Wybory 2015 i to co po wyborach.

zen- rozumiem, każdy ma prawo do własnego poglądu.

Dla wystraszonych religią, taki fragment:
1.Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
2.Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
3.Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
4.Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
5.Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
6.Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
7.Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
8.Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
9.Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.


:kwiatek:

p.s
Kakao było bez żadnych podtekstów.
Zen wilekie dzięki za podsumowanie🙂 Nawet nie myslałam, że będzie aż tak świetnie  😀iabeł: Ja też czekam z niecierpliwością 😉 A głupia się martwiłam, że czeka nas teraz armagedon 😉
Mi najbardziej się podoba podniesienie płacy minimalnej do poziomu UE 😁
Bezrobocie wyniesie pewnie 60 %
Deklaracje wyborcze pokazują tylko kierunki. Nie można ich traktować dosłownie. Budżet proponuje rząd a uchwala parlament.
Zobaczymy jesienią jak się to poukłada. PO będzie ciężko wybronić się w kampanii ze swoich obietnic. I z oceny tylu lat rządów w większościowej koalicji. Ciekawe miesiące nadchodzą.
Szemrana jeszcze nikt nigdy nie wylał na mnie takiego kubła pomyj. I zrobiłaś to w imię cyt" żyj i daj żyć innym".
Przepraszam... nie chciałam.
Już będę grzeczna.
Mnie niezbyt emocjonuje ten cyrk, ponieważ póki co oglądam go z daleka. Wręcz jestem ciekawa, idę po popcorn, ale chyba jednak przykuję się łańcuchem do Krzysztofa Kolumba albo Sagrady Familii na najbliższych parę lat.

Aczkolwiek jeśli chodzi o katolicyzm etc to myślę, że większość z tych co się tu wypowiadają nie ma na myśli tego, że cały katolicyzm jest zuy i niedobry, tylko przejawia grube obawy że Kościół zacznie dyrygować sprawami w które z butami włazić nie powinien(JUŻ wchodzi, a radykalizm partii radośnie nam panującego prezydenta tylko skłania do przypuszczeń, że sytuacja przybierze na sile... no wysnucie takiego wniosku to nie jest jakiś intelektualny Mount Everest, damn it). Państwo jest ŚWIECKIE. Nie zgadzam się na to, żeby ktoś mi wchodził np w prawo do aborcji lub in vitro ze swoimi prywatnymi imaginacjami i według nich ustalał PRAWO które powinno być neutralne a nie ustalone na podstawie co się komu przyśni, czy Jezusek z Maryjką czy Allah na przykład.
Wiara jest sprawą indywidualną każdego człowieka, i o ile sama do kościoła nie chodzę to wkładanie wszystkich do jednego wora pt"katolicy są...." jest dla mnie grubą przesadą. Łatwiej jest oceniać katolików ponieważ jest ich najwięcej, a skoro jest ich najwięcej to dla mnie rzeczą oczywistą jest że częściej niż w każdej innej grupie, będą zauważalne odchylenia. Tak samo jak w innych religiach są dobrzy i źli ludzie, tak samo i w tej i to chyba jest normalne. Zresztą w każdej grupie społecznej, w każdym jakimś obszarze są przypadki "inne". Tak jak są lekarze z powołania i dla kasy, policjanci itd itp.

