Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

Kolejne pytanie za 100 punktów. Rozchodzi się o przegrody boksów - lepiej murować czy może jednak lepiej stawiać przegrody drewniane/modułowe. Wiadomo, że jeden i drugi typ ma swoje wady i zalety, ale może któreś jednak zdecydowanie bardziej wychodzą na plus.

Narzucamy ostatnie poprawki na nasz projekt. Myślę, że za kilka dni będę mogła pochwalić się już końcowymi rzutami projektu  🙂
Jesteśmy właśnie w trakcie wprowadzania ostatnich szlifów do projektu stajni i zastanawiamy się nad wielkością siodlarni. Stajnia będzie posiadała 22 boksy, z których 4-5 będzie przeznaczonych pod pensjonat.. Siodeł i ogłowi na chwile obecną już jest trochę, do tego dochodzą uprzęże, skrzynki na drobny sprzęt bla bla bla. W strefie socjalnej będzie pomieszczenie z szafkami pod klucz (al'a paki) i łazienką, więc planowo w stajni będzie obowiązywał zakaz stawiania pak na sprzęt. Jak optymalnie to sobie powyliczać? Rady, pomysły mile widziane  :kwiatek:


Przyjęliśmy normy dla siodlarni takie: powierzchnia siodlarni = powierzchnia boksu = 3x4m i wystarcza na 6 koni. Działa przy 6 koniach własnych i 69 pensjonatowych

Kolejne pytanie za 100 punktów. Rozchodzi się o przegrody boksów - lepiej murować czy może jednak lepiej stawiać przegrody drewniane/modułowe. Wiadomo, że jeden i drugi typ ma swoje wady i zalety, ale może któreś jednak zdecydowanie bardziej wychodzą na plus.

Ścianka murowana która jest grubsza ogranicza wielkość boksu, więc robiliśmy drewniane
Ścianka murowana z pustaka ma 20 cm, ścianka z drewna - 5 cm. Ogranicza wielkość boksu o 0,5 m2, czyli coś, czego nawet nie zauważysz. Za to masz trwałość, wygodę i brak potrzeby konserwacji i wymiany uszkodzonych przez konie elementów.
ale z drugiej strony drewno sprężynuje i amortyzuje kopniaka, dopiero przy ekstremalnych kopach się łamie. A murowana przegroda jest jak... beton. i kop w taką przegrodę ma większą szansę uszkodzić konia.
A wie może ktoś coś o tej stajni . Ciekawe rozwiązanie  😉

http://stajnieujezdzalnie.zabookuj.eu/galeria/5/stajnia-warszawa.html
krzysztoftzr   Horses knows who moves who
18 maja 2014 23:56
ktos zna moze jakas firme z wielkopolski któa robi proejkty stajni na indywidualne  potrzeby .  mam budynek z 1925 roku  do przeróbki plus dobudowa .
problem w tym że mur ma 25 cm szerokosci  i czy na tm sie da oprzeć  strop? ?  mozę jakis  budowlaniec niech sie wypowie  bo nie wiem czy jest sens  dobudowac  budynek stoi na działce rolnej  klasy 3a  jak do tego maja sie przepisy prawa jeśli chce się chce  prowaadzić pensjonat ??
Rudalle, średnio ciekawe, ale minimalizujące na pewno konieczność obiegania się o pozwolenia na budowę i wypełniania budowlanej papierkologii.
Przy problemach typu prostestujący sąsiedzi, za długo trwające formalności to rozwiązanie z kategorii mniejsze zło. Poza tym niezbyt funkcjonalne (zobacz chociażby, ile zachodu z karmieniem, w typowej stajni stajenny przejedzie taczką z sianem czy z owsem korytarzem. Tutaj pozostaje bieganie od domu do domku.
Hala też na pewno lepsza z pełnymi bandami i ścianami...

Chociaż, fakt, plus za kreatywność 😉
lostak   raagaguję tylko na Domi
19 maja 2014 04:29
Kolejne pytanie za 100 punktów. Rozchodzi się o przegrody boksów - lepiej murować czy może jednak lepiej stawiać przegrody drewniane/modułowe. Wiadomo, że jeden i drugi typ ma swoje wady i zalety, ale może któreś jednak zdecydowanie bardziej wychodzą na plus.

