiast normalnej dawki owsa+pasza.


caroline   siwek złotogrzywek :)
11 lipca 2010 22:25
od owsa koń nie utyje. przeczytaj pierwsze strony tego wątku, wiecej zrozumiesz.
ja bym zwiększyła udział musli w dawce żywieniowej, a zmniejszyła owies.
no i standardowo - dodałabym sieczkę do każdego posiłku.
plus rozwazyłabym sianokiszonkę.


edit
a w sumie podstawowe pytanie to: co to znaczy, ze ma nabrać ciałka? no bo: jest już w dobrej kondycji czy nie?? ma nabrać tłuszczu czy mięśni?? jeśli mięsni - dlaczego jest z tym problem (zła dieta czy zły trening)?? jesli tłuszczu - to dlaczego??
pełna miarka owsa pavo to ok. 0,75-0,8 kg, jeśli dostaje dwie niepełne, to przyjmijmy, że po 0,75 to wychodzi 4,5 kg owsa, a nie 7 czy nawet 6 jak mówisz. To jest różnica. Poza tym jak tak samo ustalasz wagę spillersa to pewnie też nie ma tych dwóch, chyba, że paszę akurat ważysz. Sprawdź dokładnie ile koń dostaje a potem zacznij szukać. Poza tym jeśli wet zalecił takie dawki to może porozmawiaj z nim na ten temat. Będzie najłatwiej i najbezpieczniej.

Poza tym - od owsa ciężko mu będzie utyć.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
11 lipca 2010 22:31
Miarka pavoska owsa to przeważnie ok 0,75kg. Tak więc Twój koń dostaje prawdopodobnie niewiele ponad kilogram owsa na posiłek. Czyli dzienna ilość zadawanego owsa wynosi pewnie 4-5kg, ale radziłabym dla pewności poważyć wszystko. Musli dostaje naprawdę 2 kg, czy 2 miarki? Bardzo polecam pobawić się z wagą, zwłaszcza jest to pomocne przy problematycznych koniach, żeby wiedzieć ile koń faktycznie je.
Caroline, epk,koniczka  :kwiatek:

przeczytałam cały wątek,wiem że od owsa koń nie tyje ale zauważ że napisałam że zależy mi  też na zwiększeniu energii.
Uważasz że 2 kg conditioning mix to za mało?
musli na pewno dostaje 2 kg bo ważyłyśmy to na wadze.
owsa nie ważyłam koleżanka daje tyle samo powiedziała że to 6-7kg i wbiłam to sobie do głowy  😡

czyli np. 4-5kg owsa i 3 kg musli?

czy taka sianokiszonka się nadaje?
Ile razy w tygodniu można urozmaicić tym posiłek?
https://www.mksklep.pl/dodsonhorrellhaylage24kg-p-3781.html
ja bym zmiejszyla owies, dodala wiecej muesli, ew. Build&Glow dodsona, sieczke ( z sianokiszonka nie mam doswiadczen).
ale co ja sie tam znam..
wlasnie sama mam problem z moja klacza, juz totalnie sie poddalam jesli chodzi o jej karmienie. staram sie jak moge i NIC. dalej zebra stercza, a bandzior wielki. stosowalam sie do zalecen weterynarzy (roznych), stosowalam sie do zalecen specjalistow zywienia, robilam badania wszelkiego rodzaju czy wszystko gra, itd itp. i juz nie mam sil. ja wiem, ze kon mlodizutki (2 latka) i juz i tak o niebo lepiej wygladajacy niz w dniu zakupu, ale jednak ta dieta nie daje mi spokoju. nieraz sie ludzie dziwia, jak duzo moja klacz dostaje jedzenia, mimo, ze taka mloda. ale jednak jakby nie bylo, weterynarze caly czas czuwaja nad ta dieta... help  🙇
może zmień stajnię  🤣 w wielu przypadkach to daje doskonałe efekty przy tuczeniu konia  😎
wlasnie zmienilam stajnie, dalo to super efekty, ale przede wszystkim na psychike konia  😎 i nie mam zamiaru stajni zmieniac znowu  bo jest cudowna i mloda jest tam przeszczesliwa  😍 wlasnie o to chodzi: psychicznie ok, fizycznie ok, wiec moze zle dobrana pasza? ale tyle ludzi nad nia glowkowalo, ze chyba powinno byc ok.. kurde juz nic nie wiem  🤔wirek:  😵 tak ladnie sie zaokraglala, do czasu tych wszystkich niefartow, stracila nagle raptownie po tych wszystkich chorych akcjach na wadze i teraz nie ma szans, zeby to przywrocic  👿