ja tam wiem jedno…
NIC się nie wydarzy…. NIC

trochę Panowie pokozaczą, troszkę pofukają - a wyjdzie jak zwykle….
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
26 maja 2015 08:42
Przeglądam sobie zdjęcia na fotoblogu i przypadkiem trafiłam na TO i już nie wiem czy śmiać się czy płakać z tej frustracji, tego nawoływania i nawracania całego narodu  🤔wirek:
I tak sobie myślę, że w Polsce nigdy nie będzie dobrze, dopóki ludzie mają takie myślenie, nie będą potrafili szanować ludzi, szanować ich odmiennych poglądów, wyborów, nie przestaną się obrażać.
Ta panika i wszystkie czarne wizję nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Przestańcie się już nakręcać, bo nic nikomu nie grozi, świetnym podsumowaniem jest cytat safie. Proponuję oceniać nowego prezydenta po czynach, dajcie mu szansę, a nie od razu przekreślacie go.
Chyba mamy nową chorobę cywilizacyjną pisofobia i niektórzy powinni zacząć się leczyć  😁
Ludziom z tego dobrobytu w głowach przewraca się...
Sorry, taka prawda, niestety całe pokolenie musi wymrzeć, żeby zmienila sie mentalność. I nie mam na mysli religi. Taka spuścizna po prlu, ludzie myślą, że im się należy. Za nic. Miałyście kiedyś do czynienia ze zwiazkami zawodowymi? Najchętnietniej to tylko wczasy pod grusza za friko, paczki na swieta, premie, dofinansowania, darmowy węgiel. Niektorzy sa oddelegowani do "pracy" w zwiazku na 30 lat, ale pensje to juz zaklad pracy musi placic a nie zwiazek, żyć nie umierać  🥂
Ludzie chcieli kapitalizm, szkoda ze mentalnie jeszcze sa w komunie, pis obiecuje a oni wierzą.

Nie mam nic do religi, ogólnie jakiejkolwiek, ale chce państwo świeckie i tolerancyjne. A najbardziej nietolerancyjni ludzie z ktorymi mialam do czynienia byli zagorzałymi katolikami i tłumacząc swoja nietolerancyjniść powoływali sie na religie. Nie chce być ograniczona przez reguły KK, bo ja do niego nie należę.
(...)
Wiesz... prawo się zmienia. Dziś pójdziesz do więzienia za coś co 10 lat temu karalne nie było lub
za 10 lat karalne nie będzie.
Pleciesz coś o mojej nienawiści do katolików a ja Ci mówię, że jej we mnie
nie ma.

Nie boję się a jedynie proszę, żeby mi nie narzucać w co i czy w ogóle mam w coś wierzyć.
Moje mordercze zapędy skutecznie studzi świeckie prawo.


Kojarzysz hasło "goott mit uns" ?
Obecność Boga nie gwarantuje braku wojen, obozów koncentracyjnych i bestialstwa wszelakiego.
Czy ja dobrze kojarzę, że w Jedwabnem czy Kielcach mieszkali katolicy ??
Czemu czesi znani z ateizmu nie wyrzynają się w pień każdego dnia ?
Europa latami mordowała heretyków. Jeśli ktoś ma się bać to raczej tacy jak ja.
Nie przepadam za płonięciem na stosie.

Człowieka przyzwoitego nie zepsuje obecność Boga. Nie zepsuje go też Jego brak.
(...)


Koncepcja prawa ewoluującego to wymysł bolszewicki (choć zainocjowany przed Leninem)- faktycznie ulega ono uszczegółowieniu, a nie ewolucji.
Tysiąc lat temu nie karano za kradzież i zabójstwo?
Tam, gdzie prawo "ewoluuje" - w bolszewickich, atesitycznych reżimach - można w majestacie świeckiego prawa mordować - vide sowiecka Rosja czy satanistyczno-pogańskie Niemcy.
Ustawy norymberskie - przykład idealny - prawa, kóre "wyewoluowało" i było świeckie - kogoś obroniły?

Masz ewidentne braki z historii - Czesi to nie są łagodni, dobroduszni popijacze piwa.

Mam pytanie w związku z Jedwabnem - czy wymordowanie po II WS kilku tysięcy obywateli Polski - łącznie z próbą dokonania mordu sądowego na Irenie Sendler, ratującej tysiące Żydów - przez żydowskich atesitów - to była zemsta za Jedwabne, czy co?

Możesz niedokształtom takim ja Ty wyjaśnić, co znaczy passus z Wiki:
Grupa przetrzymywanych na rynku żydowskich mężczyzn (około 40–50 osób, w tym rabin) została zmuszona do rozbicia pomnika Lenina, który stał na skwerku przy rynku od czasu zajęcia miasta przez wojska radzieckie.