Narzucamy ostatnie poprawki na nasz projekt. Myślę, że za kilka dni będę mogła pochwalić się już końcowymi rzutami projektu  🙂


Proponuję jednak pozostać przy sciankach drewnianych ale takich które maja krawędzie póro/wpust, boto jest gwarancja bezpieczeństwa,  o grubości 2 cali i wsuwanych w metalowe prowadnice na górze i na dole.
No właśnie nie funkcjonalna wogóle, ale pierwszy raz widzę takie "kreatywne" rozwiazanie 😉
Siwa953   przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.. :)
19 maja 2014 17:18
Amarotsa mogłabyś mi napisać ile co ci wychodzi? Chce wiedzieć tak orientacyjnie, bo wiem że ceny są bardzo rozbieżne

Czy w stajni musi być izolatka?
czy boksy 3x3m wystarczą czy zrobić 2/3 boksy 3x4m dla klaczy ze źrebakiem?
czy stawiał ktoś halę z pustaków ok 20x40m? Jakie są koszta?
ale z drugiej strony drewno sprężynuje i amortyzuje kopniaka, dopiero przy ekstremalnych kopach się łamie. A murowana przegroda jest jak... beton. i kop w taką przegrodę ma większą szansę uszkodzić konia.

A z trzeciej strony jak koń przyp... kopytem w drewnianą ścianę tak mocno, że ją przebije, to masz jeszcze większą szansę uszkodzić konia - i to nieodwracalnie.
ktos zna moze jakas firme z wielkopolski któa robi proejkty stajni na indywidualne  potrzeby .  mam budynek z 1925 roku   do przeróbki plus dobudowa .
problem w tym że mur ma 25 cm szerokosci  i czy na tm sie da oprzeć  strop? ?  mozę jakis  budowlaniec niech sie wypowie  bo nie wiem czy jest sens  dobudowac   budynek stoi na działce rolnej  klasy 3a  jak do tego maja sie przepisy prawa jeśli chce się chce  prowaadzić pensjonat ??


Standardowe ściany się buduje na 24cm i na tym się opiera stropy. Może ewentualnie kwestia sprawdzenia w jakim stanie są te sciany co już masz i może fundamentu, czy to wszystko utrzyma, bo strop swoje ważyć będzie.

Jeżeli na tej ziemi 3a masz już budynek, to nie ma raczej problemu, żeby był tam pensjonat, bo ziemia nie jest rolna. Natomiast jeżeli na ziemi klasy 3 i wyżej chce się stawiać cokolwiek nierolniczego, trzeba taką ziemię odrolnić i kosztuje to niemało pieniędzy.
krzysztoftzr   Horses knows who moves who
22 maja 2014 09:25
[quote author=krzysztoftzr link=topic=841.msg2097718#msg2097718 date=1400453801]
ktos zna moze jakas firme z wielkopolski któa robi proejkty stajni na indywidualne  potrzeby .  mam budynek z 1925 roku   do przeróbki plus dobudowa .
problem w tym że mur ma 25 cm szerokosci  i czy na tm sie da oprzeć  strop? ?  mozę jakis  budowlaniec niech sie wypowie  bo nie wiem czy jest sens  dobudowac   budynek stoi na działce rolnej  klasy 3a  jak do tego maja sie przepisy prawa jeśli chce się chce  prowaadzić pensjonat ??


Standardowe ściany się buduje na 24cm i na tym się opiera stropy. Może ewentualnie kwestia sprawdzenia w jakim stanie są te sciany co już masz i może fundamentu, czy to wszystko utrzyma, bo strop swoje ważyć będzie.

Jeżeli na tej ziemi 3a masz już budynek, to nie ma raczej problemu, żeby był tam pensjonat, bo ziemia nie jest rolna. Natomiast jeżeli na ziemi klasy 3 i wyżej chce się stawiać cokolwiek nierolniczego, trzeba taką ziemię odrolnić i kosztuje to niemało pieniędzy.
[/quote]
budynek jest częścią gospodarstwa  fundament  odkopywalem  i jest na kamieniach zrobiony  natomiast ściany u szczytu  budynku lekko pekly z jednej strony  co do stropu  chciałem  strop konbet terriva 
jeśli chodziło o to, czy możesz prowadzić pensjonat jako działalność rolniczą, nie mając działalności gosp, tylko dlatego że budynek na działce rolnej to  -nie, nie możesz. Rekreacji też nie możesz 🙂 tylko hodowlę.
krzysztoftzr   Horses knows who moves who
22 maja 2014 23:26
A jeśli  gsopdarstwo rolne jest na  Vat  ?? 

jakie wogóle  trzeba spełnić warunki żeby prowadzć pensjonat ??
Traktuje sie to normalnie jako firme ??
A.   master of sarcasm :]
29 maja 2014 22:06
czy boksy 3x3m wystarczą czy zrobić 2/3 boksy 3x4m dla klaczy ze źrebakiem?