edit:lit.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
11 lipca 2010 22:51
Czekoladaa, ogólnie produty Dodsona są bardzo godne polecenia 😉 Z tym, że sianokiszonki nie podaje się jako urozmaicenia posiłku - sianokiszonką zastępuje się siano.
Sieczka do każdego posiłku lub wymieszania z owsem to super sprawa. Od prawie miesiąca mój koń je takie "mieszanki" i zdecydowanie daje to zamierzony efekt: robi się z tego wizualnie ogromna porcja, mój nienażarty nerwus zaczął dużo spokojniej jeść, przeżuwa powoli, nie rzuca się nerwowo na żłób, może się "najeść oczami" i wie, że mu nie zabraknie 😉 U nas aspekt psychiczny też jest bardzo ważny. I koń sukcesywnie tyje. Warunkiem jest jednak taki, że owies z sieczką muszą być bardzo dobrze wymieszane.
A za krążki jęczmienne jest w stanie zabić 😁 A jak ma krążki jęczmienne wymieszane z sieczką w żłobie to już w ogóle nie istnieje dla świata 😁
moja mloda wlasnie dostaje dodatkowo do jedzenia produkty dodsona. tylko inaczej jest "tuczyc" doroslego konia, a inaczej taiego brzdaca. dlatego bylabym bardzo wdzieczna za opinie osob znajacych sie na karmieniu mlodziakow  🙇

co do krazkow jeczmiennych dodsona, zgadza sie, znam 2 konie, ktore je dostaja i nie dosc, ze fekt swietny to te konie faktycznie swiata poza tym jedzeniem nie widza  🤣
Averis   Czarny charakter
11 lipca 2010 23:06
Katja, a może razem z tą całą powodzią przypałętały się jakieś bakterie/pasożyty? Koń się napił brudnej wody i teraz to wychodzi? (jeśli robiłaś badania, wybacz, nie jestem na bieżąco).
Averis, tak jak pisalam, robilam badania😉 wlasnie po tej powodzi i kontuzji tak strasznie schudla 🙁 i juz nie mamy pomyslow jak wrocic do formy jaka dlugo jej "budowalam" ( w sensie, ze dlugo ja odkarmialam, przed powodzia w koncu wyglada wrecz extra, a teraz.. ), ostatnie badania krwi miala robione w czw. wszystko gra. badania kalu itd itp , tez byly robione tez wszystko gra. dlatego juz nie wiem co robic, czekac po prostu? strasznie ciezko u niej schowac zebra, ale sie udalo raz, chcialabym zeby teraz tez sie dalo...
Green Grass   Beczkowy Trójkąt Bermudzki
11 lipca 2010 23:13
Ustalenie odpowiedniej dawki paszy nie należy do rzeczy łatwych. Z tego co mówisz to zostało to ustalone i już a przydałoby się zmieniać w zależności od tego jak koń i jego organizm reaguje.
Mam doświadczenie głównie ze Spillersem i zdziwiłbym się gdyby Conditioning nie zadziałał. Chyba kwestia ilości.
Sprawdź dobrze zęby bo jeżeli dostaje owies cały to może go nie gryzie - ale w kwestii owsa to już Caro napisała, że z tyciem do on mało ma wspólnego.

Ja miałem jednocześnie conditioning fibre i mix i koń ładnie utył a też na wiosnę chudnie. Dodatkowo dostawał Probiotyki i to wystarczyło. Fakt faktem że ruchu miał mniej a dostawał 1,5 kg coditioninga mix i 600 g fibre + 2 kg owsa i 40 ml probiotyków, ale jak pisałem mój chodził 1 lub 2 w tygodniu i ma 158 cm wzrostu a twój je te powiedzmy 2 miarki conditioninga mixa i masę owsa, a pracuje 6 dni i jest znacznie wyższy.

Po prostu jak już parę osób pisało mniej owsa więcej musli.


Edit:

To może właśnie probiotyk. Bo to wygląda jakby nei przyswajała. Dobrodziejka Edytki dostaje Life force wieczorem i probiotyk rano, a miała znaczne problemy żołądkowe.
.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się