Co w 1941r. w małej miejscowości w Polsce, pod administracją III Rzeszy robił pomnik Lenina - i jaki związek z tym pomnikiem mieli Żydzi? To nie żaden antysemityzm czy "endecja" były powodem tego mordu - tylko fakt, że Żydzi opowiedzieli się za sowiecką Rosją i nie przezkadzało im, że ta Rosja miała sojusz z neutralnymi światopoglądowo hitlerowskimi Niemcami.

Ci z Gott mitt uns zamykali księży w obozach koncentracyjnych - w Polsce wymordowali ok. 3 tysięcy tychże. Napis na klamrach pasów to raczej drwina, czy też "zabytek" ze starych czasów, a nie element doktryny III Rzeszy - państwa pogańskiego.
"Ustawa o czarach" i mordy połączone z patroszeniem na żywca to dorobek Anglii - czyli jednego z liderów herezji religijnej. Drugi "wielki" heretyk - Hohenzollern (ten od Lutra) zainocjował państwo pruskie - które legło dopiero wraz z upadkiem III Rzeszy. To heretycy sprowadzili do Polski Szwedów - złodziei i bandytów, po których wizycie pozostały tylko trupy i zgliszcza.
I ty coś pieprzysz o barku tolerancji dla herezji?

Ziejesz nienawiścią - nawet "wasi" to widzą - jak chociażby Marcin Meller:
Marcin Meller apeluje do wyborców PO o wyciszenie histerii: "Andrzeja Dudę warto trzymać za słowo, zamiast znieważać na dzień dobry"
http://wpolityce.pl/polityka/245907-marcin-meller-apeluje-do-wyborcow-po-o-wyciszenie-histerii-andrzeja-dude-warto-trzymac-za-slowo-zamiast-zniewazac-na-dzien-dobry

Lektura przygotowawcza do "Jedwabnego":
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tymczasowy_Komitet_Rewolucyjny_Polski
30 lipca 1920 roku Polrewkom ogłosił w Wilnie (a nie jak podano oficjalnie w Białymstoku)[3] Manifest do polskiego ludu roboczego miast i wsi (autorstwa Feliksa Dzierżyńskiego) który m.in. zapowiadał:

    utworzenie Polskiej Socjalistycznej Republiki Rad[4],
    nacjonalizację ziemi,
    rozdział państwa od kościoła,


Kilkutygodniowe rządy Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski na Wileńszczyźnie i Białostocczyznie były okresem krwawego terroru. Komitet powołał trybunały rewolucyjne, które mordowały patriotów polskich, sprzeciwiających się obcej władzy i narzuconemu przez nią porządkowi społeczno–gospodarczo–politycznemu. W organizowaniu terroru odznaczyli się szczególnie Romuald Muklewicz i Adam Kaczorowski (Sławiński)[5].

Członkowie

    Julian Marchlewski – przewodniczący,
    Jakub Hanecki – wiceprzewodniczący,
    Edward Próchniak – sekretarz,
    Feliks Dzierżyński – przewodniczący de facto,
    Feliks Kon – oświata[6],
    Józef Unszlicht – sprawy partyjne,
    Bernard Zaks – przemysł,
    Stanisław Bobiński – rolnictwo,
    Tadeusz Radwański – propaganda i agitacja.

Przedstawicielem Komitetu Centralnego Rosyjskiej Partii Komunistycznej (bolszewików) przy Polrewkomie był komisarz Iwan Skworcow-Stiepanow. Współpracownikami byli również Aleksander Fornalski, Marceli Nowotko[7], oraz Józef Lewartowski.


[i]Feliks Kon (pseudonim Bolesław Strożyński) (ur. 30 maja 1864 w Warszawie, zm. 30 lipca 1941 w Moskwie) – polski komunista pochodzenia żydowskiego, działacz ruchu robotniczego.