3x3 to bardzo małe boksy, 3x4 dla klaczy ze źrebakiem to tez nie za wiele miejsca... ale to takie moje skromne zdanie  😉 U mnie pojedyncze konie stoją w 12m2 boksach, klacze mają po 16m2.
[quote author=repka link=topic=841.msg2098690#msg2098690 date=1400562572]
[quote author=krzysztoftzr link=topic=841.msg2097718#msg2097718 date=1400453801]
ktos zna moze jakas firme z wielkopolski któa robi proejkty stajni na indywidualne  potrzeby .  mam budynek z 1925 roku   do przeróbki plus dobudowa .
problem w tym że mur ma 25 cm szerokosci  i czy na tm sie da oprzeć  strop? ?  mozę jakis  budowlaniec niech sie wypowie  bo nie wiem czy jest sens  dobudowac   budynek stoi na działce rolnej  klasy 3a  jak do tego maja sie przepisy prawa jeśli chce się chce  prowaadzić pensjonat ??


Standardowe ściany się buduje na 24cm i na tym się opiera stropy. Może ewentualnie kwestia sprawdzenia w jakim stanie są te sciany co już masz i może fundamentu, czy to wszystko utrzyma, bo strop swoje ważyć będzie.

Jeżeli na tej ziemi 3a masz już budynek, to nie ma raczej problemu, żeby był tam pensjonat, bo ziemia nie jest rolna. Natomiast jeżeli na ziemi klasy 3 i wyżej chce się stawiać cokolwiek nierolniczego, trzeba taką ziemię odrolnić i kosztuje to niemało pieniędzy.
[/quote]
budynek jest częścią gospodarstwa   fundament  odkopywalem  i jest na kamieniach zrobiony  natomiast ściany u szczytu  budynku lekko pekly z jednej strony  co do stropu  chciałem  strop konbet terriva 
[/quote]

poradź się dobrego budowlańca a nie szukaj na forum. Jeśli ściany pękły to najpierw trzeba znaleźc przyczynę tego i naprawic. a potem robic strop i dalszą przebudowę.
Pisząc "dobrego budowlańca" mam na myśli fachowca praktyka z uprawnieniami.
Jeśli nie znasz takiego to idź do urzędu gminy do wydziału budownictwa. Tam dadzą ci namiary na kilka osób.
Bo możesz spowodowac "katastrofę budowlaną". Przekonałem sie sam , że nietrudno o nią. Odkopałem w narożniku fundamenty a  wewnątrz domu sciana mi pękła.
Mariusz
Co do ścian dzielących boksy to u nas są takie i takie. I według mnie lepiej się sprawdziły te murowane. A dlatego, że cegła (u nas są z cegły) jest twardsza, mniej amortyzująca. I tak w stajni, w której ściany są drewniane konie często pokopują w sąsiada (albo dla zabawy, albo ze złości) i przez to zdarzały się poodzierane nogi. Nic groźnego, ale jednak sierść zdarta, a przy ostrych kłótniach czasem nawet skóra. Natomiast w tej stajni, gdzie ściany są z cegły tego problemu nie było. Podejrzewam, że przy kopnięciu konie czuły ten brak amortyzacji, nie było to dla nich przyjemne, więc po prostu przestawały kopać.
Moim zdaniem nie da się wyciągnąć prostego wniosku: przegrody murowane = konie nie kopią; przegrody drewniane = konie kopią.

Przez 5 lat "miałam" stajni pensjonatową z murowanymi ścianami. Ponieważ była zlokalizowana przy dużym mieście, była w niej pewna rotacja koni. Jedne kopały, inne nie. Według moich obserwacji zależało to głównie od tego, ile czasu konie spędzały w boksach.

Teraz od 5 lat mam własną stajnię również częściowo pensjonatową, w całości drewnianą. Ośrodek kameralny, stawka koni fajnie dobrana, żaden nie kopie, nie szczerzy się itp. Konie całymi dniami na pastwiskach, do stajni wracają gdy się ściemnia.

