Dopasowanie siodła

kojot, zna się, wytłumaczy, podpowie. Właśnie w tym roku planuję kolejną wizytę Natalii.
Czy jest u kogoś opcja zmiany rozstawu łęku każdej firmy?
Czy np. Sommera mogę wysłać tylko do ich przedstawiciela?
JustKaro   Kiedyś Windziakowa :)
25 czerwca 2023 21:02
kojot, oczywiście, ze tak. Była u Nas na dopasowaniu pierwszego siodła na początku czerwca i nie żałuje.
Dziękuję za podpowiedź, będę zatem próbować 🙂
Czy jest w PL jakiś przedstawiciel Kantaura? Ewentualnie ktoś kto sprzedaje i jeszcze dopasuje siodło pod konia?
Elfab horse, u nas był parę lat temu i ogarniał.
Kayraa, jaki region? Nie tylko Elfab, i owszem, z dopasowaniem i serwisem.
budyń, Dzięki 😉

Bombal, woj.opolskie, dokładniej Opole 🙂
Poradźcie coś ! Mam konia bezkłębowego i trochę grubiutkiego. Mam siodło fair play light z wymiennymi łękami, podkładkę z futerkiem, popręg z pianką memory i gumami po jednej stronie. Podczas jazdy cały czas się przesuwa to na jedną to na drugą stronę . Co mam robić ? Jakieś rady ?
Igak, popręg bez gum. Jak masz gumy z jednej strony to na bezkłębowym koniu zawsze będzie leciało na jedną stronę (zazwyczaj przeciwną niż są gumy).
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
30 czerwca 2023 07:14
Igak, pomyśleć nad zmianą siodła, bo fair play to jednak niska jakość i wykonanie
Pati2012, aczkolwiek zmiana siodła nawet na najwyższa półkę - jeśli koń nie ma kłębu to przy popręgu z gumami wszystko będzie latać na boki. Chociaż oczywiście zgadzam się, że to nie najlepsze siodło.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 czerwca 2023 08:11
Igak, Popręg może mieć gumy, ale symetrycznie, ja bym prędzej (o ile to możliwe) wywaliła podkładkę. Im więcej i grubiej pod siodłem, tym bardziej wszystko jeździ. Nasz Łaciaty taki właśnie grubiutki i bezkłębowy. Dobrze dobrane siodło plus cienki winderen, popręg profilowany, daje to radę. Na 100% nie ustabilizujesz siodła na takim koniu, bo to się nie ma o co zaprzeć, ale może być mniej niestabilnie 😉
zembria, przy grubiutkich z dużym brzuchem też super się sprawdza popręg półksiężyc. Gumy symetryczne nie specjalnie pomagają, bo dalej jest luźno - sama to obecnie przerabiam, bo nie ma półksiężycowych bez gum w wersji długiej 😂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 czerwca 2023 08:44
Fokusowa, A, nasz brzucha nie ma, nasz ma warstewkę pod skórą i na tym się "jeździ", tak pływająco się czuje człowiek 😅
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
30 czerwca 2023 10:11
Kayraa, to Elfab masz w zasadzie "pod ręką" 😉 Również polecam
wabankowa, travelling saddler zrobi Ci siodło każdej firmy i robią bardzo dobrze. Współpracujemy już wiele lat, mam dwa siodła i czynią cuda żeby dopasować je na kolejne młodziaki, jak również na mojego prywatnego konia do jazdy, który co pół roku wymaga korekty siodła (5 latek). Raz przez ten czas miałam tak, że nie dopasowali do końca dobrze (ten mój prywatny to wiercipięta z ADHD i nie stał do pomiaru grzecznie), na swój koszt poprawili w 2 dni.
Bardzo dziękuję 💐

Edit. Właśnie sprawdziłam i oni z Wrocławia czyli 90km do mnie mają. Karolina_ z nieba mi spadłaś bo młody na wiosnę idzie pod siodło i też będzie potrzebował stałej korekty, a tu podejrzewam nie będzie problemu z dojazdem na moje Kłodzkie zadupie 😀
Czyli zmienić popręg na np półksiężyc bez gum ?
Siodła zmieniać nie chce bo na koniu i tak nie jeżdżę często i wiem ze fp to najlepszy nie jest, więc wiadomo że siodło najlepiej dopasowane też nie jest i nie wiem czy w takim razie lepiej jeździć z podkładką czy bez.
wabankowa, myślę że nie będzie problemu z dojazdem do Kłodzka, skoro co pół roku dają radę być w Lublinie 😉
Cześć! Mam pytanie - Od kilku miesięcy jestem szczęśliwą właścicielką konia (PRE), po początkowych przygodach (zabieg usunięcia czipa) zaczynam jeździć - na razie pożyczam siodło od instruktorki, ale w najbliższych tygodniach będę kupować nowe. To mój pierwszy koń, więc i pierwsze siodło, więc mam kilka pytań:
(Siodło ujeżdżeniowe)

Będzie ktoś na pewno to siodło dla mnie dopasowywał, ale jestem w Hiszpanii, więc nie znam nikogo (przedstawiciele firm raczej zwykle sie tym zajmują) więc chciałabym przynajmniej mniej-więcej się orientować (mojej trenerce kompletnie ufam, ale mam wrażenie że raczej siodła są tu dopasowywane pod jeźdźca niż pod konia)