Józef Lewartowski, właściwie Aron Finkelstein (jidysz: יוסף לעווארטאווסקי; właściwie: אהרן פינקעלשטיין; (Ps. "Aron", "Josyf", "Stary"😉 ur. 10 maja 1895 w Bielsku Podlaskim, zm. 25 sierpnia 1942 w Warszawie) – polski polityk komunistyczny i działacz społeczny, współtwórca i przywódca Bloku Antyfaszystowskiego w getcie warszawskim, jeden z inicjatorów żydowskiego ruchu oporu.
Kiedy w 1920 Armia Czerwona zajęła Bielsk Podlaski, został członkiem Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski. Jego zadaniem było zorganizowanie administracji władzy radzieckiej w powiecie bielskim[1].[/i]

Życiorys przykładowego "świętego" sekty z Czerskiej:
[[a]]http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Lewartowski[[a]]

To jest dobre pytanie - czy szumowina komunistyczna, która chciała przerobić Polskę na kolejna republikę Związku Radzieckiego (także "rodzielić" Kościól od państwa - jeden z naczelnych postulatów bolszewickich) ma być upamiętaniana tylko dlatego, że była Żydem i że została zamordowana przez Gestapo?





To jest Twoja "tradycja" - jak to skwitował kiedyś, nieobecny już tu pałkarz systemu niejaki Grzegorz - walka o władzę zawsze była krwawa.
Tyle tylko, że to wy walczyliście o władzę, a my o przetrwanie - wręcz biologiczne.
(...)

Pytałaś o ten program dla młodych:
http://www.wprost.pl/blogi/bartosz_marczuk/?B=3614
Hm....
Sorry, taka prawda, niestety całe pokolenie musi wymrzeć, żeby zmienila sie mentalność.

Nowe pokolenie 18-29, głosowało na Dudę (wynik w tej grupie wiekowej 60,8% na AD).

PO uprawia propagandę w stylu późnego Gomułki - media pełnią dla niej jedynie rolę pasa transmisyjnego.
https://www.facebook.com/marek.minakowski/posts/10153914570376982?fref=nf
Link
- gołąb pokoju.
To tak jeszcze do: "IPN, teczki, sreczki" :
Nestorze
Niczym nie zieję 🙂
Mnie po prostu z wiarą w Boga nie po drodze.
Mówię jedynie, że ludzkość się mordowała, morduje i mordować będzie
bez względu na wiarę czy jej brak.
Skąd w ogóle wasze odczucia o zianiu nienawiścią do katolików ?
Gdzie napisałam, że należy Wam robić kuku.
Czy to naprawdę takie trudne do zrozumienia, że ktoś jest niewierzący
i nie chce, żeby mu katolik w życie zaglądał ?
Zawsze kiedy napiszę o złu jakie uczynił komuś ktoś i kiedyś
czytam , że  zionę, obrażam i w ogóle to głupia i prymitywna jestem.
Czy teraz jestem grzeczna i niezionąca ?

Przeglądam sobie zdjęcia na fotoblogu i przypadkiem trafiłam na TO i już nie wiem czy śmiać się czy płakać z tej frustracji, tego nawoływania i nawracania całego narodu  🤔wirek:
I tak sobie myślę, że w Polsce nigdy nie będzie dobrze, dopóki ludzie mają takie myślenie, nie będą potrafili szanować ludzi, szanować ich odmiennych poglądów, wyborów, nie przestaną się obrażać.


przykre. totalny brak szacunku do ludzi, to właśnie jeden z powodów dla których Bronek zmieni pracę. a w październiku reszta leniuszków.
Ciekawe. Oby pan Deszczyca słusznie się obawiał.
i dobrze, że się obawia  🤣
wiesz, nie jestem przzeciwna Ukraińcom, mój pogląd na ich problemy ewoluuje, ale też coraz to bardziej zaczynam się przyglądać i przestaje mnie bawić bezkrytyczność wobec Ukraińców, gloryfikowaniu ich, zamiataniu UPA pod dywan i twierdzeniu że Rosja to ta zła
i dobrze, że się obawia  🤣
wiesz, nie jestem przzeciwna Ukraińcom, mój pogląd na ich problemy ewoluuje, ale też coraz to bardziej zaczynam się przyglądać i przestaje mnie bawić bezkrytyczność wobec Ukraińców, gloryfikowaniu ich, zamiataniu UPA pod dywan i twierdzeniu że Rosja to ta zła