Byłabym bardziej skłonna postawić tezę: koń spędzający dużo czasu w boksie = większe prawdopodobieństwo "przykrych nawyków" typu kopanie po ścianach; koń dużo przebywający na dworze = większy spokój w stajni. Ale i od tego są wyjątki.

elwarka   . . . . . . SDG . . . . . .
30 maja 2014 08:21
Ja mam ścianki z podwójnej warstwy desek : proste bez pióra czy frezu wsuwane w ramy z ceownika zimnogiętego dwie warstwy desek. Takie ramy są przyspawane do rur.
Nie ma szansy, żeby koń to uszkodził przez kopniaka, bo bardzo amortyzuje, wszystko okrągło zakończone, co ogranicza ryzyko skaleczenia czy stłuczenia. Ponadto ceownik zabezpiecza przed obgryzywaniem desek .
jakie wogóle  trzeba spełnić warunki żeby prowadzć pensjonat ??
Traktuje sie to normalnie jako firme ??


tak.
elawrka A jakie masz piękne sufity w stajni!!  😍  Byłem co prawda króciutko, ale bardzo mi się podobało. Pozdrawiam.
Hej 🙂 mam takie pytanie (nie wiem czy dobry dział wybrałam) jaki jest koszt postawienia hali tak wymiary chyba standardowe 10x10 metrów? Myślę, że z cegły było by tańsze. Bez ocieplenia itp. Po prostu tanio a dobrze 🙂 A jeszcze widziałam, że można postawić samo zadaszenie, ale też ciekawe jaki koszt? Jeśli byście mieli pojecie ile to kosztuje (na oko) to było by fajnie 😉 dzieki.
Aneczka80, 10 x 10 to sobie można altankę postawić albo nie wiem, wiatę na ciągnik 🤔wirek:
Hala namiotowa np. 15 x 20 m nowa kosztuje ~ 40 tys. bez podłoża, używany blaszak o podobnych wymiarach - 30-50 tys.

I nie ma czegoś takiego jak 'tanio i dobrze' w przypadku budowania czegokolwiek, a w szczególności hali 😉
Orzeszkowa Jestem kompletnie zielona w tych sprawach wiec dlatego sie chcialam doksztalcic pytajac tutaj 🙂 dzieki za odp.
Hala to tak minimum z 20x40m, mniejsze to wygodne lonżowniki.
[quote author=krzysztoftzr link=topic=841.msg2101142#msg2101142 date=1400797609]
jakie wogóle  trzeba spełnić warunki żeby prowadzć pensjonat ??
Traktuje sie to normalnie jako firme ??


tak.
[/quote]

Nie
Jeżeli jesteś rolnikiem to możesz w ramach gospodarstwa prowadzić usługowy chów zwierząt

Nie
Jeżeli jesteś rolnikiem to możesz w ramach gospodarstwa prowadzić usługowy chów zwierząt



eeeeeeeeeee nie (ja super znawcą nie jestem) ale z tego  co sie orientuję, to pensjonat dla koni, czy tam usługowy chów zwierząt ( nazwa nic nie zmieni) w  żadnym razie nie mieści się pod działalność rolniczą zwolnioną z podatku - w myśl ustaw o podatku dochodowym, inaczej jest z Vatem bo w myśl ustawy o VAT pensjonat dla koni podpina sie pod działalność rolniczą

ergo
legalny pensjonat to: pozarolnicza działalność gospodarcza i podateczek dochodowy.

Jeśli sie mylę proszę o podanie podstaw prawnych, ewentualnie jakichś interpelacji podatkowych
Interpelacji nie zgłaszałam  😉
Prowadzę usługowy chów zwierząt w ramach gospodarstwa rolnego. Kontroli z US miałam kilka (łącznie z "wizją lokalną"😉 i nikt nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń.
Chów i hodowla zwierząt to jest jak najbardziej działalność rolnicza. Chów obejmuje utrzymanie i obsługę zwierząt. Pensjonat kojarzy się z wynajmem boksów i jest działalnością gospodarczą a nie rolniczą. Oczywiście w praktyce wychodzi na to samo ale przepisy to teoria a nie praktyka
Czy ktoś może mi powiedzieć ( może być pv) ile wyszła go sama robocizna  za budowę stajni :kwiatek: Najlepiej gdyby była to  jescze w miarę mała stajnia 🙂  Daliśmy projekt do wyceny i jestem po prostu ciekawa  jak to wygląda u innych.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się