Koń jest dość prosty i równy, podobno nie powinno być problemów z siodłem, ale to na którym jeżdżę przesuwa sie na boki - mocno to widać po galopie - Czy to jest kwestia siodła, czy popręgu (na na koniu na którym zwykle jeździłam z tym siodłem było zawsze stabilnie) ? Na co zwrócić uwagę przy potencjalnych modelach?
Mam wrażenie że mój konio jest mało wykłębiony i mocno "okrągły" w klatce piersiowej, więc to pewnie powód, ale nie wiem jakie jest rozwiązanie 🙂
Jeśli ktoś poleca konkretne modele siodeł, to chętnie się przyjrzę (zakładam max 3000 EUR, chętnie mniej)
Ilus.jpg Ilus.jpg
Annna, Hej, ja miałam taki przypadek - u mnie siodło spadało na prawą stronę. Generalnie przyczyną może być większa łopatka po przeciwległej stronie do tej, na którą spada siodło - która to łopatka, zwłaszcza w galopie, gdzie jej ruch jest obszerny, przesuwa siodło na drugą stronę. Być może Twój koń ma obszerny galop przodem i duży ruch obu łopatek destabilizuje siodło? Bo rozumiem, że jak jedziesz na prawą nogę, to siodło leci na lewo, a jak jedziesz na lewą, to spada na prawą stronę? Przy prawidłowo dopasowanym siodle tak nie powinno się dziać. Sprawdziłabym na początek, czy rozstaw łęku jest prawidłowy - czy aby na pewno nie jest to siodło za ciasne w tej przestrzeni.
Cześć! Mam pytanie - Od kilku miesięcy jestem szczęśliwą właścicielką konia (PRE), po początkowych przygodach (zabieg usunięcia czipa) zaczynam jeździć - na razie pożyczam siodło od instruktorki, ale w najbliższych tygodniach będę kupować nowe. To mój pierwszy koń, więc i pierwsze siodło, więc mam kilka pytań:
(Siodło ujeżdżeniowe)

Będzie ktoś na pewno to siodło dla mnie dopasowywał, ale jestem w Hiszpanii, więc nie znam nikogo (przedstawiciele firm raczej zwykle sie tym zajmują) więc chciałabym przynajmniej mniej-więcej się orientować (mojej trenerce kompletnie ufam, ale mam wrażenie że raczej siodła są tu dopasowywane pod jeźdźca niż pod konia)

Koń jest dość prosty i równy, podobno nie powinno być problemów z siodłem, ale to na którym jeżdżę przesuwa sie na boki - mocno to widać po galopie - Czy to jest kwestia siodła, czy popręgu (na na koniu na którym zwykle jeździłam z tym siodłem było zawsze stabilnie) ? Na co zwrócić uwagę przy potencjalnych modelach?
Mam wrażenie że mój konio jest mało wykłębiony i mocno "okrągły" w klatce piersiowej, więc to pewnie powód, ale nie wiem jakie jest rozwiązanie 🙂
Jeśli ktoś poleca konkretne modele siodeł, to chętnie się przyjrzę (zakładam max 3000 EUR, chętnie mniej)
Ilus.jpg Ilus.jpg
Post został usunięty przez autora
Annna, na konia o takiej budowie ja bym szukała popregu z mini fartuchem (są takie ujeżdżeniowe) i bardzo pilnowała zapinania równo po obu stronach. Jeżdżenie na boki to zwykle niestabilny dosiad albo źle zapięty popręg, albo totalnie niedopasowane siodło tak że widać w stój bez pomiarów gołym okiem. Poza tym raczej jeździ przód - tył, albo góra-dol i nagle zaczyna wybijać.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
06 lipca 2023 07:55
Annna, Popieram to co napisała karolina_, porządny, profilowany i poszerzony konkretnie w środkowej części popręg, dopasowany tak, żeby sprzączki wypadały możliwie nisko, to pomaga na takich okrąglaczkach bez kłębu. Oczywiście przy dopasowanym siodle mówimy.
Annna, znajoma tez ma konia Pre i temat siodła jest dość ciekawy w Polsce. Naprawdę niewiele co pasuje, nawet jak pasuje to się przesuwa. W końcu znalazła Butterfly i lezy super. Może w Hiszpanii jednak masz większy wybór firm które robią lepsze siodła na takie konie? One właśnie mają duże łopatki, brak kłębu i proste plecy. Większość firm dostępnych w Polsce niestety nie maja nic na taki rodzaj pleców.
BUCK   buttermilk buckskin
06 lipca 2023 08:24
Annna wyłap w innych wątkach feno też jest w Hiszpanii, ma znajomość tamtego rynku 🙂
Annna z jakiej części ES jesteś? Niestety w Hiszpanii jest dramatycznie ciężko znaleźć jakiegokolwiek saddlefittera, a sensownego to już w ogóle 😅 w okolice Katalonii dojeżdżają raz na ruski rok Tibo Equestrian (marka własna) albo Susanne Nagel z equiscanem (nie daje wymiarów do ręki, musisz zamówić od niej nowego Erreplus, Kieffera albo Zaldi). Ale zazwyczaj to tu wygląda tak że albo kupujesz Custom Saddlery zrobione na miarę (od 4500 w górę) albo sobie próbujesz sama radzić. Ja na mojego obiboka (cruzado, nie PRE ale grzbiet dość typowy) kupiłam właśnie na próbę Wintec Wide bo to małe, krótkie, obłe z każdej strony i bez kłębu, zobaczymy 🙃

(żadnej specjalnej marki/modelu tubylczego raczej nie ma, tutaj jeździectwo jest dramatycznie zacofane i ludzie się w znakomitej większości niezbyt przejmują czy sprzęt pasuje, bat na dupę serreta na ryj i ma iść xd)
Jest kilka tych modeli dedykowanych andaluzom i pre,w różnych markach, można próbować, z takiej średniej półki to kieffer lusitano albo inzell, euroriding luxor, może też fryzowe i tinkerowe typu fryso, massimo, ryder itp.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się