Mnie nie bawiła nigdy. Nie da się zbudować relacji pomiędzy sąsiadującymi krajami na kłamstwie i przemilczaniu faktów. Bo fundament zgnije. W polityce zagranicznej jest tak napaskudzone, ze trudno będzie to ogarnąć. A exminister/marszałek dziś w Sejmie w najlepsze na konferencji mówi, że ma nadzieję, ze nowemu Prezydentowi uda się kontynuować świetlaną drogę po poprzedniku.  😵
Ja już sama nie wiem czy on wierzy w to co mówi, czy jest tak cynicznie zły.
jest cyniczny i probuje wybielić błędy Komorowskiego
ciekawe czemu dziś, żaden polityk nie chwali się, że był na Majdanie?  😂  bo styacja jest zbyt skomplikowana, Ukraina nie jest bez winy, Rosja choć jest agresorem, nie ma winy w 100%
i tu jest problem, jak pomóc krajowi, który swoje za uszami ma, z agresorem, którego działania można przynajmniej zrozumieć
zastanwai mnie też (już tak poza tematem wyborów), czy prawdą jest to co mówi Kerry, że Rosja też chce wyjścia z sytuacji na Ukraine, czy to tylko taka zasłona dymna Putina, przed nowymi działaniami wojennymi  🤔
Link - o... i temu doradcy też bym podziękowała. Chyba, że PO otwarcie zagospodaruje sieroty po PZPR i dzieci Urbana. ( Kawśniewski, Rozenek)
To by było ciekawe. Wreszcie odpadną maski?
Sorry, taka prawda, niestety całe pokolenie musi wymrzeć, żeby zmienila sie mentalność. I nie mam na mysli religi. Taka spuścizna po prlu, ludzie myślą, że im się należy. Za nic. Miałyście kiedyś do czynienia ze zwiazkami zawodowymi? Najchętnietniej to tylko wczasy pod grusza za friko, paczki na swieta, premie, dofinansowania, darmowy węgiel. Niektorzy sa oddelegowani do "pracy" w zwiazku na 30 lat, ale pensje to juz zaklad pracy musi placic a nie zwiazek, żyć nie umierać  🥂
Ludzie chcieli kapitalizm, szkoda ze mentalnie jeszcze sa w komunie, pis obiecuje a oni wierzą.



Zgadzam się z tym co napisałaś, nie wiem, czy ludzie nie widzą, że pewne deklaracje i obietnice sa rodem z PRLu? Wszystkim po równo, wszystko się należy- no sorry ja tego nie kupuję, przerabialiśmy to i do dziś się nam czkawką odbija.
Takie jest moje zdanie, czterdziestoletniej, praktykującej katoliczki, głosującej na Komorowskiego  😁. Chyba brzmi jakbym miała rozdwojenie jaźni?
Zasadniczo, wczoraj byłam wściekła, ale dziś emocje opadają, życie toczy się dalej. Mnie w Polsce żyje się dobrze, mimo, że zarabiam poniżej średniej krajowej i mam nadzieję, że dalej będzie mi tu dobrze bo emigrować nie zamierzam- tu jest mój domi miejsce na ziemi, niezależnie od tego co się dzieje w polityce.
(...)
Możesz pisać, co chcesz - mamy demokrację 🙂

Poprzez wybiórcze traktowanie tematów manipulujesz.

Np. niedawno dałaś odgrzany kotlet - o tym, jak to jedna grupa wieśniaków zamordowała kilku innych.
Podobnie, jak GW wyszukujesz tematy do obróbki - bo pasuje, że wieśniacy byli na pasterce - a więc zadana teza że katolicy to mordercy znajduje "dowód".

Tymczasem - rodzina zamordowanych była związana z nowym aparatem władzy - ale to jest temat oboczny i pominięty.
To z kolei oznacza, że żadnego śledztwa nie było - nie ustalono motywów zbrodni.

Kontekst jest taki, że partia komunistyczna ścigała partyzantów II RP jeszcze dwadzieścia lat po wojnie - ostatniego zabili w 1963r. 
Odcięli mu głowę, bo w tej głowie były zęby, które miały doprowadzić do dentysty - którego zbrodnią było to, że leczył zęby "reakcjoiniście".
Tę odcięta głowę pochowano kika misięcy temu - bo ciągle była "w dyspozycji prokuratury".

To jest satanizm w wersji hard - że ofierze odcina sie głowę, by zawładnąć centrum myśli - symbolicznie zniszczyć i upokorzyć wroga.

Nie twierdzę, że Ty będziesz mordować - zrobią to za Ciebie inni - jak nadejdzie potrzeba.
Geremek, Kuroń, czy Mazowiecki też nikogo nie zamordowali, podobnie, jak Szymborska.
Ci, co mordowali spokojnie dożywają starości - jak np. Zygmunt Bauman co "chwytał bandytów" - cieszy sie poważniem wśród członków i sympatyków PO.
Wolińska - komunistyczny zbrodniarz (Fajga Mindla - tak jak Bauman - ateistyczna żydówka) nie została wydana w ręce pisowskich siepaczy przez Wlk. Brytanię, bo w Polsce panuje antysemityzm.

Dla Ciebie jednak zbrodnia na wsi to jest temat, bo można napisać o pastercie - ale mordy komunistów, to nie jest temat - chociaż ofiar były tysiące - a rodziny do dzisiaj dnia nie wiedzą, gdzie pochowano bliskich.

Lubisz te tematy, co czule łechcą Twoje bolszewickie ego.
Państwo jest ŚWIECKIE. Nie zgadzam się na to, żeby ktoś mi wchodził np w prawo do aborcji lub in vitro ze swoimi prywatnymi imaginacjami i według nich ustalał PRAWO które powinno być neutralne a nie ustalone na podstawie co się komu przyśni, czy Jezusek z Maryjką czy Allah na przykład.

Dokładnie, też nie rozumiem czemu nie mogę przypieprzyć z bejsbola jak mnie ktoś wkurzy albo wyjść ze sklepu z zakupami jak akurat zapomniałem portfela, bo co? Bo ktoś uwierzył w żydowską bajkę o jakiś tablicach?
ogurek przepraszam bardzo, czy to żart czy na poważnie? Bo może to być poważny szok dla Ciebie, ale katolicyzm to nie jest jedyne źródło zasad moralnych.
ogurek przepraszam bardzo, czy to żart czy na poważnie? Bo może to być poważny szok dla Ciebie, ale katolicyzm to nie jest jedyne źródło zasad moralnych.


ale jest bardzo bliskie buddyzmowi, może dlatego tak zwalczane . Osobiście nie  latam co tydzień do kościoła, ale staram się żyć według dekalogu.
ale kto mówi o zasadach moralnych, wszystkie ktoś kiedyś wymyślił albo mu się przyśniły. Mówię o PRAWIE NATURALNYM:
po pierwsze przedłużenie gatunku (najlepiej MOIMI genami)
po drugie MI ma być dobrze
wystarczy, po co komplikować
szemrana, gdy potrzebuję wsparcia w swoich sprawach - modlę się o swoje sprawy. Będę się modliła o ciebie, dla ciebie. Nie wierzysz w siłę modlitwy, nie powinno ci to przeszkadzać. Będę się modlić o cud nawrócenia, bo "niespokojne jest  serce człowieka, dopóki nie spocznie w Panu". Mnie nie jest gorzej z tego powodu, że tobie jest jak jest. Ani nie będzie lepiej gdy będzie inaczej. Na szczęście modlić się to jeszcze jest wolno? To nie jest agresja?

Odwołujesz się do przestrzegania prawa? Jednocześnie nawołując do olewania obecnego i obowiązującego PRAWA o dopuszczalności aborcji? Skoro to prawo ci się nie podoba i chętnie byś je ominęła, skąd mam wiedzieć, czy nie będziesz chętna do ominięcia jakiegokolwiek prawa, np. odnośnie tortur? Nie mam pojęcia na czym jest oparta twoja moralność. Dobro bliźniego? A na jakiej podstawie? Dobro bliźniego to się pojawiło w Ewangeliach. Bez nich może nadal spokojnie bylibyśmy niewolnikami/mieli niewolników. Starożytni Rzymianie nie mieli też większych oporów przed mordowaniem niewygodnych.

ogurek, dokładnie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się